Många glada givare i Lindesberg. Foto: Ida Lindkvist

Lindesberg – just nu etta på kommuntoppen

(Uppdatering kl. 12.27: Lindesberg ligger nu etta på kommuntoppen med 26140 kronor, en ökning med drygt 6000:- från föregående år. 5 kommuner återstår innan Kommuntoppen får sin slutgiltiga sammanställning.)  I samarbete med 21 olika organisationer driver Radiohjälpen Världens Barn-kampanjen. Det handlar inte bara om att barn inte ska behöva svälta eller dö i någon form av livshotande sjukdom; utan också att barn med funktionsnedsättning ska få hjälp att rehabiliteras, förbättra otrygga bostäder och genom idrott närma sig de barnen som lever under extremt usla förhållanden på gatan, och erbjuda dem ett värdigt liv. Tillsammans med Sveriges radio P4 stod idag ett gäng eldsjälar på torget i Lindesberg för att under en timme samla in pengar till den rådande kampanjen. 

Annons
Förra året var Lindesberg den kommunen i Örebro län som samlade ihop näst mest pengar efter Lekeberg och placerade sig på en andraplats i kommuntoppen. I år ser det ljust ut, det är många givmilda människor som vill ge sitt bidrag. En dam kom och lämnade summan från de tomburkarna hon samlat de senaste året. Anställda på lasarettet, Hagabergs hemtjänsgrupp, Posten och Odd Fellow var ytterligare några andra som gjort en insamling och kom för att lämna av bidragen. När skolbussen kom var det flera elever som hade stannat för att skänka en slant. 
– Rädda barnen och Röda korset står även under veckorna, vi har varit idoga och stått alla vardagar. Det är tanterna som är bäst på att få ihop folk, säger Gunilla Egeryd som är ordförande för Röda korset i Lindesberg. 

Och Hans Andersson som är en av de engagerade på plats med en bössa i handen, håller med Gunilla: 
– Det är tjejerna som varit i farten.

En man stannar intill gruppen i sin bil och viftar frenetiskt med plånboken genom fönsterrutan. Och pengarna som samlas in är verkligen välbehövliga. 
– Det är 3000 smittade i Ebola och Liberia är värst drabbat. Vi är aktiva där och bidrar med skyddsutrustning, eftersom det smittar genom beröring och inte genom luft. Man får även gå in i byar och se om det finna några övergivna barn vars föräldrar har dött. Det finns mycket att göra. Vi har även verksamhet här i Sverige, Röda korset samlar in kläder till asylsökande som kommer hit, har även projekt mot kvinnlig omskärelse. Vi stärker också idrottsprojekt för flickor och pojkar som befinner sig på gatan, berättar Hans. 

För de som av olika anledningar missade insamlingen under förmiddagen finns det fler möjligheter att bidra. 
– Swish, SMS, ringa till Radio Örebros insamling, postgiro. Och så finns det även månadsgivare och de som är världsföräldrar. Bössorna står i flera av livsmedelsaffärerna. Frosth konditori har Världens Barn- bakelser och tårtor och Erikshjälpen skänker en dagskassa. Förra året skänktes genomsnittligt 5,8 kronor per Lindesbergare, i år hoppas vi kunna vända på de siffrorna, det är förhoppningen, säger Hans. 

Även skolor vill vara med och delta i kampanjen. 
– Rockhammarrskolan och Pilkrog samlar in en springpeng, som de kallar det. På fredag ska de springa, säger Ingrid Schöldström. 

– Även Storå skola och Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan samlar in, tillägger Gunilla. 

En topplacering för Lindesbergs kommun verkar lovande när radiosändningen avslutas en timme senare. 
– Jag tror att Lindesberg går upp i topp, men det är svårt att veta. Lekeberg har legat i toppen i flera år nu, men i år ser man en minskning. Känslan är att vi fått in mer här, säger Malin Holmberg från P4 Morgon. 

Uppdatering 12.27:
Malin Holmbergs känsla visade sig vara alldeles korrekt. Lindesberg samlade ihop hela 26,140 kronor under förmiddagens satsning. Med fem återstående kommuner ligger Lindesberg etta på Kommuntoppen. 

Publicerad 29 september 2014 klockan 10:52

Ida Lindkvist

En 54 meter hög telemast har rests för att förbättra både täckningen och datahastigheterna i 4G- och 5G-nätet. Foto: Jennie Einarsson

Nya telemaster ska ge bättre fart på surfen: ”Ett jättelyft”

Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.

6 november 2026 klockan 10:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Färgglada löv och gyllene lärkträd

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.

6 november 2026 klockan 14:44 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Historisk hemmapremiär inom futsalens högsta liga: ”Stort”

På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans gymnasiemässa väckte stort intresse

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både ...

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgå...

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.

4 november 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön

UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.

4 november 2026 klockan 11:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vä...
4 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
3 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda ...
2 november 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Familjen Hansson från Vedevåg tävlar i SVT:s 1%Klubben. Foto: Privat

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.

30 oktober 2026 klockan 11:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med ...

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor ...
23 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
23 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-22

2026-10-21

2026-10-21

2026-10-20

2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-11-07 04:15