(Uppdatering kl. 12.27: Lindesberg ligger nu etta på kommuntoppen med 26140 kronor, en ökning med drygt 6000:- från föregående år. 5 kommuner återstår innan Kommuntoppen får sin slutgiltiga sammanställning.) I samarbete med 21 olika organisationer driver Radiohjälpen Världens Barn-kampanjen. Det handlar inte bara om att barn inte ska behöva svälta eller dö i någon form av livshotande sjukdom; utan också att barn med funktionsnedsättning ska få hjälp att rehabiliteras, förbättra otrygga bostäder och genom idrott närma sig de barnen som lever under extremt usla förhållanden på gatan, och erbjuda dem ett värdigt liv. Tillsammans med Sveriges radio P4 stod idag ett gäng eldsjälar på torget i Lindesberg för att under en timme samla in pengar till den rådande kampanjen.
Förra året var Lindesberg den kommunen i Örebro län som samlade ihop näst mest pengar efter Lekeberg och placerade sig på en andraplats i kommuntoppen. I år ser det ljust ut, det är många givmilda människor som vill ge sitt bidrag. En dam kom och lämnade summan från de tomburkarna hon samlat de senaste året. Anställda på lasarettet, Hagabergs hemtjänsgrupp, Posten och Odd Fellow var ytterligare några andra som gjort en insamling och kom för att lämna av bidragen. När skolbussen kom var det flera elever som hade stannat för att skänka en slant.
– Rädda barnen och Röda korset står även under veckorna, vi har varit idoga och stått alla vardagar. Det är tanterna som är bäst på att få ihop folk, säger Gunilla Egeryd som är ordförande för Röda korset i Lindesberg.
Och Hans Andersson som är en av de engagerade på plats med en bössa i handen, håller med Gunilla:
– Det är tjejerna som varit i farten.
En man stannar intill gruppen i sin bil och viftar frenetiskt med plånboken genom fönsterrutan. Och pengarna som samlas in är verkligen välbehövliga.
– Det är 3000 smittade i Ebola och Liberia är värst drabbat. Vi är aktiva där och bidrar med skyddsutrustning, eftersom det smittar genom beröring och inte genom luft. Man får även gå in i byar och se om det finna några övergivna barn vars föräldrar har dött. Det finns mycket att göra. Vi har även verksamhet här i Sverige, Röda korset samlar in kläder till asylsökande som kommer hit, har även projekt mot kvinnlig omskärelse. Vi stärker också idrottsprojekt för flickor och pojkar som befinner sig på gatan, berättar Hans.
För de som av olika anledningar missade insamlingen under förmiddagen finns det fler möjligheter att bidra.
– Swish, SMS, ringa till Radio Örebros insamling, postgiro. Och så finns det även månadsgivare och de som är världsföräldrar. Bössorna står i flera av livsmedelsaffärerna. Frosth konditori har Världens Barn- bakelser och tårtor och Erikshjälpen skänker en dagskassa. Förra året skänktes genomsnittligt 5,8 kronor per Lindesbergare, i år hoppas vi kunna vända på de siffrorna, det är förhoppningen, säger Hans.
Även skolor vill vara med och delta i kampanjen.
– Rockhammarrskolan och Pilkrog samlar in en springpeng, som de kallar det. På fredag ska de springa, säger Ingrid Schöldström.
– Även Storå skola och Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan samlar in, tillägger Gunilla.
En topplacering för Lindesbergs kommun verkar lovande när radiosändningen avslutas en timme senare.
– Jag tror att Lindesberg går upp i topp, men det är svårt att veta. Lekeberg har legat i toppen i flera år nu, men i år ser man en minskning. Känslan är att vi fått in mer här, säger Malin Holmberg från P4 Morgon.
Uppdatering 12.27:
Malin Holmbergs känsla visade sig vara alldeles korrekt. Lindesberg samlade ihop hela 26,140 kronor under förmiddagens satsning. Med fem återstående kommuner ligger Lindesberg etta på Kommuntoppen.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.