Många glada givare i Lindesberg. Foto: Ida Lindkvist

Lindesberg – just nu etta på kommuntoppen

(Uppdatering kl. 12.27: Lindesberg ligger nu etta på kommuntoppen med 26140 kronor, en ökning med drygt 6000:- från föregående år. 5 kommuner återstår innan Kommuntoppen får sin slutgiltiga sammanställning.)  I samarbete med 21 olika organisationer driver Radiohjälpen Världens Barn-kampanjen. Det handlar inte bara om att barn inte ska behöva svälta eller dö i någon form av livshotande sjukdom; utan också att barn med funktionsnedsättning ska få hjälp att rehabiliteras, förbättra otrygga bostäder och genom idrott närma sig de barnen som lever under extremt usla förhållanden på gatan, och erbjuda dem ett värdigt liv. Tillsammans med Sveriges radio P4 stod idag ett gäng eldsjälar på torget i Lindesberg för att under en timme samla in pengar till den rådande kampanjen. 

Förra året var Lindesberg den kommunen i Örebro län som samlade ihop näst mest pengar efter Lekeberg och placerade sig på en andraplats i kommuntoppen. I år ser det ljust ut, det är många givmilda människor som vill ge sitt bidrag. En dam kom och lämnade summan från de tomburkarna hon samlat de senaste året. Anställda på lasarettet, Hagabergs hemtjänsgrupp, Posten och Odd Fellow var ytterligare några andra som gjort en insamling och kom för att lämna av bidragen. När skolbussen kom var det flera elever som hade stannat för att skänka en slant. 
– Rädda barnen och Röda korset står även under veckorna, vi har varit idoga och stått alla vardagar. Det är tanterna som är bäst på att få ihop folk, säger Gunilla Egeryd som är ordförande för Röda korset i Lindesberg. 

Och Hans Andersson som är en av de engagerade på plats med en bössa i handen, håller med Gunilla: 
– Det är tjejerna som varit i farten.

En man stannar intill gruppen i sin bil och viftar frenetiskt med plånboken genom fönsterrutan. Och pengarna som samlas in är verkligen välbehövliga. 
– Det är 3000 smittade i Ebola och Liberia är värst drabbat. Vi är aktiva där och bidrar med skyddsutrustning, eftersom det smittar genom beröring och inte genom luft. Man får även gå in i byar och se om det finna några övergivna barn vars föräldrar har dött. Det finns mycket att göra. Vi har även verksamhet här i Sverige, Röda korset samlar in kläder till asylsökande som kommer hit, har även projekt mot kvinnlig omskärelse. Vi stärker också idrottsprojekt för flickor och pojkar som befinner sig på gatan, berättar Hans. 

För de som av olika anledningar missade insamlingen under förmiddagen finns det fler möjligheter att bidra. 
– Swish, SMS, ringa till Radio Örebros insamling, postgiro. Och så finns det även månadsgivare och de som är världsföräldrar. Bössorna står i flera av livsmedelsaffärerna. Frosth konditori har Världens Barn- bakelser och tårtor och Erikshjälpen skänker en dagskassa. Förra året skänktes genomsnittligt 5,8 kronor per Lindesbergare, i år hoppas vi kunna vända på de siffrorna, det är förhoppningen, säger Hans. 

Även skolor vill vara med och delta i kampanjen. 
– Rockhammarrskolan och Pilkrog samlar in en springpeng, som de kallar det. På fredag ska de springa, säger Ingrid Schöldström. 

– Även Storå skola och Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan samlar in, tillägger Gunilla. 

En topplacering för Lindesbergs kommun verkar lovande när radiosändningen avslutas en timme senare. 
– Jag tror att Lindesberg går upp i topp, men det är svårt att veta. Lekeberg har legat i toppen i flera år nu, men i år ser man en minskning. Känslan är att vi fått in mer här, säger Malin Holmberg från P4 Morgon. 

Uppdatering 12.27:
Malin Holmbergs känsla visade sig vara alldeles korrekt. Lindesberg samlade ihop hela 26,140 kronor under förmiddagens satsning. Med fem återstående kommuner ligger Lindesberg etta på Kommuntoppen. 

Publicerad 29 september 2014 klockan 10:52

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

17 juli 2026 klockan 14:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.

17 juli 2026 klockan 21:10 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ...

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.

10 juli 2026 klockan 17:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han ...
8 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
6 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sami och Patricia. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

3 juli 2026 klockan 13:19 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen ...
25 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i ...
24 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-07-18 12:07