PRESSMEDDELANDE: På lördag kan delar av centrala Lindesberg stängas av för biltrafik. Anledningen är att stoppa cruising och minska risken för trängsel i större folksamlingar som kan ge ökad smittspridning. Polisen, Lindesbergs kommun och Lindlövens IF samarbetar i insatsen.
– Det är tråkigt att vi behöver göra det, men vi har förberett för att kunna stänga av delar av vårt samhälle. Vi behöver ta till den här åtgärden i förebyggande syfte för att behålla ordningen och minska risken för smittspridning då stora folksamlingar uppstår, säger Bengt Storbacka, kommunstyrelsens ordförande i Lindesbergs kommun.
Störande cruising
Anledningen till det snabba beslutet om avstängning på lördag är uppgifter om att en större sammankomst av cruisande ungdomar och unga vuxna planeras i Lindesberg.
– Just nu är det extra viktigt att inte folksamlingar skapas, säger Stefan Toll, kommunpolis i Lindesberg. Dels på grund av smittspridningen och att lagen inte tillåter större folksamlingar. Samtidigt gör vi det här som en brottsförebyggande åtgärd då vi vet av erfarenhet att den här typen av sammankomster skapar situationer där brott och allmän oordning förekommer.
Avstängt område
De vägar och områden som kan komma att stänga av på lördag 20 mars klockan 18 till och med söndag 21 mars klockan 04 är följande:
– Stafettgatan och korsningarna till anslutande vägar.
– Kristinavägen och korsningarna till anslutande vägar.
– Parkeringsförbud vid Lindesberg Arena.
– Parkeringsförbud på handelsområdet Charlottenlund vid mellersta infarten. Trafik till matställe och biltvätt kommer att vara tillåten.
Samarbete med flera aktörer
Avstängningen är ett större samarbete mellan Lindesbergs kommun, Polisen och Lindlövens IF.
Frivilliga trafikvakter från Lindlövens IF kommer att bevaka vägarna under kvällen och föra en nära dialog med Polisen om hur läget är. Även kommunens fältassistenter inom socialtjänsten deltar.
– Vi har haft ett nära samarbete för att på bästa sätt kunna genomföra det här, säger Henrik Arenvang, kommundirektör vid Lindesbergs kommun. Statistiken visar att vi har en hög smittspridning i Lindesberg och vi vill inte ha en situation där den riskerar att bli värre.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.