Kristinavägen i Lindesberg. Arkivfoto: Fredrik Norman
Lindesberg kan stängas av för att minska smittspridning
Den gångna helgens spontancruising medförde omfattande nedskräpning, bråk, fylla, skadegörelser, hindrande av utryckningsfordon med mera. Med anledning av detta, och att det finns indikationer på att ännu en sammankomst planeras till den kommande helgen, har nu Lindesbergs kommun tillsammans med Polisen vidtagit åtgärder och förbereder för en nedstängning av centrala Lindesberg under lördagen.
– Det är tråkigt att vi behöver förbereda för att stänga av vårt samhälle igen. Vi tar till den här åtgärden i förebyggande syfte för att behålla ordningen och minska risken för att stora folksamlingar skapas under en pandemi när smittspridning sker på fortsatt hög nivå, säger Henrik Arenvang, kommundirektör i Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Förra helgen skapades stora folksamlingar i centrala Lindesberg av både unga vuxna och vuxna personer från olika delar av Mellansverige, som lockats av den stora spontancruising som ägde rum. Uppgifter pekar nu på att ytterligare sammankomster planeras till den kommande helgen, och på grund av detta kan delar av centrala Lindesberg stängas av för biltrafik under lördagen. Anledningen är att stoppa cruising och minska risken för trängsel i större folksamlingar som kan ge ökad smittspridning.
– Vi kan inte acceptera sådana ordningsstörningar och beteenden som vi sett under flera spontana motorträffar, säger Stefan Toll, kommunpolis i Lindesberg i ett pressmeddelande. Även om pandemilagen är utformad så att vi endast kan begränsa deltagarna till 8 personer vid offentliga tillställningar och allmänna sammankomster behöver alla som deltar i större folksamlingar ta sig en allvarlig funderare på hur man riskerar att bidra med smittspridning i samhället. För oss är det viktigt att alla vuxna runt omkring våra ungdomar hjälper till att förhindra det som skedde förra helgen. Vi förbereder nu flera brottsförebyggande åtgärder eftersom vi vet att den här typen av sammankomster skapar situationer där brott och allmän oordning förekommer.
Bilden är tagen vid en tidigare spontancruising i Lindesberg. Foto: Jennie Larsson
Den planerade avstängningen är ett större samarbete mellan Lindesbergs kommun och Polisen, där även kommunens fältassistenter från Socialtjänsten kommer medverka, och Polisen planerar för att kunna genomföra flygande besiktningar av fordon under lördagskvällen.
– Vi har ett nära samarbete med Polisen i Lindesberg för att på bästa sätt kunna genomföra det här. Det är fortsatt viktigt att vi orkar hålla i och hålla ut och följa de lagar, regler och riktlinjer vi har att förhålla oss till för att komma ur pandemin, säger Arenvang.
De vägar och områden som kan komma att stängas av på lördag 22 maj klockan 18 till och med söndag 23 maj klockan 04 är följande:
• Parkeringen på handelsområdet Charlottenlund vid mellersta infarten.
• Kristinavägen och korsningarna till anslutande vägar.
• Stafettgatan och korsningarna till anslutande vägar.
De som bor i området och personer som behöver göra ärenden kommer självklart få tillåtelse att passera.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.