I slutet av mars gav Svenskt Näringsliv en positiv förhandsprognos över hur företagsklimatet har utvecklats till det bättre i Lindesbergs kommun sedan i fjol. Nu har den sammanställda slutrapporten presenterats och den bekräftar vad som tidigare har sagts, och visar att företagsklimatet är på rätt väg.
Kommunens nya utvecklingsavdelning har till uppgift att jobba för ett starkare och mer välmående näringsliv. Denna rapport från Svenskt Näringsliv kommer därför som en mycket välsmakande ”morot” för avdelningens personal.
-Det här sporrar oss som attan, kommenterar avdelningschefen, Åke Ström, på måndagsmorgonen.
Även om Lindesbergs kommun fortfarande ligger ganska långt ned på listan över landets alla kommuner, så visar rapporten att vi är på rätt väg, menar Ström.
-Vi har ju klättrat hela 69 platser i listan och även om vi fortfarande har en bit kvar, så ser jag det här som en mycket positiv trend som förhoppningsvis är ihållande. Vi kommer att göra allt vi kan för att fortsätta framåt. Nu är vi förbi Nora (plats 207 i rankingen) och tar sikte på nästa grannkommuns plats, säger han med ett leende.
Lindesberg rankas idag till 205:e plats över landets 290 kommuner. En klar förbättring och indikation på att vinden blåser kommunens väg. Men exakt vad Lindesbergs kommun gjort för att uppnå denna positiva vänding är svårare att få svar på.
-Konkret är det mycket svårt att säga ”vi har gjort så, och vi har gjort så” men jag tror vi har ett mer öppet arbetsförhållande till företagarna idag och är mer lyhörda för deras behov, säger utvecklingschefen.
Läs mer: Dagens Industri (di.se) pratar med rankingvinnaren, skånska Vellinges kommunalråd Göran Holm. Direktlänk till artikeln>>
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).