Även i år arrangeras Walk for the strays på många håll i landet och Lindesberg är en av orterna där promenaden genomförs i syfte att samla in pengar för att hjälpa övergivna hundar. I år kommer donationerna bland annat att gå till gatuhundar i den rumänska staden Giurgiu.- Vi hoppas att det blir många fler som deltar i år jämfört med förra året, då endast ett tiotal deltog i promenaden, kommenterar Camilla Lagerman som är värd för Walk for the strays i Lindesberg
Det är hundräddningsorganisationen DogRescue som arrangerar insamlingen i Sverige. Söndag 17 augusti med start kl. 12:00 kommer tusentals fötter – och tassar – att göra ett kollektivt avstamp för ett drägligare liv för övergivna hundar. I Lindesberg är det Camilla Lagerman som står som värd för Walk for the strays 2014.
– Alla kan delta, med eller utan hund, själv eller med vänner. Vi gör det för en bra sak samtidigt som vi har trevligt, berättar hon.
Samling kommer att ske vid Lindesberg Arena kl. 11:45 och på lunchslaget 12:00 promenerar hela sällskapet bort till Parkudden, där man stannar för att låta hundarna leka en stund medan de tvåfota får en fikapaus.
Donationerna (20 kronor per person som deltar) kommer i år att gå till hundar i den södra delen av Rumänien, där man först och främst vill hjälpa gatuhundarna som finns i regionen runt staden Giurgiu. Men DogRescue ser även ett förestående problem som man vill bidra med pengar till för att stävja i den mån det är möjligt.
Från och med januari 2015 kommer nämligen en ny lag att kräva vaccinering, chipmärkning och registrering av alla hundar i landet. DogRescue menar att många hundar löper stor risk att hamna i kommunala hägn, då man tror att vissa hundägare kommer att överge sina hundar av ekonomiska skäl. Delar av donationen kommer därför att öronmärkas för att hjälpa dessa hundägare att rätta sig efter den nya lagen.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.