Även i år arrangeras Walk for the strays på många håll i landet och Lindesberg är en av orterna där promenaden genomförs i syfte att samla in pengar för att hjälpa övergivna hundar. I år kommer donationerna bland annat att gå till gatuhundar i den rumänska staden Giurgiu.- Vi hoppas att det blir många fler som deltar i år jämfört med förra året, då endast ett tiotal deltog i promenaden, kommenterar Camilla Lagerman som är värd för Walk for the strays i Lindesberg
Det är hundräddningsorganisationen DogRescue som arrangerar insamlingen i Sverige. Söndag 17 augusti med start kl. 12:00 kommer tusentals fötter – och tassar – att göra ett kollektivt avstamp för ett drägligare liv för övergivna hundar. I Lindesberg är det Camilla Lagerman som står som värd för Walk for the strays 2014.
– Alla kan delta, med eller utan hund, själv eller med vänner. Vi gör det för en bra sak samtidigt som vi har trevligt, berättar hon.
Samling kommer att ske vid Lindesberg Arena kl. 11:45 och på lunchslaget 12:00 promenerar hela sällskapet bort till Parkudden, där man stannar för att låta hundarna leka en stund medan de tvåfota får en fikapaus.
Donationerna (20 kronor per person som deltar) kommer i år att gå till hundar i den södra delen av Rumänien, där man först och främst vill hjälpa gatuhundarna som finns i regionen runt staden Giurgiu. Men DogRescue ser även ett förestående problem som man vill bidra med pengar till för att stävja i den mån det är möjligt.
Från och med januari 2015 kommer nämligen en ny lag att kräva vaccinering, chipmärkning och registrering av alla hundar i landet. DogRescue menar att många hundar löper stor risk att hamna i kommunala hägn, då man tror att vissa hundägare kommer att överge sina hundar av ekonomiska skäl. Delar av donationen kommer därför att öronmärkas för att hjälpa dessa hundägare att rätta sig efter den nya lagen.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.