Även i år arrangeras Walk for the strays på många håll i landet och Lindesberg är en av orterna där promenaden genomförs i syfte att samla in pengar för att hjälpa övergivna hundar. I år kommer donationerna bland annat att gå till gatuhundar i den rumänska staden Giurgiu.- Vi hoppas att det blir många fler som deltar i år jämfört med förra året, då endast ett tiotal deltog i promenaden, kommenterar Camilla Lagerman som är värd för Walk for the strays i Lindesberg
Det är hundräddningsorganisationen DogRescue som arrangerar insamlingen i Sverige. Söndag 17 augusti med start kl. 12:00 kommer tusentals fötter – och tassar – att göra ett kollektivt avstamp för ett drägligare liv för övergivna hundar. I Lindesberg är det Camilla Lagerman som står som värd för Walk for the strays 2014.
– Alla kan delta, med eller utan hund, själv eller med vänner. Vi gör det för en bra sak samtidigt som vi har trevligt, berättar hon.
Samling kommer att ske vid Lindesberg Arena kl. 11:45 och på lunchslaget 12:00 promenerar hela sällskapet bort till Parkudden, där man stannar för att låta hundarna leka en stund medan de tvåfota får en fikapaus.
Donationerna (20 kronor per person som deltar) kommer i år att gå till hundar i den södra delen av Rumänien, där man först och främst vill hjälpa gatuhundarna som finns i regionen runt staden Giurgiu. Men DogRescue ser även ett förestående problem som man vill bidra med pengar till för att stävja i den mån det är möjligt.
Från och med januari 2015 kommer nämligen en ny lag att kräva vaccinering, chipmärkning och registrering av alla hundar i landet. DogRescue menar att många hundar löper stor risk att hamna i kommunala hägn, då man tror att vissa hundägare kommer att överge sina hundar av ekonomiska skäl. Delar av donationen kommer därför att öronmärkas för att hjälpa dessa hundägare att rätta sig efter den nya lagen.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.