Även i år arrangeras Walk for the strays på många håll i landet och Lindesberg är en av orterna där promenaden genomförs i syfte att samla in pengar för att hjälpa övergivna hundar. I år kommer donationerna bland annat att gå till gatuhundar i den rumänska staden Giurgiu.- Vi hoppas att det blir många fler som deltar i år jämfört med förra året, då endast ett tiotal deltog i promenaden, kommenterar Camilla Lagerman som är värd för Walk for the strays i Lindesberg
Det är hundräddningsorganisationen DogRescue som arrangerar insamlingen i Sverige. Söndag 17 augusti med start kl. 12:00 kommer tusentals fötter – och tassar – att göra ett kollektivt avstamp för ett drägligare liv för övergivna hundar. I Lindesberg är det Camilla Lagerman som står som värd för Walk for the strays 2014.
– Alla kan delta, med eller utan hund, själv eller med vänner. Vi gör det för en bra sak samtidigt som vi har trevligt, berättar hon.
Samling kommer att ske vid Lindesberg Arena kl. 11:45 och på lunchslaget 12:00 promenerar hela sällskapet bort till Parkudden, där man stannar för att låta hundarna leka en stund medan de tvåfota får en fikapaus.
Donationerna (20 kronor per person som deltar) kommer i år att gå till hundar i den södra delen av Rumänien, där man först och främst vill hjälpa gatuhundarna som finns i regionen runt staden Giurgiu. Men DogRescue ser även ett förestående problem som man vill bidra med pengar till för att stävja i den mån det är möjligt.
Från och med januari 2015 kommer nämligen en ny lag att kräva vaccinering, chipmärkning och registrering av alla hundar i landet. DogRescue menar att många hundar löper stor risk att hamna i kommunala hägn, då man tror att vissa hundägare kommer att överge sina hundar av ekonomiska skäl. Delar av donationen kommer därför att öronmärkas för att hjälpa dessa hundägare att rätta sig efter den nya lagen.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.