I december går det stora ”Julkalaset” av stapeln i Lindesberg Arena med en rad stora artister som uppträder under kvällen. Arrangören berättar idag att just Lindesberg känns lite extra spännande att få komma till bland de bokade städerna på turnéschemat.-Det säljs nämligen fantastiskt med biljetter hos er, Linde toppar faktiskt försäljningen och det finns verkligen anledning att arrangera fler stora musikevent uppe hos er framöver, säger Kristian Wejshag.
Omkring 1000 biljetter är sålda och mycket tyder på att resterande platser i arenan kommer att ockuperas när atmosfären väl skall fyllas med julstämning och musik den 16:e december. Kristian Wejshag, känd i musikvärlden som låtskrivare bland annat, är eld och lågor över det enorma intresse som invånarna redan nu har visat för den kommande konserten.
-Det är helt otroligt! Vi såg ett jätteintresse från invånarna redan i samma stund som biljetterna släpptes, säger han.
Som en liten försmak på vad som komma skall, reser han därför hit med tjejerna i Timoteij redan nu på söndag. Timoteij gör då ett litet genrep här.
-Ja, vi kommer till er på söndag. Timoteij kommer att uppträda i arenan i samband med handbollsmatchen. Jag är dock osäker på när, om det blir innan matchen eller i pausen. Det återstår att se, säger Kristian.
Harmoniskt inslag
Vidare avslöjar han att Julkalaset kommer att få en lokal touch också. Detta är inget som planerades från början, utan har kommit i ett senare skede. Manskören Harmoni kommer nämligen att bli en del i artistskaran.
-Det blir jätteroligt. Jag har lyssnat på Harmoni tidigare och måste säga att de är en av de bästa körer jag någonsin har hört. De är otroligt samsjungna och håller väldigt hög kvalitet. Harmoni kommer att delta i flera sånger som framförs av våra egna artister, men jag hoppas också att de sjunger något ur sin egna repertoar under kvällen, säger Kristian Wejshag.
Återvänder gärna
Succéförsäljningen innebär att Julkalaset kommer att återvända även nästa år. Men Kristian ser också anledning att fundera över andra musikevenemang här.
-Med tanke på responsen för den här typen av evenemang, så är det självklart intressant att komma dit med andra konserter och stora artister. Lindesberg är hett, proklamerar Kristian.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.