I december går det stora ”Julkalaset” av stapeln i Lindesberg Arena med en rad stora artister som uppträder under kvällen. Arrangören berättar idag att just Lindesberg känns lite extra spännande att få komma till bland de bokade städerna på turnéschemat.-Det säljs nämligen fantastiskt med biljetter hos er, Linde toppar faktiskt försäljningen och det finns verkligen anledning att arrangera fler stora musikevent uppe hos er framöver, säger Kristian Wejshag.
Omkring 1000 biljetter är sålda och mycket tyder på att resterande platser i arenan kommer att ockuperas när atmosfären väl skall fyllas med julstämning och musik den 16:e december. Kristian Wejshag, känd i musikvärlden som låtskrivare bland annat, är eld och lågor över det enorma intresse som invånarna redan nu har visat för den kommande konserten.
-Det är helt otroligt! Vi såg ett jätteintresse från invånarna redan i samma stund som biljetterna släpptes, säger han.
Som en liten försmak på vad som komma skall, reser han därför hit med tjejerna i Timoteij redan nu på söndag. Timoteij gör då ett litet genrep här.
-Ja, vi kommer till er på söndag. Timoteij kommer att uppträda i arenan i samband med handbollsmatchen. Jag är dock osäker på när, om det blir innan matchen eller i pausen. Det återstår att se, säger Kristian.
Harmoniskt inslag
Vidare avslöjar han att Julkalaset kommer att få en lokal touch också. Detta är inget som planerades från början, utan har kommit i ett senare skede. Manskören Harmoni kommer nämligen att bli en del i artistskaran.
-Det blir jätteroligt. Jag har lyssnat på Harmoni tidigare och måste säga att de är en av de bästa körer jag någonsin har hört. De är otroligt samsjungna och håller väldigt hög kvalitet. Harmoni kommer att delta i flera sånger som framförs av våra egna artister, men jag hoppas också att de sjunger något ur sin egna repertoar under kvällen, säger Kristian Wejshag.
Återvänder gärna
Succéförsäljningen innebär att Julkalaset kommer att återvända även nästa år. Men Kristian ser också anledning att fundera över andra musikevenemang här.
-Med tanke på responsen för den här typen av evenemang, så är det självklart intressant att komma dit med andra konserter och stora artister. Lindesberg är hett, proklamerar Kristian.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.