I december går det stora ”Julkalaset” av stapeln i Lindesberg Arena med en rad stora artister som uppträder under kvällen. Arrangören berättar idag att just Lindesberg känns lite extra spännande att få komma till bland de bokade städerna på turnéschemat.-Det säljs nämligen fantastiskt med biljetter hos er, Linde toppar faktiskt försäljningen och det finns verkligen anledning att arrangera fler stora musikevent uppe hos er framöver, säger Kristian Wejshag.
Omkring 1000 biljetter är sålda och mycket tyder på att resterande platser i arenan kommer att ockuperas när atmosfären väl skall fyllas med julstämning och musik den 16:e december. Kristian Wejshag, känd i musikvärlden som låtskrivare bland annat, är eld och lågor över det enorma intresse som invånarna redan nu har visat för den kommande konserten.
-Det är helt otroligt! Vi såg ett jätteintresse från invånarna redan i samma stund som biljetterna släpptes, säger han.
Som en liten försmak på vad som komma skall, reser han därför hit med tjejerna i Timoteij redan nu på söndag. Timoteij gör då ett litet genrep här.
-Ja, vi kommer till er på söndag. Timoteij kommer att uppträda i arenan i samband med handbollsmatchen. Jag är dock osäker på när, om det blir innan matchen eller i pausen. Det återstår att se, säger Kristian.
Harmoniskt inslag
Vidare avslöjar han att Julkalaset kommer att få en lokal touch också. Detta är inget som planerades från början, utan har kommit i ett senare skede. Manskören Harmoni kommer nämligen att bli en del i artistskaran.
-Det blir jätteroligt. Jag har lyssnat på Harmoni tidigare och måste säga att de är en av de bästa körer jag någonsin har hört. De är otroligt samsjungna och håller väldigt hög kvalitet. Harmoni kommer att delta i flera sånger som framförs av våra egna artister, men jag hoppas också att de sjunger något ur sin egna repertoar under kvällen, säger Kristian Wejshag.
Återvänder gärna
Succéförsäljningen innebär att Julkalaset kommer att återvända även nästa år. Men Kristian ser också anledning att fundera över andra musikevenemang här.
-Med tanke på responsen för den här typen av evenemang, så är det självklart intressant att komma dit med andra konserter och stora artister. Lindesberg är hett, proklamerar Kristian.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.