Över 200 000 kr! Så mycket samlade Lindesberg in till Världens Barn. Det blir hela 8 kronor och 64 öre per invånare. Det är nästan 50 procent mer än vad lindesbergarna bidrog med förra året!
Lindesberg är klart bland de bästa kommunerna i landet när det gäller Världens Barn för att vara exakt samlade man in 201 198 kronor!) – och hamnade på 66:e plats av landets 290 kommuner. Generösast var Sorsele-borna. Förra året bidrog lindesbergarna med 5 kronor och 80 öre per invånare. I år var målet de omvända siffrorna – 8 kronor och 50 öre – och det uppnåddes!
Örebro län har i år också utmärkt sig. Med 9 kronor och 12 öre per länsbo hamnar man på tredje plats på länslistan. Bland storstäderna kom Örebro på andra plats med 9 kronor 52 öre per invånare.
Totalt har Världens Barn hittills samlat in över 71 miljoner till den här Radiohjälpen-insamlingen och pengarna ska fördelas bland 21 organisationer. Men fortfarande går det att skänka pengar – i bössor på affärerna och det genomförs även arrangemang till förmån för Världens Barn de närmaste veckorna.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.