Det dröjer ännu några veckor innan bokslutet visar hur året 2002 fortlöpt i kommunens kassa. Dock konstaterar ekonomichef Lennart Jansson att kommunens skuld blivit mindre jämfört med några år tillbaka. Den kanske mest intressanta siffran är trots allt hur det ser ut överlag, samtliga skulder hopräknat. Lindesbergskoncernen, det vill säga kommunens och dess bolag samt pensionsåtaganden, hade år 2000 nått det enorma beloppet på en miljard fyrahundra miljoner kronor. Mellan åren 1999 och 2000 ökade den skulden hela 100 miljoner till nämnda summa. Trots att utvecklingen varit mycket drastisk tycker Lennart Jansson nu att det känns bättre inför nästa bokslut.
-Vi har inte lånat på oss något under 2002 som ökar på den totala skulden. Flera av de kommunala bolagen har dessutom reducerat sin skuld med ett antal miljoner kronor. Senaste bokslutet visade på en minskning med 20 miljoner på totalskulden, säger Lennart Jansson.
Även om Jansson ser relativt positivt till läget vill han ännu inte uttala sig om 2002 innan bokslutet är klart. –Det är oklart ännu hur det ser ut. Men någon gång i februari borde jag veta mer hur det ser ut i skuldfrågan, berättar kommunens ekonomichef Lennart Jansson.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.