Det dröjer ännu några veckor innan bokslutet visar hur året 2002 fortlöpt i kommunens kassa. Dock konstaterar ekonomichef Lennart Jansson att kommunens skuld blivit mindre jämfört med några år tillbaka. Den kanske mest intressanta siffran är trots allt hur det ser ut överlag, samtliga skulder hopräknat. Lindesbergskoncernen, det vill säga kommunens och dess bolag samt pensionsåtaganden, hade år 2000 nått det enorma beloppet på en miljard fyrahundra miljoner kronor. Mellan åren 1999 och 2000 ökade den skulden hela 100 miljoner till nämnda summa. Trots att utvecklingen varit mycket drastisk tycker Lennart Jansson nu att det känns bättre inför nästa bokslut.
-Vi har inte lånat på oss något under 2002 som ökar på den totala skulden. Flera av de kommunala bolagen har dessutom reducerat sin skuld med ett antal miljoner kronor. Senaste bokslutet visade på en minskning med 20 miljoner på totalskulden, säger Lennart Jansson.
Även om Jansson ser relativt positivt till läget vill han ännu inte uttala sig om 2002 innan bokslutet är klart. –Det är oklart ännu hur det ser ut. Men någon gång i februari borde jag veta mer hur det ser ut i skuldfrågan, berättar kommunens ekonomichef Lennart Jansson.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.