Det dröjer ännu några veckor innan bokslutet visar hur året 2002 fortlöpt i kommunens kassa. Dock konstaterar ekonomichef Lennart Jansson att kommunens skuld blivit mindre jämfört med några år tillbaka. Den kanske mest intressanta siffran är trots allt hur det ser ut överlag, samtliga skulder hopräknat. Lindesbergskoncernen, det vill säga kommunens och dess bolag samt pensionsåtaganden, hade år 2000 nått det enorma beloppet på en miljard fyrahundra miljoner kronor. Mellan åren 1999 och 2000 ökade den skulden hela 100 miljoner till nämnda summa. Trots att utvecklingen varit mycket drastisk tycker Lennart Jansson nu att det känns bättre inför nästa bokslut.
-Vi har inte lånat på oss något under 2002 som ökar på den totala skulden. Flera av de kommunala bolagen har dessutom reducerat sin skuld med ett antal miljoner kronor. Senaste bokslutet visade på en minskning med 20 miljoner på totalskulden, säger Lennart Jansson.
Även om Jansson ser relativt positivt till läget vill han ännu inte uttala sig om 2002 innan bokslutet är klart. –Det är oklart ännu hur det ser ut. Men någon gång i februari borde jag veta mer hur det ser ut i skuldfrågan, berättar kommunens ekonomichef Lennart Jansson.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.