Lindesbergstösen Ida Grändås-Rhee har som första icke-koreanska medborgare blivit utsedd till ”Remarkable Artist of the Year” under kategorin musik av Sydkoreas kulturråd.
Ida Grändås-Rhee lämnade Bergslagsskogarna för ett liv i Seoul, Sydkorea, för ett par år sedan. Trots den relativt korta vistelsen där, har hon redan etablerat sitt namn djupt i den koreanska kulturen. Onsdag 7 december tar hon officiellt emot priset ”Remarkable Artist of the Year” för sitt arbete i Seoul. Priset har delats ut i 30 års tid men har aldrig tidigare tilldelats en icke-korean. Därför väger priset mycket tungt, menar Ida.
-Det är väldigt svårt att få officiellt erkännande som icke-korean här, så utmärkelsen känns som ett stort steg. Inte bara för mig, utan för andra icke-koreanska konstnärer verksamma i Korea,” säger Ida Grändås-Rhee i ett pressmeddelande.
Hennes arbete saknar alltid gränser mellan olika konstformer där musik, ljud, rörelse, film, foto och ord integreras. Hennes verk framförs minst fyra gånger i månaden på teatrar och gallerier i Seoul, och publiceras regelbundet i olika Koreanska kulturtidsskrifter. I juni 2011 gavs EP:n “The Seoul Experiments” ut på det egna bolaget Studio Moglyeon.
-Mitt arbete passar inte in någonstans, och samtidigt in överallt. En dag kan jag stå på en stor teaterscen och framför mina egen musik, en annan har jag en solo show i ett galleri och en tredje spelar jag akustiska sånger utan mikrofon på en utomhusscen, säger Ida Grändås-Rhee.
Se video på youtube
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.