Lindesbergstösen Ida Grändås-Rhee har som första icke-koreanska medborgare blivit utsedd till ”Remarkable Artist of the Year” under kategorin musik av Sydkoreas kulturråd.
Ida Grändås-Rhee lämnade Bergslagsskogarna för ett liv i Seoul, Sydkorea, för ett par år sedan. Trots den relativt korta vistelsen där, har hon redan etablerat sitt namn djupt i den koreanska kulturen. Onsdag 7 december tar hon officiellt emot priset ”Remarkable Artist of the Year” för sitt arbete i Seoul. Priset har delats ut i 30 års tid men har aldrig tidigare tilldelats en icke-korean. Därför väger priset mycket tungt, menar Ida.
-Det är väldigt svårt att få officiellt erkännande som icke-korean här, så utmärkelsen känns som ett stort steg. Inte bara för mig, utan för andra icke-koreanska konstnärer verksamma i Korea,” säger Ida Grändås-Rhee i ett pressmeddelande.
Hennes arbete saknar alltid gränser mellan olika konstformer där musik, ljud, rörelse, film, foto och ord integreras. Hennes verk framförs minst fyra gånger i månaden på teatrar och gallerier i Seoul, och publiceras regelbundet i olika Koreanska kulturtidsskrifter. I juni 2011 gavs EP:n “The Seoul Experiments” ut på det egna bolaget Studio Moglyeon.
-Mitt arbete passar inte in någonstans, och samtidigt in överallt. En dag kan jag stå på en stor teaterscen och framför mina egen musik, en annan har jag en solo show i ett galleri och en tredje spelar jag akustiska sånger utan mikrofon på en utomhusscen, säger Ida Grändås-Rhee.
Se video på youtube
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.