Lindesbergstösen Ida Grändås-Rhee har som första icke-koreanska medborgare blivit utsedd till ”Remarkable Artist of the Year” under kategorin musik av Sydkoreas kulturråd.
Ida Grändås-Rhee lämnade Bergslagsskogarna för ett liv i Seoul, Sydkorea, för ett par år sedan. Trots den relativt korta vistelsen där, har hon redan etablerat sitt namn djupt i den koreanska kulturen. Onsdag 7 december tar hon officiellt emot priset ”Remarkable Artist of the Year” för sitt arbete i Seoul. Priset har delats ut i 30 års tid men har aldrig tidigare tilldelats en icke-korean. Därför väger priset mycket tungt, menar Ida.
-Det är väldigt svårt att få officiellt erkännande som icke-korean här, så utmärkelsen känns som ett stort steg. Inte bara för mig, utan för andra icke-koreanska konstnärer verksamma i Korea,” säger Ida Grändås-Rhee i ett pressmeddelande.
Hennes arbete saknar alltid gränser mellan olika konstformer där musik, ljud, rörelse, film, foto och ord integreras. Hennes verk framförs minst fyra gånger i månaden på teatrar och gallerier i Seoul, och publiceras regelbundet i olika Koreanska kulturtidsskrifter. I juni 2011 gavs EP:n “The Seoul Experiments” ut på det egna bolaget Studio Moglyeon.
-Mitt arbete passar inte in någonstans, och samtidigt in överallt. En dag kan jag stå på en stor teaterscen och framför mina egen musik, en annan har jag en solo show i ett galleri och en tredje spelar jag akustiska sånger utan mikrofon på en utomhusscen, säger Ida Grändås-Rhee.
Se video på youtube
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.