”Det finns bara en av mig och det är jag. Det finns bara en av dig och det är du” för att citera en känd textrad framförd av gruppen X-models. …och det finns bara 12 000 av oss och det är vi – Lindesbergare. Lindesbergaren är unikare än unik, envist envis och är sällan den som bryter gamla vanor, eller anpassar sig, utan att först ha boxat luft med såväl en rak höger som halvsned vänster.
Oavsett om det gäller en ombyggnad, etablering av ”främmande” handelskedjor eller att följa lagar och regler, så är Lindesbergarna unika i sitt sätt att resonera. Det finns det många exempel på. Ett av dessa är Lidletablering i stan.
Många kritiserade, hytte med nävarna och talade om galna myskoxsjukan i tomaterna från Holland. Men på dagen D stod dessa enkelriktade tyckare likt förbaskat i kön med ett brett leende över att ha gjort massor av billiga inköp.
I dagarna har Lindebons nonchalans för lagar och regler varit på tapeten – igen. Det var i slutet av förra veckan som arbetare från Banverket snopet konstaterade hur människor fullständigt gav f*n i att järnvägsövergången var avstängd för arbete. En avspärrning stoppar inte en envist målmedveten Lindesbergare.
Arbetsledaren på plats konstaterade att något liknande aldrig hänt tidigare på andra håll i landet. Det var helt unikt. Mycket av arbetet blev helt sonika istället att agera ”ordningsvakt” och stoppa människor som tog sig förbi alla avspärrningar. Till slut underrättades polis för att stävja problemet. Som om det skulle stoppa en Lindebo…
Under lördagen kontrollerade trafikpolisen den avspärrade järnvägsövergången. Trots polisens närvaro så… Just det. Folk tog sig förbi och försökte ta sig över – men stoppades av polisen och hänvisades till gångtunneln ett par hundra meter söderut.
Vad hade dessa att säga till sitt försvar? Enligt polisen: ”Men, jag ska ju över här…”.
-Lindesbergare är helt klart ett släkte i sig. Det här att resonera i att man struntar i lagar och regler vid t ex järnvägen kan få mycket allvarliga följder. En sak som att ta sig förbi bommarna i väntan på tåget kan sluta mycket tragiskt. De bryr sig inte om faran och att lokföraren faktiskt är den som får leva med händelsen i minnet, säger Pekka Kirsijärvi.
Detta är inte ett fenomen i en viss målgrupp utan såväl gammal som ung struntar i lagen. Och skräckexempel som att folk med barnvagn tagit sig förbi och över har förekommit.
Men så är vi ju unika också.
Fotnot: Under fotografering av övergången bevittnade LN fem personer trotsa avspärrningarna, varav en cyklist.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.