Under måndagen skulle de bästa prestationerna uppmärksammas inom fotbollens Damallsvenska. Ett av namnen som hade chans att ta del av prisbordet, 18-åriga Anna Sandberg från KIF Örebro, har rötterna i Lindesberg och var en av tre nominerade till Årets Genombrott.
Anna Sandberg, som är både född och uppväxt i Lindesberg, spelade redan som sexåring i IFK Lindesberg där hon senare gick vidare mot Adolfsberg. Därifrån fortsatte resan till Örebro SK Söder i fyra säsonger, för att i höstas värvas till nuvarande lag KIF Örebro som har en plats i Damallsvenskan.
Väl i nuvarande klubben så har Anna visat prov på sin stora fotbollstalang och har på mindre än ett år blivit en stor spelare i elitsatsande KIF Örebro, med ett tvåårskontrakt säkrat. Under måndagen var hon dessutom en av de tre spelarna som stod nominerade till Årets Genombrott på Damallsvenskans årliga gala: Damallsvenskans Bästa.
Nomineringen löd:
”För mindre än ett år sedan värvades yttermittfältaren Anna Sandberg till KIF Örebros utvecklingslag. Nu, en fullfjädrad A-lagssäsong senare, är vänsterbacken Anna Sandberg bofast i både KIF-startelva och F19-landslag med ett nypåskrivet långtidskontrakt. Det är definitionen av ett genombrott.”
– Det känns overkligt, men också otroligt kul att bli nominerad. Det är en stor ära och jag är bara så tacksam! Det har varit en riktigt häftig och lärorik säsong. Jag är så tacksam att jag fått chansen och tacksam för alla personer i och runtomkring KIF Örebro som tror på mig. Detta är otroligt stort för mig, säger Anna genom KIF Örebros hemsida.
Vann kategorin gjorde den 23-åriga Hammarbyspelaren Emilia Larsson.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.