Lindesbergs framtid ställs ut av Måns Hallén

Idag startar en utställning som fått namnet ”Lindesberg & framtiden”, signerad stadsarkitekt Måns Hallén. Med redan kända idéer samt en del nya intressanta visioner visar han upp en grund i vad som kan bli det färdiga materialet i en fördjupad översiktsplan för Lindesbergs tätorts framtid. Själv tror han att förslagen kommer att genomföras med politikernas godkännande. Utställningen kan ses på Lindesbergs Stadshotell idag.

-Vad är stans unika kvalitet? Jag anser att det bland annat är den fina arkitekturen i vissa områden, de sköna naturinslag vi har i t ex våra parker och närheten till andra naturområden. I den här utställningen belyser vi bland annat stans styrka och även dess svagheter men även visioner utöver det befintliga, säger Måns Hallén.
På uppdrag av kommunstyrelsen har Måns Hallén fått i uppgift att ta fram nya attraktiva bostadsområden i stans centrala delar. Delar av förslaget har bitvis presenterats under arbetets gång, bland annat på områden som Tempelbacken (Dalkarshyttan), Lindesby och tivoliplatsen vid Gröna Bron. Nu presenteras helheten i hans arbete i utställningen Lindesberg & framtiden.

En av våra svagheter är att vi har befolkningsbrist, förklarar Hallén. För att öka inflyttningsfrekvensen krävs att vi har ett bra och attraktivt boende att erbjuda nya Lindesbergare. –Det är konstaterat att folk inte bara söker ett boende idag. Man vill ha något utöver detta. Man söker efter ett boende som är mer attraktivt än det vanliga. Bostadmöjligheter och näringsliv går därför hand i hand i frågan. För att få nytt folk till oss krävs förutom attraktiva bostäder ett lika attraktivt näringsliv, och då måste vi börja med att få hit fler för att öka kundunderlaget för såväl etablerade som framtida affärer och företag. Detta hänger även samman med ett förslag på Kungsgatans framtid som vi kommer till längre fram.

Trafiken är en annan del på det framtida Lindesberg. På Kristinavägen har arbetet redan påbörjats, år 2000 med återvinningsstationen och ifjol med de två kvarteren som nu byggs om. Utöver det hoppas Hallén innan 2006 fått hela Kristinavägen genomförd efter sina visioner. Det handlar i sin helhet om sju etapper varvid man avslutar nere vid korsningen intill Statoil. En korsning som då försvinner och ersätts med en rondell. Hela ombyggnaden tros kosta mellan 5-10 miljoner.

Kungsgatan bör inte länge vara en gågata. Istället presenteras en gårdsgata som i första hand ger cyklar och fotgängare företräde. –Gårdsgatan tillåter bilar, men bara på cyklister och fotgängares villkor. Tanken är att möblera gatan med träd, bänkar, nya armaturer och blomsterarrangemang. Man ska känna sig glad att vistas där och inte störas av trafik på samma sätt som idag. Parkeringarna tas därför bort och bilarna hänvisas till tvärgatorna om de ska ställa bilen en stund, förklarar stadsarkitekten.

Stans hjärta som sedan länge slutat slå hoppas man även få igång igen. Det man talar om är självklart Rådhustorget som är grunden till Lindesberg. Tidigare en handelsplats, en samlingspunkt. Idag ser man inget som minner av den tiden och enligt förslaget erbjuder platsen fortfarande idag ett mycket bra läge för liv och rörelse, t ex ett media- och kulturhus i det gamla bankhuset – något som skulle bli lite av en samlingsplats för många människor. Samtidigt får Strandskolan flytta till Folkets Hus för att bli bostadsfastighet. Ett boende i ett trevligt område med absolut bästa utsikt över sjön, enligt Måns Hallén.

På frågan om han själv tror att dessa idéer, visioner och konkreta förslag verkligen kan genomföras, och om de godkännes av politikerna, så svarar han efter en kort betänketid ja.

Utställningen kan ses 15-30 april på turistbyrån. Debattera gärna på debatten>>

Publicerad 10 april 2002 klockan 14:21

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Bild från Lindesbergs kommun.

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.

28 januari 2026 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare

I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

28 januari 2026 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
24 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
23 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
23 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i ...

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.

16 januari 2026 klockan 18:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla ...
16 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
16 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-29 06:59