Bokslutet för Lindesbergs kommun året 2001 blev inte lika positivt som föregående år. Med ett minusresultat på 4,7 miljoner ser kommunens ekonomichef, Lennart Jansson, ändå relativt ljust på det ekonomiska läget. Det hade kunnat slutat sämre, menar han. När delårsbokslutet kom i år visade det betydligt sämre siffror – underskottet hade kunnat bli mer än vad som nu blev fallet.
-Ja, nu blev det ett litet underskott trots allt. Det är ändå ingen större katastrof och tyder inte på att vi är på väg att komma in i en ekonomisk svacka igen, förklarar Lennart Jansson. Ekonomin i kommunen påverkas lätt i och med att vi balanserar på gränsen. Med 3000 anställda räcker det med att semesterplaneringen inte går som tänkt för att pengarna ska börja rulla. –Jo, semesterersättningar har varit en bidragande faktor i det hela. Likaså har vissa nämnder överskridigt sin budget och bidragit till att det gått lite minus.
-Lindesberg är mycket beroende av hur Sverige i övrigt går. Går Sverige bra, så går Linde bra. Det är bara att konstatera. Nu kan man ju fråga sig om det är smart att förlita sig på andras skatteintäkterna i all evighet. Det är aldrig bra, men tyvärr ett faktum i Lindesberg. Skulle en lågkonjunktur drabba landet, så måste vi självklart se över hur vi ska tackla det hela. Vi sänker inte garden bara för att skatteintäkterna fått kommunen att visa positivare resultat de senaste två åren, säger Lennart.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.