PRESSMEDDELANDE: För att ytterligare stärka nyanländas etablering på arbetsmarknaden införde regeringen en utbildningsplikt från och med den 1 januari 2018. Regeringen beslutade då att tillföra medel till kommunerna för att bättre kunna möta utbildningsbehovet bland nyanlända.
Utbildningsplikten berör nyanlända med låg utbildningsbakgrund inom arbetsförmedlingens etableringsprogram. Syftet är att deltagarna ska erbjudas mer studier och språkutvecklande aktiviteter utöver den ordinarie Sfi-undervisningen. Lindesbergs kommun arbetar tillsammans med arbetsförmedlingen för att hitta sätt att skapa förutsättningar till försörjning för ovan nämnda målgrupp och i Lindesberg har det hänt massor under det gångna året. Bland annat har en koordinator anställts för att arbeta fördjupat med frågan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande idag.
”Vi har skapat ett helt nytt sammanhållet schema för alla elever på Sfi vilket har öppnat upp för orienteringskurser med olika språkutvecklande innehåll, olika kurser för olika behov. Orienteringskurserna hålls dels av våra egna lärare på Sfi men även av externa aktörer som kommer in under kortare eller längre perioder.”, säger Mattias Molin, rektor och enhetschef på Masugnen.
”Vi arbetar för att hela verksamheten på sikt ska genomsyras av ett tydligt jobbfokus som ska ge eleverna, oavsett bakgrund, en bild av hur deras väg mot ett arbete kan se ut.”, säger koordinator Per Nilsson-Klack.
Lindesbergs kommun lyfts som ett gott exempel på DUA’s (Delegationen för unga och nyanlända till arbete) konferens i Örebro på torsdag den 17 oktober.
”Vi tror stenhårt på att alla människor ska ha en egen försörjning. Därför är det extra roligt att Lindesbergs kommun ligger i framkant i en så viktig fråga.”, säger Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.