PRESSMEDDELANDE: För att ytterligare stärka nyanländas etablering på arbetsmarknaden införde regeringen en utbildningsplikt från och med den 1 januari 2018. Regeringen beslutade då att tillföra medel till kommunerna för att bättre kunna möta utbildningsbehovet bland nyanlända.
Utbildningsplikten berör nyanlända med låg utbildningsbakgrund inom arbetsförmedlingens etableringsprogram. Syftet är att deltagarna ska erbjudas mer studier och språkutvecklande aktiviteter utöver den ordinarie Sfi-undervisningen. Lindesbergs kommun arbetar tillsammans med arbetsförmedlingen för att hitta sätt att skapa förutsättningar till försörjning för ovan nämnda målgrupp och i Lindesberg har det hänt massor under det gångna året. Bland annat har en koordinator anställts för att arbeta fördjupat med frågan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande idag.
”Vi har skapat ett helt nytt sammanhållet schema för alla elever på Sfi vilket har öppnat upp för orienteringskurser med olika språkutvecklande innehåll, olika kurser för olika behov. Orienteringskurserna hålls dels av våra egna lärare på Sfi men även av externa aktörer som kommer in under kortare eller längre perioder.”, säger Mattias Molin, rektor och enhetschef på Masugnen.
”Vi arbetar för att hela verksamheten på sikt ska genomsyras av ett tydligt jobbfokus som ska ge eleverna, oavsett bakgrund, en bild av hur deras väg mot ett arbete kan se ut.”, säger koordinator Per Nilsson-Klack.
Lindesbergs kommun lyfts som ett gott exempel på DUA’s (Delegationen för unga och nyanlända till arbete) konferens i Örebro på torsdag den 17 oktober.
”Vi tror stenhårt på att alla människor ska ha en egen försörjning. Därför är det extra roligt att Lindesbergs kommun ligger i framkant i en så viktig fråga.”, säger Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.