PRESSMEDDELANDE: För att ytterligare stärka nyanländas etablering på arbetsmarknaden införde regeringen en utbildningsplikt från och med den 1 januari 2018. Regeringen beslutade då att tillföra medel till kommunerna för att bättre kunna möta utbildningsbehovet bland nyanlända.
Utbildningsplikten berör nyanlända med låg utbildningsbakgrund inom arbetsförmedlingens etableringsprogram. Syftet är att deltagarna ska erbjudas mer studier och språkutvecklande aktiviteter utöver den ordinarie Sfi-undervisningen. Lindesbergs kommun arbetar tillsammans med arbetsförmedlingen för att hitta sätt att skapa förutsättningar till försörjning för ovan nämnda målgrupp och i Lindesberg har det hänt massor under det gångna året. Bland annat har en koordinator anställts för att arbeta fördjupat med frågan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande idag.
”Vi har skapat ett helt nytt sammanhållet schema för alla elever på Sfi vilket har öppnat upp för orienteringskurser med olika språkutvecklande innehåll, olika kurser för olika behov. Orienteringskurserna hålls dels av våra egna lärare på Sfi men även av externa aktörer som kommer in under kortare eller längre perioder.”, säger Mattias Molin, rektor och enhetschef på Masugnen.
”Vi arbetar för att hela verksamheten på sikt ska genomsyras av ett tydligt jobbfokus som ska ge eleverna, oavsett bakgrund, en bild av hur deras väg mot ett arbete kan se ut.”, säger koordinator Per Nilsson-Klack.
Lindesbergs kommun lyfts som ett gott exempel på DUA’s (Delegationen för unga och nyanlända till arbete) konferens i Örebro på torsdag den 17 oktober.
”Vi tror stenhårt på att alla människor ska ha en egen försörjning. Därför är det extra roligt att Lindesbergs kommun ligger i framkant i en så viktig fråga.”, säger Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.