PRESSMEDDELANDE: För att ytterligare stärka nyanländas etablering på arbetsmarknaden införde regeringen en utbildningsplikt från och med den 1 januari 2018. Regeringen beslutade då att tillföra medel till kommunerna för att bättre kunna möta utbildningsbehovet bland nyanlända.
Utbildningsplikten berör nyanlända med låg utbildningsbakgrund inom arbetsförmedlingens etableringsprogram. Syftet är att deltagarna ska erbjudas mer studier och språkutvecklande aktiviteter utöver den ordinarie Sfi-undervisningen. Lindesbergs kommun arbetar tillsammans med arbetsförmedlingen för att hitta sätt att skapa förutsättningar till försörjning för ovan nämnda målgrupp och i Lindesberg har det hänt massor under det gångna året. Bland annat har en koordinator anställts för att arbeta fördjupat med frågan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande idag.
”Vi har skapat ett helt nytt sammanhållet schema för alla elever på Sfi vilket har öppnat upp för orienteringskurser med olika språkutvecklande innehåll, olika kurser för olika behov. Orienteringskurserna hålls dels av våra egna lärare på Sfi men även av externa aktörer som kommer in under kortare eller längre perioder.”, säger Mattias Molin, rektor och enhetschef på Masugnen.
”Vi arbetar för att hela verksamheten på sikt ska genomsyras av ett tydligt jobbfokus som ska ge eleverna, oavsett bakgrund, en bild av hur deras väg mot ett arbete kan se ut.”, säger koordinator Per Nilsson-Klack.
Lindesbergs kommun lyfts som ett gott exempel på DUA’s (Delegationen för unga och nyanlända till arbete) konferens i Örebro på torsdag den 17 oktober.
”Vi tror stenhårt på att alla människor ska ha en egen försörjning. Därför är det extra roligt att Lindesbergs kommun ligger i framkant i en så viktig fråga.”, säger Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.