Onsdag 5 juli lanserar Lindesbergs kommun en ny webbplats – visitlindesberg.se – där invånare och besökare ska kunna hitta information om evenemang, naturupplevelser och besöksmål i kommunen.
– Lindesbergs kommun lever året om! På visitlindesberg.se vill vi att invånare och besökare ska inspireras att upptäcka nya platser och händelser, från Kloten i norr till Fellingsbro i söder, 365 dagar om året, säger projektledare Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Tanken är att få en gemensam webbplats för att samla allt som händer i Lindesbergs kommun. Tidigare har kommunen haft fyra olika webbplatser för besökare och under våren har det arbetats för att samla dem till en. Nu är fokus på att fylla visitlindesberg.se med det som är aktuellt inför sommaren 2023.
– Idag söker de flesta information på nätet, därför är det viktigt att vi finns där besökaren är. Tillsammans med de lokala Infopoints, som drivs i samarbete med besöksnäringen, kommer webbplatsen ge en bra service till både besökare och invånare, säger Linda Grönkvist, turismutvecklare.
Arbetet med att fylla på innehållet på sidan fortsätter till hösten och kommer kontinuerligt att utvärderas och utvecklas för att bli så bra som möjligt. Innan årsskiftet kommer även Besök Linde ABs sidor att samlas under visitlindesberg.se.
– Lindesbergs kommun lever året om! På visitlindesberg.se vill vi att invånare och besökare ska inspireras att upptäcka nya platser och händelser, från Kloten i norr till Fellingsbro i söder, 365 dagar om året. Visitlindesberg.se är en del i vårt arbete med att lyfta och stärka Lindesbergs kommun som en attraktiv plats att besöka, leva, verka och bo på, säger projektledare Helena Randefelt.
Visitlindesberg.se lanseras onsdag den 5 juli klockan 12.00.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.