Onsdag 5 juli lanserar Lindesbergs kommun en ny webbplats – visitlindesberg.se – där invånare och besökare ska kunna hitta information om evenemang, naturupplevelser och besöksmål i kommunen.
– Lindesbergs kommun lever året om! På visitlindesberg.se vill vi att invånare och besökare ska inspireras att upptäcka nya platser och händelser, från Kloten i norr till Fellingsbro i söder, 365 dagar om året, säger projektledare Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Tanken är att få en gemensam webbplats för att samla allt som händer i Lindesbergs kommun. Tidigare har kommunen haft fyra olika webbplatser för besökare och under våren har det arbetats för att samla dem till en. Nu är fokus på att fylla visitlindesberg.se med det som är aktuellt inför sommaren 2023.
– Idag söker de flesta information på nätet, därför är det viktigt att vi finns där besökaren är. Tillsammans med de lokala Infopoints, som drivs i samarbete med besöksnäringen, kommer webbplatsen ge en bra service till både besökare och invånare, säger Linda Grönkvist, turismutvecklare.
Arbetet med att fylla på innehållet på sidan fortsätter till hösten och kommer kontinuerligt att utvärderas och utvecklas för att bli så bra som möjligt. Innan årsskiftet kommer även Besök Linde ABs sidor att samlas under visitlindesberg.se.
– Lindesbergs kommun lever året om! På visitlindesberg.se vill vi att invånare och besökare ska inspireras att upptäcka nya platser och händelser, från Kloten i norr till Fellingsbro i söder, 365 dagar om året. Visitlindesberg.se är en del i vårt arbete med att lyfta och stärka Lindesbergs kommun som en attraktiv plats att besöka, leva, verka och bo på, säger projektledare Helena Randefelt.
Visitlindesberg.se lanseras onsdag den 5 juli klockan 12.00.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).