Lindesbergs kommun och dess bolag vill sälja sin skog?!

DEBATT: Ni kanske har hört talas om oss: Linde Naturskyddsförening? Vi gör inte så mycket väsen av oss, men vi har många medlemmar. Vi intresserar oss för och försöker värna det som i grunden är viktigt för oss människor och den natur som omger oss. Nu har vi blivit lite bekymrade igen. Lindesbergs kommun vill genom sitt bostadsbolag FALAB (eller hur det nu var; ett sammelsurium av nya småbolag) sälja sin skog!?

Vi rördes till tårar den dagen ”Mångbruksplanen för Lindesbergs kommuns och Libos skogar” såg dagens ljus (2001). Där stod så fagra ord om framtid, långsiktighet…. och man förstod att med det skogsbruket skulle vi snart leva i ett paradis, på det sätt en sann naturromantiker ser på det. Av den stolta hållningen i “mångbruksplanen” verkar dock endast ha blivit en tummetott… Nu verkar dessutom framtiden, som beskrevs så vackert, ha “krympt” rejält – åtminstone enligt det sätt kommunen verkar se på saken. Skogen ska ju säljas, eller?

Vi i föreningen undrar hur kommunen kan sälja en av de verksamheter som faktiskt går med vinst? En halv miljon är väl inget dåligt resultat?  Och om man räknar på det finns dessutom möjlighet att öka resultatet. Kommunens skog håller människor från bygden i arbete. Även människor som inte har passat in i vanliga arbeten har här fått meningsfull sysselsättning samtidigt som man alltså gått med vinst. Före vinstuttaget har dessutom intäkterna från skogen kunnat  bekosta insatser för friluftsliv och rekreation, ändå har man alltså gått med en halvmiljon i vinst. Det verkar som att du och jag utan kommunens skogar kommer att få betala mer i skatt.

Om kommunpolitikerna tycker att Falabs förvaltning av skogen är för ineffektiv torde det inte vara något problem att hitta andra intresserade med lång erfarenhet av uppdraget som gärna gör detta åt kommun, t.ex. Skogssällskapet eller Mellanskog, för att nämna några. Det vore dock önskvärt att t.ex. kommunekologerna hålls uppdaterade med vad som sker med skogen. Det spekuleras i att det nu är något skattetekniskt fördelaktigare att sälja skog, men vad vet vi om framtiden? Vi vet att man har en inkomst från skogen och att skogsmarken troligen kommer att öka i värde över tiden – vilket gör att det är bra att äga skog. Man tänker sig också att trolla bort skatt genom att sälja innehavet av skog genom att bilda flera dotterbolag som vardera avyttrar delar av skogen. Hur låter det? Det borde vara bra för en kommun att äga skog både som möjlig inbytesmark, som säkerhet när man belånar sig och som buffert i svåra tider. Fast det kanske är där vi är nu även om man inte pratar så högt om det?

Skog har sedan urminnes tider varit en tillgång för människor oavsett om det har gällt skogsråvaror eller så basala saker som föda och själslig rekreation. Skogen fortsätter dessutom stadigt att öka i värde. Riktigt så har det inte varit med byggnadsfastigheter, åtminstone inte på mindre bruksorter. Det är lite märkligt att man numera finner fler och mycket större naturskogsområden i och kring Stockholm än i dessa trakter. Och grannkommunen Örebro är ett mycket gott föredöme för tillvaratagande av naturområden i kommunen – något som faktiskt lett till en positiv inverkan på bostadsmarknaden! På den lista över Sveriges 290 kommuner som tar störst miljöansvar hamnar Lindesbergs kommun på plats 269, d.v.s 21 platser från botten. Bättre kan vi!

Hur kan man sälja skogen för att bygga mera, när skyltfönster blickar tomma inne i stan? Vad är tomma hus värda i framtiden jämfört med den gröna skogen runt knuten, där det finns både timmer, bränsle, jakt, fiske, svamp, bär, fågelsång och plats så att man får ro i själen? Vad ska våra barn ha? En kommun som spelat högt och står med tomma fickor?

Linde Naturskyddsförening och flera med oss vill gärna ha kommunens svar på dessa frågor.

Se även tidigare artiklar i detta ärende i NA av Claes Eliasson den 18/9 och Inger Griberg den 11/9.

Jesper Hansson, Maria Levin och Göran Olsson, Linde Naturskyddsförening

Publicerad 12 oktober 2015 klockan 13:54

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.

15 september 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-09-16 08:26