Lindesbergs kommun och dess bolag vill sälja sin skog?!

DEBATT: Ni kanske har hört talas om oss: Linde Naturskyddsförening? Vi gör inte så mycket väsen av oss, men vi har många medlemmar. Vi intresserar oss för och försöker värna det som i grunden är viktigt för oss människor och den natur som omger oss. Nu har vi blivit lite bekymrade igen. Lindesbergs kommun vill genom sitt bostadsbolag FALAB (eller hur det nu var; ett sammelsurium av nya småbolag) sälja sin skog!?

Vi rördes till tårar den dagen ”Mångbruksplanen för Lindesbergs kommuns och Libos skogar” såg dagens ljus (2001). Där stod så fagra ord om framtid, långsiktighet…. och man förstod att med det skogsbruket skulle vi snart leva i ett paradis, på det sätt en sann naturromantiker ser på det. Av den stolta hållningen i “mångbruksplanen” verkar dock endast ha blivit en tummetott… Nu verkar dessutom framtiden, som beskrevs så vackert, ha “krympt” rejält – åtminstone enligt det sätt kommunen verkar se på saken. Skogen ska ju säljas, eller?

Vi i föreningen undrar hur kommunen kan sälja en av de verksamheter som faktiskt går med vinst? En halv miljon är väl inget dåligt resultat?  Och om man räknar på det finns dessutom möjlighet att öka resultatet. Kommunens skog håller människor från bygden i arbete. Även människor som inte har passat in i vanliga arbeten har här fått meningsfull sysselsättning samtidigt som man alltså gått med vinst. Före vinstuttaget har dessutom intäkterna från skogen kunnat  bekosta insatser för friluftsliv och rekreation, ändå har man alltså gått med en halvmiljon i vinst. Det verkar som att du och jag utan kommunens skogar kommer att få betala mer i skatt.

Om kommunpolitikerna tycker att Falabs förvaltning av skogen är för ineffektiv torde det inte vara något problem att hitta andra intresserade med lång erfarenhet av uppdraget som gärna gör detta åt kommun, t.ex. Skogssällskapet eller Mellanskog, för att nämna några. Det vore dock önskvärt att t.ex. kommunekologerna hålls uppdaterade med vad som sker med skogen. Det spekuleras i att det nu är något skattetekniskt fördelaktigare att sälja skog, men vad vet vi om framtiden? Vi vet att man har en inkomst från skogen och att skogsmarken troligen kommer att öka i värde över tiden – vilket gör att det är bra att äga skog. Man tänker sig också att trolla bort skatt genom att sälja innehavet av skog genom att bilda flera dotterbolag som vardera avyttrar delar av skogen. Hur låter det? Det borde vara bra för en kommun att äga skog både som möjlig inbytesmark, som säkerhet när man belånar sig och som buffert i svåra tider. Fast det kanske är där vi är nu även om man inte pratar så högt om det?

Skog har sedan urminnes tider varit en tillgång för människor oavsett om det har gällt skogsråvaror eller så basala saker som föda och själslig rekreation. Skogen fortsätter dessutom stadigt att öka i värde. Riktigt så har det inte varit med byggnadsfastigheter, åtminstone inte på mindre bruksorter. Det är lite märkligt att man numera finner fler och mycket större naturskogsområden i och kring Stockholm än i dessa trakter. Och grannkommunen Örebro är ett mycket gott föredöme för tillvaratagande av naturområden i kommunen – något som faktiskt lett till en positiv inverkan på bostadsmarknaden! På den lista över Sveriges 290 kommuner som tar störst miljöansvar hamnar Lindesbergs kommun på plats 269, d.v.s 21 platser från botten. Bättre kan vi!

Hur kan man sälja skogen för att bygga mera, när skyltfönster blickar tomma inne i stan? Vad är tomma hus värda i framtiden jämfört med den gröna skogen runt knuten, där det finns både timmer, bränsle, jakt, fiske, svamp, bär, fågelsång och plats så att man får ro i själen? Vad ska våra barn ha? En kommun som spelat högt och står med tomma fickor?

Linde Naturskyddsförening och flera med oss vill gärna ha kommunens svar på dessa frågor.

Se även tidigare artiklar i detta ärende i NA av Claes Eliasson den 18/9 och Inger Griberg den 11/9.

Jesper Hansson, Maria Levin och Göran Olsson, Linde Naturskyddsförening

Publicerad 12 oktober 2015 klockan 13:54

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Fredrik Norman / Pressbild Liberalerna

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.

1 september 2026 klockan 08:45 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en ...
31 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial...
31 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag ...
31 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.

29 augusti 2026 klockan 19:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula ...
23 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
22 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-09-04 05:44