Arkivbild. Foto: Hans Andersson

”Lindesbergs lasarett behöver en engagerad politisk ledning”

DEBATT: För oss är en sund utveckling på våra tre sjukhus viktigt och har flera syften. Viktigt för att kunna bereda alla våra länsinnevånare sjukvård med god tillgänglighet och kvalité. Viktigt för att på ett bra sätt använda våra gemensamt inbetalada skattepengar på ett sunt och ambitiöst sätt. Samt viktigt för att alla våra medarbetare ska både kunna göra ett bra jobb, med bra kvalité, men också ha en sund och bra arbetsmiljö.

(Debattsvar på S-politikernas uttalande publicerat 24 nov.)

För innevånare i Lindesberg och närboende är tillgången till ett välfungerande akutsjukhus en trygghetsfaktor och en del i attraktiviteten för denna del av vårt län. Det kräver att verksamheterna utvecklas och att vården som bedrivs har hög kvalité och använder resurserna på bästa sätt. Balansen mellan akut och planerad operation måste också noga följas. Väntetider för akut operation får inte bli längre för att de planerade operationerna blir mera effektiva.

De organisationsförändringar som gjorts i samband med att man organiserat vården i s.k. länskliniker är tuffa för alla, men helt nödvändigt för att få till bra organisation för sjukvårdens syften. Något vi politiskt står helt bakom. Men att man då från den politiska S-ledningen inte tar i de problem som uppstår då man organisationsförändrar, trots att det gått ett år är för oss en gåta. Det är detta uteblivna engagemang vi protesterar emot och frågar oss varför man inte agerar i tid.

Vid stora organisationsförändringar måste man kontinuerligt följa utvecklingen och vidta åtgärder om problem uppstår. Detta är inget konstigt, det vet alla som arbetat med organisationsförändringar. Gör man inte det, händer det som händer i Lindesberg, att vissa enheter arbetar hårt och andra enheter som har brist på vissa yrkesgrupper, får svårt att arbeta på ett bra sätt. Detta får konsekvenser för patienterna.

Att då Andreas Swan och Karin Sundin som relativt nya i Regionpolitiken och med ringa kunskap om sjukvård sedan tidigare, väljer att istället för att ödmjukt ta tag i problemen, misstror budbärarna tyder mer på att man gillar makt än att man vill länsbornas väl.

Vi vet att våra medarbetare gör sitt yttersta för att vården ska fungera och att man försöker använda sina resurser på bästa sätt. Men om effekterna av organisationsförändringarna blir att vissa yrkesgrupper inte kan göra sitt jobb för att andra yrkesgrupper fattas, så är det ett problem som enskild medarbetare eller chef inte kan lösa helt på egen hand.

Swan och Sundin bör ta skeden i vacker hand och se vad de kan göra, som har den yttersta makten för att problemen ska lösas. För det är väl det man ska ha makt till, att göra ambitiös politik för våra länsinvånare på samma sätt som de både betalar in en av landets högsta skatter och gör sitt bästa som medarbetare på våra sjukhus. Om syftet med makten är något annat så får ni tala om vad syftet i så fall är. Det är patienternas, skattebetalarnas och medarbetarnas bästa man ska ha för ögonen inte den politiska makten. Det är så man skapar trygg hälso- och sjukvård.

Pär-Ove Lindqvist (m)
Oppositionsråd Lindesberg
Ledamot Regionfullmäktige

Lotta Olsson (m)
Riksdagsledamot (m)
Ledamot Regionfullmäktige

Publicerad 30 november 2017 klockan 07:56

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en ...
3 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på ...
26 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-09-08 22:50