DEBATT: För oss är en sund utveckling på våra tre sjukhus viktigt och har flera syften. Viktigt för att kunna bereda alla våra länsinnevånare sjukvård med god tillgänglighet och kvalité. Viktigt för att på ett bra sätt använda våra gemensamt inbetalada skattepengar på ett sunt och ambitiöst sätt. Samt viktigt för att alla våra medarbetare ska både kunna göra ett bra jobb, med bra kvalité, men också ha en sund och bra arbetsmiljö.
(Debattsvar på S-politikernas uttalande publicerat 24 nov.)
För innevånare i Lindesberg och närboende är tillgången till ett välfungerande akutsjukhus en trygghetsfaktor och en del i attraktiviteten för denna del av vårt län. Det kräver att verksamheterna utvecklas och att vården som bedrivs har hög kvalité och använder resurserna på bästa sätt. Balansen mellan akut och planerad operation måste också noga följas. Väntetider för akut operation får inte bli längre för att de planerade operationerna blir mera effektiva.
De organisationsförändringar som gjorts i samband med att man organiserat vården i s.k. länskliniker är tuffa för alla, men helt nödvändigt för att få till bra organisation för sjukvårdens syften. Något vi politiskt står helt bakom. Men att man då från den politiska S-ledningen inte tar i de problem som uppstår då man organisationsförändrar, trots att det gått ett år är för oss en gåta. Det är detta uteblivna engagemang vi protesterar emot och frågar oss varför man inte agerar i tid.
Vid stora organisationsförändringar måste man kontinuerligt följa utvecklingen och vidta åtgärder om problem uppstår. Detta är inget konstigt, det vet alla som arbetat med organisationsförändringar. Gör man inte det, händer det som händer i Lindesberg, att vissa enheter arbetar hårt och andra enheter som har brist på vissa yrkesgrupper, får svårt att arbeta på ett bra sätt. Detta får konsekvenser för patienterna.
Att då Andreas Swan och Karin Sundin som relativt nya i Regionpolitiken och med ringa kunskap om sjukvård sedan tidigare, väljer att istället för att ödmjukt ta tag i problemen, misstror budbärarna tyder mer på att man gillar makt än att man vill länsbornas väl.
Vi vet att våra medarbetare gör sitt yttersta för att vården ska fungera och att man försöker använda sina resurser på bästa sätt. Men om effekterna av organisationsförändringarna blir att vissa yrkesgrupper inte kan göra sitt jobb för att andra yrkesgrupper fattas, så är det ett problem som enskild medarbetare eller chef inte kan lösa helt på egen hand.
Swan och Sundin bör ta skeden i vacker hand och se vad de kan göra, som har den yttersta makten för att problemen ska lösas. För det är väl det man ska ha makt till, att göra ambitiös politik för våra länsinvånare på samma sätt som de både betalar in en av landets högsta skatter och gör sitt bästa som medarbetare på våra sjukhus. Om syftet med makten är något annat så får ni tala om vad syftet i så fall är. Det är patienternas, skattebetalarnas och medarbetarnas bästa man ska ha för ögonen inte den politiska makten. Det är så man skapar trygg hälso- och sjukvård.
Pär-Ove Lindqvist (m)
Oppositionsråd Lindesberg
Ledamot Regionfullmäktige
Lotta Olsson (m)
Riksdagsledamot (m)
Ledamot Regionfullmäktige
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inte scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.