DEBATT: För oss är en sund utveckling på våra tre sjukhus viktigt och har flera syften. Viktigt för att kunna bereda alla våra länsinnevånare sjukvård med god tillgänglighet och kvalité. Viktigt för att på ett bra sätt använda våra gemensamt inbetalada skattepengar på ett sunt och ambitiöst sätt. Samt viktigt för att alla våra medarbetare ska både kunna göra ett bra jobb, med bra kvalité, men också ha en sund och bra arbetsmiljö.
(Debattsvar på S-politikernas uttalande publicerat 24 nov.)
För innevånare i Lindesberg och närboende är tillgången till ett välfungerande akutsjukhus en trygghetsfaktor och en del i attraktiviteten för denna del av vårt län. Det kräver att verksamheterna utvecklas och att vården som bedrivs har hög kvalité och använder resurserna på bästa sätt. Balansen mellan akut och planerad operation måste också noga följas. Väntetider för akut operation får inte bli längre för att de planerade operationerna blir mera effektiva.
De organisationsförändringar som gjorts i samband med att man organiserat vården i s.k. länskliniker är tuffa för alla, men helt nödvändigt för att få till bra organisation för sjukvårdens syften. Något vi politiskt står helt bakom. Men att man då från den politiska S-ledningen inte tar i de problem som uppstår då man organisationsförändrar, trots att det gått ett år är för oss en gåta. Det är detta uteblivna engagemang vi protesterar emot och frågar oss varför man inte agerar i tid.
Vid stora organisationsförändringar måste man kontinuerligt följa utvecklingen och vidta åtgärder om problem uppstår. Detta är inget konstigt, det vet alla som arbetat med organisationsförändringar. Gör man inte det, händer det som händer i Lindesberg, att vissa enheter arbetar hårt och andra enheter som har brist på vissa yrkesgrupper, får svårt att arbeta på ett bra sätt. Detta får konsekvenser för patienterna.
Att då Andreas Swan och Karin Sundin som relativt nya i Regionpolitiken och med ringa kunskap om sjukvård sedan tidigare, väljer att istället för att ödmjukt ta tag i problemen, misstror budbärarna tyder mer på att man gillar makt än att man vill länsbornas väl.
Vi vet att våra medarbetare gör sitt yttersta för att vården ska fungera och att man försöker använda sina resurser på bästa sätt. Men om effekterna av organisationsförändringarna blir att vissa yrkesgrupper inte kan göra sitt jobb för att andra yrkesgrupper fattas, så är det ett problem som enskild medarbetare eller chef inte kan lösa helt på egen hand.
Swan och Sundin bör ta skeden i vacker hand och se vad de kan göra, som har den yttersta makten för att problemen ska lösas. För det är väl det man ska ha makt till, att göra ambitiös politik för våra länsinvånare på samma sätt som de både betalar in en av landets högsta skatter och gör sitt bästa som medarbetare på våra sjukhus. Om syftet med makten är något annat så får ni tala om vad syftet i så fall är. Det är patienternas, skattebetalarnas och medarbetarnas bästa man ska ha för ögonen inte den politiska makten. Det är så man skapar trygg hälso- och sjukvård.
Pär-Ove Lindqvist (m)
Oppositionsråd Lindesberg
Ledamot Regionfullmäktige
Lotta Olsson (m)
Riksdagsledamot (m)
Ledamot Regionfullmäktige
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.