Inom en väldigt snar framtid kommer mellersta infarten till Lindesberg att se helt annorlunda ut jämfört med idag. På den mark som idag utgör rastplats, vill kommunen uppmuntra och bana väg för etableringar av olika slag i samband med det planerade rondellbygget. Här vill man se en bredd på utbudet med restaurang, kafé, drivmedelsförsäljning, bilservice, turistservice med mera.
Mellersta infarten kommer att bli huvudinfarten till Lindesberg stad och Lindesberg Arena i samband med att Fotbollsgatan rätas ut då rondellen vid riksvägen skall byggas. När detta genomförs vill kommunen samtidigt att rastplatsen blir en ”magnet” för de som idag bara far förbi Lindesberg utan att lägga märke till staden.
Hur man skall lyckas med detta råder det naturligtvis delade meningar om. Men enligt mark- och exploateringsingenjör Mats Larsson, är konceptet att skapa en så välkomnande och komplett handels- och serviceplats som möjligt. Man ska lockas till ett stopp vid ”handelsplatsen” och det kan också skapa en något stridare ström av spontanbesök i centrala Lindesberg.
-Det är tanken. Vi måste få folk att stanna till hos oss, inte bara köra förbi som det är idag, konstaterar Mats Larsson.
Han har sedan en tid tillbaka arbetat fram ett material som beskriver kommunens önskemål i ord och bild.
-Det material som jag har tagit fram, visar att vi gärna ser många olika verksamheter på platsen. En restaurang av något slag är ju ett måste, men vi vill ha bredden och därför måste vi få in t ex handel och service i konceptet också, förklarar Mats.
Underlaget skall skickas ut till en handfull etableringskonsulter i nästa vecka i syfte att ”scanna av” omvärlden efter eventuella intressenter.
-Vi hoppas att få in så många svar som möjligt, men något säger mig ändå att det blir någon eller några med lokal anknytning som kommer att visa störst intresse. Faktum är att jag redan haft kontakt med ett par stycken från trakten som har seriösa idéer, om de sedan har kapital att genomföra planerna är inget jag kan svara på. Det får vi se när vi nu skickar ut underlaget till dem, säger Mats Larsson.
Alla intressenter har nu till sista april på sig att höra av sig till kommunen.
Så här vill man att det skall byggas
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.