I dagarna har helt ny statistik gällande nyföretagandet i landets kommuner presenterats av Jobs and Society. I sammanställningen över medelstora städer som visat sämst siffror finner man Falköping, Piteå och Lindesberg. Statistiken bygger på antalet nyregistrerade företag per 1000 invånare. Lindesberg hade bara 2,9 nystartade företag medan bäst i gruppen ”medelstora städer” var Höganäs med 7,3. Att Lindesberg legat ganska lågt håller kommunalråd Anders Ceder med om, men är mer främmande vad gäller den nya statistiken.
-Jag har inte sett det där själv, så jag har svårt att tolka eller kommentera siffrorna. Speciellt fundersam blir jag då det nyligen presenterats siffror från en annan organisation som visat att Lindesberg hade ganska bra statistik. Man måste alltid analysera sådant här mycket noga innan man kan dra några slutsatser, säger Anders Ceder.
Hela listan finns på Jobs and Societys hemsida>>
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.