INSÄNDARE/DEBATT: För några veckor sedan startade höstterminen i Lindesbergs grundskolor. Med höga förväntningar och kunskapstörst ska nu elever lära sig böja engelska verb och addera tal. För att ge alla goda förutsättningar och samtidigt garantera likvärdig utbildning bör tillgången till fysiska läroböcker stärkas.
Lindesbergs kommun har länge haft en nedåtgående betygstrend och förra året lämnade fler än var femte elev grundskolan utan gymnasiebehörighet. Det motsvarar nära 60 ungdomar som vid 16 års ålder antingen måste komplettera betyg eller avsluta den akademiska karriären.
Enligt den statliga Läromedelsutredningen från år 2021 är slutsatserna tydliga. Andelen fysiska läroböcker minskar samtidigt som digitala läromedel ökar. Samtidigt tvingas lärare undervisa helt fristående från läroböcker, även i ämnen de egentligen inte behärskar. Det leder till stora skillnader i likvärdighet samtidigt som kunskapsnivån sänks.
Fysiska läroböcker är ett viktigt verktyg för att ge elever förutsättningar att inta ny kunskap. Förutom att forskning visar på en positiv effekt på inlärningsprocessen, föredrar elever själva detta som inlärningsmetod. I en tid när digitalisering blivit ledord för samhällsutvecklingen är det viktigt att värna även om mer traditionella undervisningsmetoder.
Kritiker brukar ofta hävda att fysiska läroböcker är en tillbakagång i den tekniska utvecklingen. Det kan till viss del stämma. Samtidigt är det ingen motsättning att genomföra digitala glostest och läsa om atomer i en fysisk bok. Flera av de länder som ofta framhävs som framgångsexempel har nått den höga nivån tack vare kombinationen av fysiska och digitala läromedel. Det stärker snarare inlärningen.
Skolans kunskapsnivå måste höjas och likvärdigheten stärkas. För att möjliggöra detta måste elever få tillgång till fler och effektivare verktyg för att uppta kunskap. Liberala ungdomsförbundet har därför stort förtroende för att Liberalernas företrädare i kommunstyrelsen, Nils Detlofsson, tar frågan på allvar och säkrar elevers tillgång till fysiska läroböcker.
Adam Furustam
Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.