INSÄNDARE/DEBATT: För några veckor sedan startade höstterminen i Lindesbergs grundskolor. Med höga förväntningar och kunskapstörst ska nu elever lära sig böja engelska verb och addera tal. För att ge alla goda förutsättningar och samtidigt garantera likvärdig utbildning bör tillgången till fysiska läroböcker stärkas.
Lindesbergs kommun har länge haft en nedåtgående betygstrend och förra året lämnade fler än var femte elev grundskolan utan gymnasiebehörighet. Det motsvarar nära 60 ungdomar som vid 16 års ålder antingen måste komplettera betyg eller avsluta den akademiska karriären.
Enligt den statliga Läromedelsutredningen från år 2021 är slutsatserna tydliga. Andelen fysiska läroböcker minskar samtidigt som digitala läromedel ökar. Samtidigt tvingas lärare undervisa helt fristående från läroböcker, även i ämnen de egentligen inte behärskar. Det leder till stora skillnader i likvärdighet samtidigt som kunskapsnivån sänks.
Fysiska läroböcker är ett viktigt verktyg för att ge elever förutsättningar att inta ny kunskap. Förutom att forskning visar på en positiv effekt på inlärningsprocessen, föredrar elever själva detta som inlärningsmetod. I en tid när digitalisering blivit ledord för samhällsutvecklingen är det viktigt att värna även om mer traditionella undervisningsmetoder.
Kritiker brukar ofta hävda att fysiska läroböcker är en tillbakagång i den tekniska utvecklingen. Det kan till viss del stämma. Samtidigt är det ingen motsättning att genomföra digitala glostest och läsa om atomer i en fysisk bok. Flera av de länder som ofta framhävs som framgångsexempel har nått den höga nivån tack vare kombinationen av fysiska och digitala läromedel. Det stärker snarare inlärningen.
Skolans kunskapsnivå måste höjas och likvärdigheten stärkas. För att möjliggöra detta måste elever få tillgång till fler och effektivare verktyg för att uppta kunskap. Liberala ungdomsförbundet har därför stort förtroende för att Liberalernas företrädare i kommunstyrelsen, Nils Detlofsson, tar frågan på allvar och säkrar elevers tillgång till fysiska läroböcker.
Adam Furustam
Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.