INSÄNDARE/DEBATT: För några veckor sedan startade höstterminen i Lindesbergs grundskolor. Med höga förväntningar och kunskapstörst ska nu elever lära sig böja engelska verb och addera tal. För att ge alla goda förutsättningar och samtidigt garantera likvärdig utbildning bör tillgången till fysiska läroböcker stärkas.
Lindesbergs kommun har länge haft en nedåtgående betygstrend och förra året lämnade fler än var femte elev grundskolan utan gymnasiebehörighet. Det motsvarar nära 60 ungdomar som vid 16 års ålder antingen måste komplettera betyg eller avsluta den akademiska karriären.
Enligt den statliga Läromedelsutredningen från år 2021 är slutsatserna tydliga. Andelen fysiska läroböcker minskar samtidigt som digitala läromedel ökar. Samtidigt tvingas lärare undervisa helt fristående från läroböcker, även i ämnen de egentligen inte behärskar. Det leder till stora skillnader i likvärdighet samtidigt som kunskapsnivån sänks.
Fysiska läroböcker är ett viktigt verktyg för att ge elever förutsättningar att inta ny kunskap. Förutom att forskning visar på en positiv effekt på inlärningsprocessen, föredrar elever själva detta som inlärningsmetod. I en tid när digitalisering blivit ledord för samhällsutvecklingen är det viktigt att värna även om mer traditionella undervisningsmetoder.
Kritiker brukar ofta hävda att fysiska läroböcker är en tillbakagång i den tekniska utvecklingen. Det kan till viss del stämma. Samtidigt är det ingen motsättning att genomföra digitala glostest och läsa om atomer i en fysisk bok. Flera av de länder som ofta framhävs som framgångsexempel har nått den höga nivån tack vare kombinationen av fysiska och digitala läromedel. Det stärker snarare inlärningen.
Skolans kunskapsnivå måste höjas och likvärdigheten stärkas. För att möjliggöra detta måste elever få tillgång till fler och effektivare verktyg för att uppta kunskap. Liberala ungdomsförbundet har därför stort förtroende för att Liberalernas företrädare i kommunstyrelsen, Nils Detlofsson, tar frågan på allvar och säkrar elevers tillgång till fysiska läroböcker.
Adam Furustam
Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.