INSÄNDARE/DEBATT: För några veckor sedan startade höstterminen i Lindesbergs grundskolor. Med höga förväntningar och kunskapstörst ska nu elever lära sig böja engelska verb och addera tal. För att ge alla goda förutsättningar och samtidigt garantera likvärdig utbildning bör tillgången till fysiska läroböcker stärkas.
Lindesbergs kommun har länge haft en nedåtgående betygstrend och förra året lämnade fler än var femte elev grundskolan utan gymnasiebehörighet. Det motsvarar nära 60 ungdomar som vid 16 års ålder antingen måste komplettera betyg eller avsluta den akademiska karriären.
Enligt den statliga Läromedelsutredningen från år 2021 är slutsatserna tydliga. Andelen fysiska läroböcker minskar samtidigt som digitala läromedel ökar. Samtidigt tvingas lärare undervisa helt fristående från läroböcker, även i ämnen de egentligen inte behärskar. Det leder till stora skillnader i likvärdighet samtidigt som kunskapsnivån sänks.
Fysiska läroböcker är ett viktigt verktyg för att ge elever förutsättningar att inta ny kunskap. Förutom att forskning visar på en positiv effekt på inlärningsprocessen, föredrar elever själva detta som inlärningsmetod. I en tid när digitalisering blivit ledord för samhällsutvecklingen är det viktigt att värna även om mer traditionella undervisningsmetoder.
Kritiker brukar ofta hävda att fysiska läroböcker är en tillbakagång i den tekniska utvecklingen. Det kan till viss del stämma. Samtidigt är det ingen motsättning att genomföra digitala glostest och läsa om atomer i en fysisk bok. Flera av de länder som ofta framhävs som framgångsexempel har nått den höga nivån tack vare kombinationen av fysiska och digitala läromedel. Det stärker snarare inlärningen.
Skolans kunskapsnivå måste höjas och likvärdigheten stärkas. För att möjliggöra detta måste elever få tillgång till fler och effektivare verktyg för att uppta kunskap. Liberala ungdomsförbundet har därför stort förtroende för att Liberalernas företrädare i kommunstyrelsen, Nils Detlofsson, tar frågan på allvar och säkrar elevers tillgång till fysiska läroböcker.
Adam Furustam
Ordförande Liberala ungdomsförbundet Örebro län
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.