Matilda Klack sjunger för Världens Barn. Vid flygeln Jesper Hugosson. Foto: Lotta Persdotter
Lindesbergs unga artister sjunger för Världens Barn
– Jag har bett om att få vara med i konserten! För det är inte bara en konsert – pengarna går till något viktigt, markerar Matilda Klack.
Matilda Klack är en av de unga talanger som i år deltar i den konsert för Världens Barn som brukar genomföras till förmån för insamlingen varje höst. Hon är en av fyra som Jesper Hugosson samlar runt sin flygel i aulan på Lindeskolan, söndag eftermiddag och kväll 18 oktober.
Det blir alltså två konserter den här gången – klockan 15.00 respektive 18.00 och skälet är förstås att minska risken att smitta sprids. Alla ska hålla avstånd – både sittande och när man går och står. Med två föreställningar ökar chansen också att många kan höra Albin Fagrell, Andreas Palm, Ida Luth Lind och Matilda Klack. De har alla dragits in i musikvärlden av Jesper Hugosson.
Jesper Hugosson lyckas alltid samla unga musiker till Världens Barn-konserten. T.h. Albin Fagrell. Foto: Lotta Persdotter
– Jag har länge gillat att sjunga och på estetiska programmet lade jag till gitarren för att ackompanjera, säger Albin Fagrell. Han engagerar sig för mänskliga rättigheter och mot rasism och tycker det är självklart att stödja Världens Barn.
Han brukar sjunga med Andreas Palm, som också medverkar på söndag. Albin hade tänkt sätta igång ordentligt med musiken i år, men så kom Corona-pandemin i vägen Men det går att lyssna på Albin och Andreas på nätet. Där finns också Ida Luth Lind. Matilda Klack sjunger ibland på dop och bröllop. När hon själv väljer så blir det gärna musikalmusik – Grease är en favorit. Matilda är danstränare och dansar själv. Hon dansade bakom Carola i Capricen.
Föreställningarna följer de krav och rekommendationer som gäller för att minska spridningen av Covid19. Besökarna uppmanas att hålla avstånd och ha god handhygien. Publiken placeras glest. Biljetterna förköps på Blombergska bokhandeln – för att ge garanterad plats.
Konserter för VÄRLDENS BARN
Söndag 18 oktober i Lindeskolans aula
Första föreställningen klockan 15.00
Andra föreställningen klockan 18.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
Busschaufför misstänks för brott efter krock
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i ...