Matilda Klack sjunger för Världens Barn. Vid flygeln Jesper Hugosson. Foto: Lotta Persdotter
Lindesbergs unga artister sjunger för Världens Barn
– Jag har bett om att få vara med i konserten! För det är inte bara en konsert – pengarna går till något viktigt, markerar Matilda Klack.
Matilda Klack är en av de unga talanger som i år deltar i den konsert för Världens Barn som brukar genomföras till förmån för insamlingen varje höst. Hon är en av fyra som Jesper Hugosson samlar runt sin flygel i aulan på Lindeskolan, söndag eftermiddag och kväll 18 oktober.
Det blir alltså två konserter den här gången – klockan 15.00 respektive 18.00 och skälet är förstås att minska risken att smitta sprids. Alla ska hålla avstånd – både sittande och när man går och står. Med två föreställningar ökar chansen också att många kan höra Albin Fagrell, Andreas Palm, Ida Luth Lind och Matilda Klack. De har alla dragits in i musikvärlden av Jesper Hugosson.
Jesper Hugosson lyckas alltid samla unga musiker till Världens Barn-konserten. T.h. Albin Fagrell. Foto: Lotta Persdotter
– Jag har länge gillat att sjunga och på estetiska programmet lade jag till gitarren för att ackompanjera, säger Albin Fagrell. Han engagerar sig för mänskliga rättigheter och mot rasism och tycker det är självklart att stödja Världens Barn.
Han brukar sjunga med Andreas Palm, som också medverkar på söndag. Albin hade tänkt sätta igång ordentligt med musiken i år, men så kom Corona-pandemin i vägen Men det går att lyssna på Albin och Andreas på nätet. Där finns också Ida Luth Lind. Matilda Klack sjunger ibland på dop och bröllop. När hon själv väljer så blir det gärna musikalmusik – Grease är en favorit. Matilda är danstränare och dansar själv. Hon dansade bakom Carola i Capricen.
Föreställningarna följer de krav och rekommendationer som gäller för att minska spridningen av Covid19. Besökarna uppmanas att hålla avstånd och ha god handhygien. Publiken placeras glest. Biljetterna förköps på Blombergska bokhandeln – för att ge garanterad plats.
Konserter för VÄRLDENS BARN
Söndag 18 oktober i Lindeskolans aula
Första föreställningen klockan 15.00
Andra föreställningen klockan 18.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.