Matilda Klack sjunger för Världens Barn. Vid flygeln Jesper Hugosson. Foto: Lotta Persdotter
Lindesbergs unga artister sjunger för Världens Barn
– Jag har bett om att få vara med i konserten! För det är inte bara en konsert – pengarna går till något viktigt, markerar Matilda Klack.
Matilda Klack är en av de unga talanger som i år deltar i den konsert för Världens Barn som brukar genomföras till förmån för insamlingen varje höst. Hon är en av fyra som Jesper Hugosson samlar runt sin flygel i aulan på Lindeskolan, söndag eftermiddag och kväll 18 oktober.
Det blir alltså två konserter den här gången – klockan 15.00 respektive 18.00 och skälet är förstås att minska risken att smitta sprids. Alla ska hålla avstånd – både sittande och när man går och står. Med två föreställningar ökar chansen också att många kan höra Albin Fagrell, Andreas Palm, Ida Luth Lind och Matilda Klack. De har alla dragits in i musikvärlden av Jesper Hugosson.
Jesper Hugosson lyckas alltid samla unga musiker till Världens Barn-konserten. T.h. Albin Fagrell. Foto: Lotta Persdotter
– Jag har länge gillat att sjunga och på estetiska programmet lade jag till gitarren för att ackompanjera, säger Albin Fagrell. Han engagerar sig för mänskliga rättigheter och mot rasism och tycker det är självklart att stödja Världens Barn.
Han brukar sjunga med Andreas Palm, som också medverkar på söndag. Albin hade tänkt sätta igång ordentligt med musiken i år, men så kom Corona-pandemin i vägen Men det går att lyssna på Albin och Andreas på nätet. Där finns också Ida Luth Lind. Matilda Klack sjunger ibland på dop och bröllop. När hon själv väljer så blir det gärna musikalmusik – Grease är en favorit. Matilda är danstränare och dansar själv. Hon dansade bakom Carola i Capricen.
Föreställningarna följer de krav och rekommendationer som gäller för att minska spridningen av Covid19. Besökarna uppmanas att hålla avstånd och ha god handhygien. Publiken placeras glest. Biljetterna förköps på Blombergska bokhandeln – för att ge garanterad plats.
Konserter för VÄRLDENS BARN
Söndag 18 oktober i Lindeskolans aula
Första föreställningen klockan 15.00
Andra föreställningen klockan 18.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.