Matilda Klack sjunger för Världens Barn. Vid flygeln Jesper Hugosson. Foto: Lotta Persdotter
Lindesbergs unga artister sjunger för Världens Barn
– Jag har bett om att få vara med i konserten! För det är inte bara en konsert – pengarna går till något viktigt, markerar Matilda Klack.
Matilda Klack är en av de unga talanger som i år deltar i den konsert för Världens Barn som brukar genomföras till förmån för insamlingen varje höst. Hon är en av fyra som Jesper Hugosson samlar runt sin flygel i aulan på Lindeskolan, söndag eftermiddag och kväll 18 oktober.
Det blir alltså två konserter den här gången – klockan 15.00 respektive 18.00 och skälet är förstås att minska risken att smitta sprids. Alla ska hålla avstånd – både sittande och när man går och står. Med två föreställningar ökar chansen också att många kan höra Albin Fagrell, Andreas Palm, Ida Luth Lind och Matilda Klack. De har alla dragits in i musikvärlden av Jesper Hugosson.
Jesper Hugosson lyckas alltid samla unga musiker till Världens Barn-konserten. T.h. Albin Fagrell. Foto: Lotta Persdotter
– Jag har länge gillat att sjunga och på estetiska programmet lade jag till gitarren för att ackompanjera, säger Albin Fagrell. Han engagerar sig för mänskliga rättigheter och mot rasism och tycker det är självklart att stödja Världens Barn.
Han brukar sjunga med Andreas Palm, som också medverkar på söndag. Albin hade tänkt sätta igång ordentligt med musiken i år, men så kom Corona-pandemin i vägen Men det går att lyssna på Albin och Andreas på nätet. Där finns också Ida Luth Lind. Matilda Klack sjunger ibland på dop och bröllop. När hon själv väljer så blir det gärna musikalmusik – Grease är en favorit. Matilda är danstränare och dansar själv. Hon dansade bakom Carola i Capricen.
Föreställningarna följer de krav och rekommendationer som gäller för att minska spridningen av Covid19. Besökarna uppmanas att hålla avstånd och ha god handhygien. Publiken placeras glest. Biljetterna förköps på Blombergska bokhandeln – för att ge garanterad plats.
Konserter för VÄRLDENS BARN
Söndag 18 oktober i Lindeskolans aula
Första föreställningen klockan 15.00
Andra föreställningen klockan 18.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...