Matilda Klack sjunger för Världens Barn. Vid flygeln Jesper Hugosson. Foto: Lotta Persdotter
Lindesbergs unga artister sjunger för Världens Barn
– Jag har bett om att få vara med i konserten! För det är inte bara en konsert – pengarna går till något viktigt, markerar Matilda Klack.
Matilda Klack är en av de unga talanger som i år deltar i den konsert för Världens Barn som brukar genomföras till förmån för insamlingen varje höst. Hon är en av fyra som Jesper Hugosson samlar runt sin flygel i aulan på Lindeskolan, söndag eftermiddag och kväll 18 oktober.
Det blir alltså två konserter den här gången – klockan 15.00 respektive 18.00 och skälet är förstås att minska risken att smitta sprids. Alla ska hålla avstånd – både sittande och när man går och står. Med två föreställningar ökar chansen också att många kan höra Albin Fagrell, Andreas Palm, Ida Luth Lind och Matilda Klack. De har alla dragits in i musikvärlden av Jesper Hugosson.
Jesper Hugosson lyckas alltid samla unga musiker till Världens Barn-konserten. T.h. Albin Fagrell. Foto: Lotta Persdotter
– Jag har länge gillat att sjunga och på estetiska programmet lade jag till gitarren för att ackompanjera, säger Albin Fagrell. Han engagerar sig för mänskliga rättigheter och mot rasism och tycker det är självklart att stödja Världens Barn.
Han brukar sjunga med Andreas Palm, som också medverkar på söndag. Albin hade tänkt sätta igång ordentligt med musiken i år, men så kom Corona-pandemin i vägen Men det går att lyssna på Albin och Andreas på nätet. Där finns också Ida Luth Lind. Matilda Klack sjunger ibland på dop och bröllop. När hon själv väljer så blir det gärna musikalmusik – Grease är en favorit. Matilda är danstränare och dansar själv. Hon dansade bakom Carola i Capricen.
Föreställningarna följer de krav och rekommendationer som gäller för att minska spridningen av Covid19. Besökarna uppmanas att hålla avstånd och ha god handhygien. Publiken placeras glest. Biljetterna förköps på Blombergska bokhandeln – för att ge garanterad plats.
Konserter för VÄRLDENS BARN
Söndag 18 oktober i Lindeskolans aula
Första föreställningen klockan 15.00
Andra föreställningen klockan 18.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...