På biblioteket i Lindesberg samlas Lindesbergs ungdomsråd en gång i veckan. Foto: Jennie Larsson

Lindesbergs ungdomsråd – en chans för ungdomar att påverka

Det är en grupp entusiastiska och drivande ungdomar som på egen hand har startat Lindesbergs ungdomsråd för att få möjlighet att påverka sin egen vardag. LindeNytt fick följa med när det var dags att hålla sitt veckovis lagda styrelsemöte.

Det är ordförande Vahid Hossien 18 år som möter upp och med ett fast handslag och ett leende hälsar LindeNytt välkomna att delta i dagens styrelsemöte.

-Vi brukar vara runt 8 – 10 personer som samlas på styrelsemöten varje vecka. Vi har hållit på sedan september 2016, och man kan säga att det tunga arbetet är över, berättar Vahid och fortsätter.
-Nu är vi registrerade hos kommunen, fått ett eget organisationsnummer och öppnat ett bankkonto, det har vart mycket pappersarbete! Vi är även registrerade medlemmar i Sveriges ungdomsråd.

Mahad Abukar som varit med från start, berättar att det var svårt till en början då de inte visste riktigt vart de skulle börja med sitt arbete, men nu verkar allt falla på plats.
-Från början var vi 5 personer, nu är vi 8 – 10 i styrelsen och vi har runt 40 medlemmar. De flesta är ungdomar från Stadsskogsskolan och Lindeskolan med ett brett åldersspann på
14 – 25 år.

-Fritidsgården som finns i stan är för yngre, vi vill att det ska finnas aktiviteter även för de äldre ungdomarna, och vi vill uppnå mer än enbart en fritidsgård. Vi vill ha aktiviteter, läxhjälp, läger och möjlighet att kunna boka in föreläsare i olika ämnen där vi känner att det finns brist på kunskap. Sexualföreläsningar kan vara en sådan sak, säger Vahid.

Diinow Mohamed menar att det handlar om att skapa en gemenskap, då många medlemmar är nya i Sverige.
– Att lära sig språket, få kompisar och komma in i samhället är väldigt viktigt! Det är också ett bra sätt att minska kriminalitet tror vi.
Markus Olsén som är vice ordförande och IT-ansvarig nickar instämmande.
– Vi tror också att fler kommer ansluta till oss nu när allt pappersarbete är klart och vi kan göra roliga saker tillsammans.

Silva Atoean inflikar också att de gärna skulle ha en egen lokal.
– Så vi slipper boka tid varje gång vi ska ha ett möte, ibland finns det inga tider.
Vahid nickar och fortsätter
– Det är en av våra viktigaste punkter. Vi har försökt hitta en lokal, men det är svårt och vi får ingen hjälp, men vi fortsätter sökandet.

När mötet drar igång, är det väldigt strukturerat, ordförande Vahid Hossien hälsar alla välkomna, och punkterna på dagordningen följs noggrant. Uppdrag delas ut till styrelsemedlemmarna, och det är mycket som ska göras, allt från att leta efter lokal, till att göra informationsblanketter och börja förbereda för att kunna ha ett disco för medlemmarna.
Alla är mycket ivriga att ta på sig uppdrag och man märker att viljan är stark i denna grupp av ungdomar.

Kanske finns det någon fastighetsägare i Lindesberg som vill hjälpa Lindesbergs ungdomsråd med en lokal?

Information om Lindesbergs ungdomsråd finns att hitta via länken nedan:
https://www.facebook.com/www.lindesbergsungdomsrad.se/

Publicerad 16 mars 2017 klockan 08:39

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön? 

1 juni 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
29 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-05 07:29