På biblioteket i Lindesberg samlas Lindesbergs ungdomsråd en gång i veckan. Foto: Jennie Larsson

Lindesbergs ungdomsråd – en chans för ungdomar att påverka

Det är en grupp entusiastiska och drivande ungdomar som på egen hand har startat Lindesbergs ungdomsråd för att få möjlighet att påverka sin egen vardag. LindeNytt fick följa med när det var dags att hålla sitt veckovis lagda styrelsemöte.

Det är ordförande Vahid Hossien 18 år som möter upp och med ett fast handslag och ett leende hälsar LindeNytt välkomna att delta i dagens styrelsemöte.

-Vi brukar vara runt 8 – 10 personer som samlas på styrelsemöten varje vecka. Vi har hållit på sedan september 2016, och man kan säga att det tunga arbetet är över, berättar Vahid och fortsätter.
-Nu är vi registrerade hos kommunen, fått ett eget organisationsnummer och öppnat ett bankkonto, det har vart mycket pappersarbete! Vi är även registrerade medlemmar i Sveriges ungdomsråd.

Mahad Abukar som varit med från start, berättar att det var svårt till en början då de inte visste riktigt vart de skulle börja med sitt arbete, men nu verkar allt falla på plats.
-Från början var vi 5 personer, nu är vi 8 – 10 i styrelsen och vi har runt 40 medlemmar. De flesta är ungdomar från Stadsskogsskolan och Lindeskolan med ett brett åldersspann på
14 – 25 år.

-Fritidsgården som finns i stan är för yngre, vi vill att det ska finnas aktiviteter även för de äldre ungdomarna, och vi vill uppnå mer än enbart en fritidsgård. Vi vill ha aktiviteter, läxhjälp, läger och möjlighet att kunna boka in föreläsare i olika ämnen där vi känner att det finns brist på kunskap. Sexualföreläsningar kan vara en sådan sak, säger Vahid.

Diinow Mohamed menar att det handlar om att skapa en gemenskap, då många medlemmar är nya i Sverige.
– Att lära sig språket, få kompisar och komma in i samhället är väldigt viktigt! Det är också ett bra sätt att minska kriminalitet tror vi.
Markus Olsén som är vice ordförande och IT-ansvarig nickar instämmande.
– Vi tror också att fler kommer ansluta till oss nu när allt pappersarbete är klart och vi kan göra roliga saker tillsammans.

Silva Atoean inflikar också att de gärna skulle ha en egen lokal.
– Så vi slipper boka tid varje gång vi ska ha ett möte, ibland finns det inga tider.
Vahid nickar och fortsätter
– Det är en av våra viktigaste punkter. Vi har försökt hitta en lokal, men det är svårt och vi får ingen hjälp, men vi fortsätter sökandet.

När mötet drar igång, är det väldigt strukturerat, ordförande Vahid Hossien hälsar alla välkomna, och punkterna på dagordningen följs noggrant. Uppdrag delas ut till styrelsemedlemmarna, och det är mycket som ska göras, allt från att leta efter lokal, till att göra informationsblanketter och börja förbereda för att kunna ha ett disco för medlemmarna.
Alla är mycket ivriga att ta på sig uppdrag och man märker att viljan är stark i denna grupp av ungdomar.

Kanske finns det någon fastighetsägare i Lindesberg som vill hjälpa Lindesbergs ungdomsråd med en lokal?

Information om Lindesbergs ungdomsråd finns att hitta via länken nedan:
https://www.facebook.com/www.lindesbergsungdomsrad.se/

Publicerad 16 mars 2017 klockan 08:39

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.

17 april 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
13 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-04-18 09:12