Det är en grupp entusiastiska och drivande ungdomar som på egen hand har startat Lindesbergs ungdomsråd för att få möjlighet att påverka sin egen vardag. LindeNytt fick följa med när det var dags att hålla sitt veckovis lagda styrelsemöte.
Det är ordförande Vahid Hossien 18 år som möter upp och med ett fast handslag och ett leende hälsar LindeNytt välkomna att delta i dagens styrelsemöte.
-Vi brukar vara runt 8 – 10 personer som samlas på styrelsemöten varje vecka. Vi har hållit på sedan september 2016, och man kan säga att det tunga arbetet är över, berättar Vahid och fortsätter.
-Nu är vi registrerade hos kommunen, fått ett eget organisationsnummer och öppnat ett bankkonto, det har vart mycket pappersarbete! Vi är även registrerade medlemmar i Sveriges ungdomsråd.
Mahad Abukar som varit med från start, berättar att det var svårt till en början då de inte visste riktigt vart de skulle börja med sitt arbete, men nu verkar allt falla på plats.
-Från början var vi 5 personer, nu är vi 8 – 10 i styrelsen och vi har runt 40 medlemmar. De flesta är ungdomar från Stadsskogsskolan och Lindeskolan med ett brett åldersspann på
14 – 25 år.
-Fritidsgården som finns i stan är för yngre, vi vill att det ska finnas aktiviteter även för de äldre ungdomarna, och vi vill uppnå mer än enbart en fritidsgård. Vi vill ha aktiviteter, läxhjälp, läger och möjlighet att kunna boka in föreläsare i olika ämnen där vi känner att det finns brist på kunskap. Sexualföreläsningar kan vara en sådan sak, säger Vahid.
Diinow Mohamed menar att det handlar om att skapa en gemenskap, då många medlemmar är nya i Sverige.
– Att lära sig språket, få kompisar och komma in i samhället är väldigt viktigt! Det är också ett bra sätt att minska kriminalitet tror vi.
Markus Olsén som är vice ordförande och IT-ansvarig nickar instämmande.
– Vi tror också att fler kommer ansluta till oss nu när allt pappersarbete är klart och vi kan göra roliga saker tillsammans.
Silva Atoean inflikar också att de gärna skulle ha en egen lokal.
– Så vi slipper boka tid varje gång vi ska ha ett möte, ibland finns det inga tider.
Vahid nickar och fortsätter
– Det är en av våra viktigaste punkter. Vi har försökt hitta en lokal, men det är svårt och vi får ingen hjälp, men vi fortsätter sökandet.
När mötet drar igång, är det väldigt strukturerat, ordförande Vahid Hossien hälsar alla välkomna, och punkterna på dagordningen följs noggrant. Uppdrag delas ut till styrelsemedlemmarna, och det är mycket som ska göras, allt från att leta efter lokal, till att göra informationsblanketter och börja förbereda för att kunna ha ett disco för medlemmarna.
Alla är mycket ivriga att ta på sig uppdrag och man märker att viljan är stark i denna grupp av ungdomar.
Kanske finns det någon fastighetsägare i Lindesberg som vill hjälpa Lindesbergs ungdomsråd med en lokal?
Information om Lindesbergs ungdomsråd finns att hitta via länken nedan:
https://www.facebook.com/www.lindesbergsungdomsrad.se/
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.