Lindesbergs vänsterpartister nära att ”göra en Fagersta”?

I Fagersta gick Vänsterpartiet samman med de borgerliga och kastade ut Socialdemokraterna. Sedan detta övertag, på 90-talet, har Fagersta kommun blivit ett föredöme i landet – och vänstern större än någon kunde tänka sig möjligt. Men så styrs kommunen med sunt förnuft också, då kanske inte partisymbolens utseende spelar någon större roll. Frågan är nu om ett liknande maktövertagande kommer att ske i Lindesberg.

Sedan alliansen gett vågmästarna Miljöpartiet kalla handen så står det ju klart att inget av blocken vill samarbeta med dem under de förutsättningar de ställt. Kraven var alldeles för höga, bland annat ville partiet ha en kommunalrådspost åt Helen Uliczka. På ren svenska kan ”priset” för ett samarbete med Mp jämföras med att man inte gärna betalar 149:50 kr för en mosbricka vid korvkiosken. Alliansen och Socialdemokraterna säger därför blankt nej till Mp.

Skulle Vänstern bryta trenden och alliera sig med de borgerliga, så gör man precis samma sak som partikollegorna i Fagersta gjorde på 90-talet. Maktövertaget där har inneburit mycket stora framgångar för partiet, som idag har egen majoritet. Partiet har dock ändå fortsatt att samarbeta med borgarna.
Maktövertaget kom sig av att sossarna hade kört kommunen i botten och byggt upp ett berg av skulder, 199 miljoner kronor när det var som värst. Idag är kommunen helt skuldfri och skattesänkningar har skett i stort sett varje år. I Fagersta råder Stig Henriksson-effekten.

Stig Henriksson (v) är Kommunalrådet med stort K som i Kung. Partiet har hela tiden fått allt större stöd av invånarna. Höstens val är inget undantag: Då fick man 58,4 procent av folkets röster, vilket gav ytterligare 2 mandat till partiet som nu har 21 sammanlagt.
I en uppsjö tidningsartiklar har han beskrivits som en politiker med sunt förnuft, ambitioner och jävlaranamma.
Stig är tillräckligt uppdaterad om situationen i Lindesberg för att inse det delikata läget.
-Det är naturligtvis ett väldigt intressant och spännande läge ni har där, kommenterar han.
Ett eventuellt trendbrott att vänta, om det går vägen. Men för att ett samarbete ska fungera i praktiken, så krävs att man har ett stort förtroende för varandra. Detta är grunden man ska börja bygga upp ett politiskt och effektivt arbete på, tycker Stig.
-Det finns olika sätt att samarbeta på, men viktigast är att man har ambitioner att arbeta tillsammans och för att förbättra saker och ting, säger Stig.
I Stigs fall fanns 100 miljoner orsaker till ett sådant engagemang. Så stor var nämligen kommunens skuld när han kom till makten.
Hur lyckades ni skuldsanera?
-Besparingar och nedskärningar. Men även genom att effektivisera, säger Stig.
Han berättar att man började ta bort sådant som absolut inte behövs och sedan skära ner på ”mindre viktiga” saker. Inom andra områden och avdelningar fick man effektivisera och finna smartare och mindre kostsamma alternativ för att få det ekonomiskt gångbart.
-I vissa fall när man pratar om nedskärningar så måste man förstå att det inte alltid är för all framtid. Det kan vissa gånger räcka med att hålla igen under ett eller ett par år, säger han
Om du fick ge Agneta Nilsdotter ett gott råd?
-Då skulle jag säga det mellan fyra ögon, säger Stig och skrattar gott.
-Nej, jag vet faktiskt inte. Jag är inte tillräckligt insatt i hur det politiska arbetet ser ut i Lindesberg, avslutar Stig.

Blir Agneta H Nilsdotter nästa vänsterpartist att skapa rubriker? Det återstår att se. I nästa vecka kommer man att lämna besked.

Publicerad 20 oktober 2006 klockan 14:16

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl ...
20 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-09-01 08:03