I Fagersta gick Vänsterpartiet samman med de borgerliga och kastade ut Socialdemokraterna. Sedan detta övertag, på 90-talet, har Fagersta kommun blivit ett föredöme i landet – och vänstern större än någon kunde tänka sig möjligt. Men så styrs kommunen med sunt förnuft också, då kanske inte partisymbolens utseende spelar någon större roll. Frågan är nu om ett liknande maktövertagande kommer att ske i Lindesberg.
Sedan alliansen gett vågmästarna Miljöpartiet kalla handen så står det ju klart att inget av blocken vill samarbeta med dem under de förutsättningar de ställt. Kraven var alldeles för höga, bland annat ville partiet ha en kommunalrådspost åt Helen Uliczka. På ren svenska kan ”priset” för ett samarbete med Mp jämföras med att man inte gärna betalar 149:50 kr för en mosbricka vid korvkiosken. Alliansen och Socialdemokraterna säger därför blankt nej till Mp.
Skulle Vänstern bryta trenden och alliera sig med de borgerliga, så gör man precis samma sak som partikollegorna i Fagersta gjorde på 90-talet. Maktövertaget där har inneburit mycket stora framgångar för partiet, som idag har egen majoritet. Partiet har dock ändå fortsatt att samarbeta med borgarna.
Maktövertaget kom sig av att sossarna hade kört kommunen i botten och byggt upp ett berg av skulder, 199 miljoner kronor när det var som värst. Idag är kommunen helt skuldfri och skattesänkningar har skett i stort sett varje år. I Fagersta råder Stig Henriksson-effekten.
Stig Henriksson (v) är Kommunalrådet med stort K som i Kung. Partiet har hela tiden fått allt större stöd av invånarna. Höstens val är inget undantag: Då fick man 58,4 procent av folkets röster, vilket gav ytterligare 2 mandat till partiet som nu har 21 sammanlagt.
I en uppsjö tidningsartiklar har han beskrivits som en politiker med sunt förnuft, ambitioner och jävlaranamma.
Stig är tillräckligt uppdaterad om situationen i Lindesberg för att inse det delikata läget.
-Det är naturligtvis ett väldigt intressant och spännande läge ni har där, kommenterar han.
Ett eventuellt trendbrott att vänta, om det går vägen. Men för att ett samarbete ska fungera i praktiken, så krävs att man har ett stort förtroende för varandra. Detta är grunden man ska börja bygga upp ett politiskt och effektivt arbete på, tycker Stig.
-Det finns olika sätt att samarbeta på, men viktigast är att man har ambitioner att arbeta tillsammans och för att förbättra saker och ting, säger Stig.
I Stigs fall fanns 100 miljoner orsaker till ett sådant engagemang. Så stor var nämligen kommunens skuld när han kom till makten.
Hur lyckades ni skuldsanera?
-Besparingar och nedskärningar. Men även genom att effektivisera, säger Stig.
Han berättar att man började ta bort sådant som absolut inte behövs och sedan skära ner på ”mindre viktiga” saker. Inom andra områden och avdelningar fick man effektivisera och finna smartare och mindre kostsamma alternativ för att få det ekonomiskt gångbart.
-I vissa fall när man pratar om nedskärningar så måste man förstå att det inte alltid är för all framtid. Det kan vissa gånger räcka med att hålla igen under ett eller ett par år, säger han
Om du fick ge Agneta Nilsdotter ett gott råd?
-Då skulle jag säga det mellan fyra ögon, säger Stig och skrattar gott.
-Nej, jag vet faktiskt inte. Jag är inte tillräckligt insatt i hur det politiska arbetet ser ut i Lindesberg, avslutar Stig.
Blir Agneta H Nilsdotter nästa vänsterpartist att skapa rubriker? Det återstår att se. I nästa vecka kommer man att lämna besked.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.