Det kommunala fastighetsbolaget, Libo, uppgraderar just nu sitt kabel-TV-nät. Arbetet är i full gång på olika platser. Under denna vecka har bland annat Banvägen haft begränsad framkomlighet då arbetet pågått. Och exakt hur lång tid hela projektet kommer att ta vet man inte med säkerhet. Dock är det inget direkt tidskrävande arbete som kommer att dra ut på tiden alltför mycket, lovar Libos vd Stefan Eriksson.
Sedan kabel-TV-bolagen överlåtit TV-stationerna i fastighetsägarnas händer, så har Libo tagit beslutet att knyta samman de ca 30 stationerna till ett betydligt färre antal. Detta för att få en bättre länk mellan de olika fastigheterna och samtidigt hålla nere kostnaderna. En station kostar i runda slängar 100 000 kronor. –Visst är det en kostnadsfråga. Istället för att ha 30 stationer kan vi få ner antalet till ca 6-7. Det blir en betydligt lägre kostnad för oss, förklarar Stefan Eriksson. Samtidigt blir kommunikationen betydligt bättre mellan de olika fastigheterna, tillägger han.
Nästan samtliga fastigheter har redan idag tillgång till kabel-TV, dock har kvaliteten varierat med åren. I det basutbud av TV-kanaler som hyresgästerna haft tillgång till har flera kanaler ramlat bort med tiden. Med det uppgraderade nätet är en del av syftet att få tillbaka ett bredare kanalutbud. Exakt vilka kanaler som kommer att bli aktuellt vet man inte i nuläget.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.