Det kommunala fastighetsbolaget, Libo, uppgraderar just nu sitt kabel-TV-nät. Arbetet är i full gång på olika platser. Under denna vecka har bland annat Banvägen haft begränsad framkomlighet då arbetet pågått. Och exakt hur lång tid hela projektet kommer att ta vet man inte med säkerhet. Dock är det inget direkt tidskrävande arbete som kommer att dra ut på tiden alltför mycket, lovar Libos vd Stefan Eriksson.
Sedan kabel-TV-bolagen överlåtit TV-stationerna i fastighetsägarnas händer, så har Libo tagit beslutet att knyta samman de ca 30 stationerna till ett betydligt färre antal. Detta för att få en bättre länk mellan de olika fastigheterna och samtidigt hålla nere kostnaderna. En station kostar i runda slängar 100 000 kronor. –Visst är det en kostnadsfråga. Istället för att ha 30 stationer kan vi få ner antalet till ca 6-7. Det blir en betydligt lägre kostnad för oss, förklarar Stefan Eriksson. Samtidigt blir kommunikationen betydligt bättre mellan de olika fastigheterna, tillägger han.
Nästan samtliga fastigheter har redan idag tillgång till kabel-TV, dock har kvaliteten varierat med åren. I det basutbud av TV-kanaler som hyresgästerna haft tillgång till har flera kanaler ramlat bort med tiden. Med det uppgraderade nätet är en del av syftet att få tillbaka ett bredare kanalutbud. Exakt vilka kanaler som kommer att bli aktuellt vet man inte i nuläget.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.