Det kommunala fastighetsbolaget, Libo, uppgraderar just nu sitt kabel-TV-nät. Arbetet är i full gång på olika platser. Under denna vecka har bland annat Banvägen haft begränsad framkomlighet då arbetet pågått. Och exakt hur lång tid hela projektet kommer att ta vet man inte med säkerhet. Dock är det inget direkt tidskrävande arbete som kommer att dra ut på tiden alltför mycket, lovar Libos vd Stefan Eriksson.
Sedan kabel-TV-bolagen överlåtit TV-stationerna i fastighetsägarnas händer, så har Libo tagit beslutet att knyta samman de ca 30 stationerna till ett betydligt färre antal. Detta för att få en bättre länk mellan de olika fastigheterna och samtidigt hålla nere kostnaderna. En station kostar i runda slängar 100 000 kronor. –Visst är det en kostnadsfråga. Istället för att ha 30 stationer kan vi få ner antalet till ca 6-7. Det blir en betydligt lägre kostnad för oss, förklarar Stefan Eriksson. Samtidigt blir kommunikationen betydligt bättre mellan de olika fastigheterna, tillägger han.
Nästan samtliga fastigheter har redan idag tillgång till kabel-TV, dock har kvaliteten varierat med åren. I det basutbud av TV-kanaler som hyresgästerna haft tillgång till har flera kanaler ramlat bort med tiden. Med det uppgraderade nätet är en del av syftet att få tillbaka ett bredare kanalutbud. Exakt vilka kanaler som kommer att bli aktuellt vet man inte i nuläget.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.