I den nionde säsongen av TV4:s populära dokumentärserie Unga Föräldrar, som har premiär 15 februari, får tittarna följa sex unga familjer som blivit familj lite tidigare än de flesta andra. Alice Andersson och sambon Sebastian Forsberg från Lindesberg medverkar i den nya säsongen tillsammans med lilla sonen Hugo.
– Det är mycket ärlighet och humor, där man får se vad vi hittar på om dagarna och hur det är att vara förälder, säger Alice.
Sex unga familjer bjuder in tittarna i deras vardag, med allt vad det innebär, såsom bebismys, kaosvardag och oändligt mycket kärlek, när TV4:s populära långkörare Unga Föräldrar återvänder med en ny säsong. Den 15 februari är det säsongspremiär, där man bland annat får hänga med en Lindesbergsfamilj i 12 avsnitt under våren.
– Vi såg att de sökte nya familjer, så vi skickade in en liten kort video och efter ett tag hörde de av sig undrade om vi ville vara med, berättar Alice.
Alice Andersson 22, och Sebastian Forsberg 19, blev ett par 2019, och på självaste julafton ett år senare kom lilla Hugo till världen och gjorde trion till en familj.
– Det var en väldigt fin julklapp vi fick, säger Alice glatt.
Tisdagen den 15 februari har den nionde säsongen av Unga Föräldrar premiär på TV4, något som tagits emot med glädje, men även lite oro från vänner och familj.
– Våra familjer och vänner tyckte det var jätteroligt att vi skulle vara med i Unga Föräldrar, speciellt nu under coronatider när man inte har kunnat träffa varandra som vanligt. Samtidigt har vi, vänner och våra familjer känt en liten oro över hur man kommer hantera eventuella negativa kommenterar riktade mot oss. Men vi har landat i att folk som kommer störa sig på oss har ju alltid möjligheten att strunta i att kolla på oss, avslutar Alice.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.