I den nionde säsongen av TV4:s populära dokumentärserie Unga Föräldrar, som har premiär 15 februari, får tittarna följa sex unga familjer som blivit familj lite tidigare än de flesta andra. Alice Andersson och sambon Sebastian Forsberg från Lindesberg medverkar i den nya säsongen tillsammans med lilla sonen Hugo.
– Det är mycket ärlighet och humor, där man får se vad vi hittar på om dagarna och hur det är att vara förälder, säger Alice.
Sex unga familjer bjuder in tittarna i deras vardag, med allt vad det innebär, såsom bebismys, kaosvardag och oändligt mycket kärlek, när TV4:s populära långkörare Unga Föräldrar återvänder med en ny säsong. Den 15 februari är det säsongspremiär, där man bland annat får hänga med en Lindesbergsfamilj i 12 avsnitt under våren.
– Vi såg att de sökte nya familjer, så vi skickade in en liten kort video och efter ett tag hörde de av sig undrade om vi ville vara med, berättar Alice.
Alice Andersson 22, och Sebastian Forsberg 19, blev ett par 2019, och på självaste julafton ett år senare kom lilla Hugo till världen och gjorde trion till en familj.
– Det var en väldigt fin julklapp vi fick, säger Alice glatt.
Tisdagen den 15 februari har den nionde säsongen av Unga Föräldrar premiär på TV4, något som tagits emot med glädje, men även lite oro från vänner och familj.
– Våra familjer och vänner tyckte det var jätteroligt att vi skulle vara med i Unga Föräldrar, speciellt nu under coronatider när man inte har kunnat träffa varandra som vanligt. Samtidigt har vi, vänner och våra familjer känt en liten oro över hur man kommer hantera eventuella negativa kommenterar riktade mot oss. Men vi har landat i att folk som kommer störa sig på oss har ju alltid möjligheten att strunta i att kolla på oss, avslutar Alice.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.