I den nionde säsongen av TV4:s populära dokumentärserie Unga Föräldrar, som har premiär 15 februari, får tittarna följa sex unga familjer som blivit familj lite tidigare än de flesta andra. Alice Andersson och sambon Sebastian Forsberg från Lindesberg medverkar i den nya säsongen tillsammans med lilla sonen Hugo.
– Det är mycket ärlighet och humor, där man får se vad vi hittar på om dagarna och hur det är att vara förälder, säger Alice.
Sex unga familjer bjuder in tittarna i deras vardag, med allt vad det innebär, såsom bebismys, kaosvardag och oändligt mycket kärlek, när TV4:s populära långkörare Unga Föräldrar återvänder med en ny säsong. Den 15 februari är det säsongspremiär, där man bland annat får hänga med en Lindesbergsfamilj i 12 avsnitt under våren.
– Vi såg att de sökte nya familjer, så vi skickade in en liten kort video och efter ett tag hörde de av sig undrade om vi ville vara med, berättar Alice.
Alice Andersson 22, och Sebastian Forsberg 19, blev ett par 2019, och på självaste julafton ett år senare kom lilla Hugo till världen och gjorde trion till en familj.
– Det var en väldigt fin julklapp vi fick, säger Alice glatt.
Tisdagen den 15 februari har den nionde säsongen av Unga Föräldrar premiär på TV4, något som tagits emot med glädje, men även lite oro från vänner och familj.
– Våra familjer och vänner tyckte det var jätteroligt att vi skulle vara med i Unga Föräldrar, speciellt nu under coronatider när man inte har kunnat träffa varandra som vanligt. Samtidigt har vi, vänner och våra familjer känt en liten oro över hur man kommer hantera eventuella negativa kommenterar riktade mot oss. Men vi har landat i att folk som kommer störa sig på oss har ju alltid möjligheten att strunta i att kolla på oss, avslutar Alice.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.