I den nionde säsongen av TV4:s populära dokumentärserie Unga Föräldrar, som har premiär 15 februari, får tittarna följa sex unga familjer som blivit familj lite tidigare än de flesta andra. Alice Andersson och sambon Sebastian Forsberg från Lindesberg medverkar i den nya säsongen tillsammans med lilla sonen Hugo.
– Det är mycket ärlighet och humor, där man får se vad vi hittar på om dagarna och hur det är att vara förälder, säger Alice.
Sex unga familjer bjuder in tittarna i deras vardag, med allt vad det innebär, såsom bebismys, kaosvardag och oändligt mycket kärlek, när TV4:s populära långkörare Unga Föräldrar återvänder med en ny säsong. Den 15 februari är det säsongspremiär, där man bland annat får hänga med en Lindesbergsfamilj i 12 avsnitt under våren.
– Vi såg att de sökte nya familjer, så vi skickade in en liten kort video och efter ett tag hörde de av sig undrade om vi ville vara med, berättar Alice.
Alice Andersson 22, och Sebastian Forsberg 19, blev ett par 2019, och på självaste julafton ett år senare kom lilla Hugo till världen och gjorde trion till en familj.
– Det var en väldigt fin julklapp vi fick, säger Alice glatt.
Tisdagen den 15 februari har den nionde säsongen av Unga Föräldrar premiär på TV4, något som tagits emot med glädje, men även lite oro från vänner och familj.
– Våra familjer och vänner tyckte det var jätteroligt att vi skulle vara med i Unga Föräldrar, speciellt nu under coronatider när man inte har kunnat träffa varandra som vanligt. Samtidigt har vi, vänner och våra familjer känt en liten oro över hur man kommer hantera eventuella negativa kommenterar riktade mot oss. Men vi har landat i att folk som kommer störa sig på oss har ju alltid möjligheten att strunta i att kolla på oss, avslutar Alice.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.