I den nionde säsongen av TV4:s populära dokumentärserie Unga Föräldrar, som har premiär 15 februari, får tittarna följa sex unga familjer som blivit familj lite tidigare än de flesta andra. Alice Andersson och sambon Sebastian Forsberg från Lindesberg medverkar i den nya säsongen tillsammans med lilla sonen Hugo.
– Det är mycket ärlighet och humor, där man får se vad vi hittar på om dagarna och hur det är att vara förälder, säger Alice.
Sex unga familjer bjuder in tittarna i deras vardag, med allt vad det innebär, såsom bebismys, kaosvardag och oändligt mycket kärlek, när TV4:s populära långkörare Unga Föräldrar återvänder med en ny säsong. Den 15 februari är det säsongspremiär, där man bland annat får hänga med en Lindesbergsfamilj i 12 avsnitt under våren.
– Vi såg att de sökte nya familjer, så vi skickade in en liten kort video och efter ett tag hörde de av sig undrade om vi ville vara med, berättar Alice.
Alice Andersson 22, och Sebastian Forsberg 19, blev ett par 2019, och på självaste julafton ett år senare kom lilla Hugo till världen och gjorde trion till en familj.
– Det var en väldigt fin julklapp vi fick, säger Alice glatt.
Tisdagen den 15 februari har den nionde säsongen av Unga Föräldrar premiär på TV4, något som tagits emot med glädje, men även lite oro från vänner och familj.
– Våra familjer och vänner tyckte det var jätteroligt att vi skulle vara med i Unga Föräldrar, speciellt nu under coronatider när man inte har kunnat träffa varandra som vanligt. Samtidigt har vi, vänner och våra familjer känt en liten oro över hur man kommer hantera eventuella negativa kommenterar riktade mot oss. Men vi har landat i att folk som kommer störa sig på oss har ju alltid möjligheten att strunta i att kolla på oss, avslutar Alice.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.