Just nu pågår en utställning på Lindesbergs Bibliotek där vår lokale hantverkare Antero Hautalampi ställer ut sina hantverk. Sin vana trogen innehåller montrarna hans stora intresse i hantverkskonsten, nämligen knivar.
Antero har sedan unga år haft intresset att slöjda och joxa, som han uttrycker sig. Även om det med åren blivit något enklare hantverk, som till exempel knivar, så håller han intresset lika varmt om hjärtat nu som förr.
–Jag har ju alltid hållit på med hantverk och att det nu på senare år blivit mest knivar beror helt enkelt på att det är smidigare att ha med sig ut och visa upp. Att slöjda och joxa har blivit något av en sjukdom, det går inte att sluta när intresset satt sig, berättar han.
I hans senaste utställning finns bland annat ett mycket uppmärksammat föremål med bland verken. En pepparkvarn där inspirationen kommer från SVT´s matprogram med den superaktuella TV-kocken Tina Nordström. –Jag tittar ju alltid på de här matprogrammen och Tina hade en så snygg pepparkvarn som jag blev mycket inspirerad av. Men jag fick lite dåligt samvete efteråt, jag vill ju inte kopiera andras verk. Därför skickade jag ner min pepparkvarn till Tina för att få hennes godkännande – vilket jag fick. Hon skickade tillbaka en kokbok till mig och skrev en tackhälsning i denna. Det var ju lite roligt faktiskt, säger Antero.
Anteros otroliga förmåga att få det mest knubbiga träföremål att förädlas till ett vackert redskap eller konstföremål är något bland annat studieförbundet Vuxenskolan uppmärksammat och tagit tillvara på. Tidigare har Antero hållit i en knivkurs och det stora intresset för detta har gjort att en ny kurs kommer att hållas i år. –Vuxenskolan kontaktade mig nyligen och jag tackade ja. Kursen kommer väl igång här i slutet av februari. Det ser jag framemot.
Anteros utställning på Lindesbergs Bibliotek kan ses fram till den 26 februari.
Några exempel på det som finns att beskåda kan ses i länkarna nedan.
Större bild på Antero och hans pepparkvarnar
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.