Just nu pågår en utställning på Lindesbergs Bibliotek där vår lokale hantverkare Antero Hautalampi ställer ut sina hantverk. Sin vana trogen innehåller montrarna hans stora intresse i hantverkskonsten, nämligen knivar.
Antero har sedan unga år haft intresset att slöjda och joxa, som han uttrycker sig. Även om det med åren blivit något enklare hantverk, som till exempel knivar, så håller han intresset lika varmt om hjärtat nu som förr.
–Jag har ju alltid hållit på med hantverk och att det nu på senare år blivit mest knivar beror helt enkelt på att det är smidigare att ha med sig ut och visa upp. Att slöjda och joxa har blivit något av en sjukdom, det går inte att sluta när intresset satt sig, berättar han.
I hans senaste utställning finns bland annat ett mycket uppmärksammat föremål med bland verken. En pepparkvarn där inspirationen kommer från SVT´s matprogram med den superaktuella TV-kocken Tina Nordström. –Jag tittar ju alltid på de här matprogrammen och Tina hade en så snygg pepparkvarn som jag blev mycket inspirerad av. Men jag fick lite dåligt samvete efteråt, jag vill ju inte kopiera andras verk. Därför skickade jag ner min pepparkvarn till Tina för att få hennes godkännande – vilket jag fick. Hon skickade tillbaka en kokbok till mig och skrev en tackhälsning i denna. Det var ju lite roligt faktiskt, säger Antero.
Anteros otroliga förmåga att få det mest knubbiga träföremål att förädlas till ett vackert redskap eller konstföremål är något bland annat studieförbundet Vuxenskolan uppmärksammat och tagit tillvara på. Tidigare har Antero hållit i en knivkurs och det stora intresset för detta har gjort att en ny kurs kommer att hållas i år. –Vuxenskolan kontaktade mig nyligen och jag tackade ja. Kursen kommer väl igång här i slutet av februari. Det ser jag framemot.
Anteros utställning på Lindesbergs Bibliotek kan ses fram till den 26 februari.
Några exempel på det som finns att beskåda kan ses i länkarna nedan.
Större bild på Antero och hans pepparkvarnar
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.