Just nu pågår en utställning på Lindesbergs Bibliotek där vår lokale hantverkare Antero Hautalampi ställer ut sina hantverk. Sin vana trogen innehåller montrarna hans stora intresse i hantverkskonsten, nämligen knivar.
Antero har sedan unga år haft intresset att slöjda och joxa, som han uttrycker sig. Även om det med åren blivit något enklare hantverk, som till exempel knivar, så håller han intresset lika varmt om hjärtat nu som förr.
–Jag har ju alltid hållit på med hantverk och att det nu på senare år blivit mest knivar beror helt enkelt på att det är smidigare att ha med sig ut och visa upp. Att slöjda och joxa har blivit något av en sjukdom, det går inte att sluta när intresset satt sig, berättar han.
I hans senaste utställning finns bland annat ett mycket uppmärksammat föremål med bland verken. En pepparkvarn där inspirationen kommer från SVT´s matprogram med den superaktuella TV-kocken Tina Nordström. –Jag tittar ju alltid på de här matprogrammen och Tina hade en så snygg pepparkvarn som jag blev mycket inspirerad av. Men jag fick lite dåligt samvete efteråt, jag vill ju inte kopiera andras verk. Därför skickade jag ner min pepparkvarn till Tina för att få hennes godkännande – vilket jag fick. Hon skickade tillbaka en kokbok till mig och skrev en tackhälsning i denna. Det var ju lite roligt faktiskt, säger Antero.
Anteros otroliga förmåga att få det mest knubbiga träföremål att förädlas till ett vackert redskap eller konstföremål är något bland annat studieförbundet Vuxenskolan uppmärksammat och tagit tillvara på. Tidigare har Antero hållit i en knivkurs och det stora intresset för detta har gjort att en ny kurs kommer att hållas i år. –Vuxenskolan kontaktade mig nyligen och jag tackade ja. Kursen kommer väl igång här i slutet av februari. Det ser jag framemot.
Anteros utställning på Lindesbergs Bibliotek kan ses fram till den 26 februari.
Några exempel på det som finns att beskåda kan ses i länkarna nedan.
Större bild på Antero och hans pepparkvarnar
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.