Just nu pågår en utställning på Lindesbergs Bibliotek där vår lokale hantverkare Antero Hautalampi ställer ut sina hantverk. Sin vana trogen innehåller montrarna hans stora intresse i hantverkskonsten, nämligen knivar.
Antero har sedan unga år haft intresset att slöjda och joxa, som han uttrycker sig. Även om det med åren blivit något enklare hantverk, som till exempel knivar, så håller han intresset lika varmt om hjärtat nu som förr.
–Jag har ju alltid hållit på med hantverk och att det nu på senare år blivit mest knivar beror helt enkelt på att det är smidigare att ha med sig ut och visa upp. Att slöjda och joxa har blivit något av en sjukdom, det går inte att sluta när intresset satt sig, berättar han.
I hans senaste utställning finns bland annat ett mycket uppmärksammat föremål med bland verken. En pepparkvarn där inspirationen kommer från SVT´s matprogram med den superaktuella TV-kocken Tina Nordström. –Jag tittar ju alltid på de här matprogrammen och Tina hade en så snygg pepparkvarn som jag blev mycket inspirerad av. Men jag fick lite dåligt samvete efteråt, jag vill ju inte kopiera andras verk. Därför skickade jag ner min pepparkvarn till Tina för att få hennes godkännande – vilket jag fick. Hon skickade tillbaka en kokbok till mig och skrev en tackhälsning i denna. Det var ju lite roligt faktiskt, säger Antero.
Anteros otroliga förmåga att få det mest knubbiga träföremål att förädlas till ett vackert redskap eller konstföremål är något bland annat studieförbundet Vuxenskolan uppmärksammat och tagit tillvara på. Tidigare har Antero hållit i en knivkurs och det stora intresset för detta har gjort att en ny kurs kommer att hållas i år. –Vuxenskolan kontaktade mig nyligen och jag tackade ja. Kursen kommer väl igång här i slutet av februari. Det ser jag framemot.
Anteros utställning på Lindesbergs Bibliotek kan ses fram till den 26 februari.
Några exempel på det som finns att beskåda kan ses i länkarna nedan.
Större bild på Antero och hans pepparkvarnar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.