I förra veckan fick Sara Liljekvist, lärare på Brotorpsskolan, ta emot det ärofulla priset Årets pusselbit. En utmärkelse som i vanliga fall inte tilldelas en ”vanlig lärare”.
Varje år delar Autism- och Aspergerförbundet ut Årets Pusselbit till 2 personer som gjort en insats utöver det vanliga för personer med autism, Aspergers syndrom eller andra autismliknande tillstånd.
Under rikskonferensen i Göteborg i veckan delades de 2 priserna ut, och en av pristagarna var lindesbergsläraren Sara Liljekvist, som hyllas för sitt arbete med att skapa ett inkluderande klassrumsklimat.
Motiveringen lyder: ”Sara Liljekvist har genom sin nyfikenhet på människan, lust att förstå, uthållighet i att prova nya lösningar och framför allt genom sin förmåga att väcka lust att lära, i en komplex klassrumssituation, banat väg för barn med bland annat autism att vara delaktiga i klassen. I hennes klassrum är individernas olikheter och styrkor en tillgång”.
– Jag har fått vetskap om att det var en klassförälder med elev inom autismspektrum, som nominerat mig, vilket känns oerhört hedrande! Tidigare har denna utmärkelse aldrig tilldelats en ”vanlig lärare”, utan istället psykologer, läkare och föreläsare vilket gör att allt känns extra ärofullt, berättar Sara.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.