Lindesbergspokalen är en av de största tävlingarna i Sverige inom rytmisk gymnastik. Under den gångna helgen ägde den rum i Lindesberg Arena och tävlande från flera delar av Europa var med och tävlade.
Under den gångna helgen arrangerade Stråssa GF tävlingen Lindesbergspokalen, och över 100 deltagare var med och tävlade.
– Det var totalt 120 anmälda gymnaster vilket var fantastiskt roligt!, berättar Fanny Nelson, tränare.
Förutom att det kom tävlande från hela Sverige så dök det därtill upp 35 internationella gymnaster från Italien, Ryssland, Vitryssland och Lettland.
– Tävlingen var väldigt uppskattad och både de internationella delegationerna såväl som de svenska föreningarna ser fram emot att komma tillbaka nästa år, säger Fanny.
För Stråssa GF Lindesbergs gymnaster gick det mycket bra. Bland annat placerade sig Winny He och Alma Wernborg som bästa svenska i respektive klass.
På söndagen, innan den internationella tävlingen fortsatte, anordnade klubben ”Lilla lagtävlingen” för de yngsta gymnasterna i föreningen.
– De hade stor publik och tyckte det var mycket spännande och pirrigt att få gå ut på tävlingsmattan och visa upp sina program, säger Fanny.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.