Lindesbergspokalen är en av de största tävlingarna i Sverige inom rytmisk gymnastik. Under den gångna helgen ägde den rum i Lindesberg Arena och tävlande från flera delar av Europa var med och tävlade.
Under den gångna helgen arrangerade Stråssa GF tävlingen Lindesbergspokalen, och över 100 deltagare var med och tävlade.
– Det var totalt 120 anmälda gymnaster vilket var fantastiskt roligt!, berättar Fanny Nelson, tränare.
Förutom att det kom tävlande från hela Sverige så dök det därtill upp 35 internationella gymnaster från Italien, Ryssland, Vitryssland och Lettland.
– Tävlingen var väldigt uppskattad och både de internationella delegationerna såväl som de svenska föreningarna ser fram emot att komma tillbaka nästa år, säger Fanny.
För Stråssa GF Lindesbergs gymnaster gick det mycket bra. Bland annat placerade sig Winny He och Alma Wernborg som bästa svenska i respektive klass.
På söndagen, innan den internationella tävlingen fortsatte, anordnade klubben ”Lilla lagtävlingen” för de yngsta gymnasterna i föreningen.
– De hade stor publik och tyckte det var mycket spännande och pirrigt att få gå ut på tävlingsmattan och visa upp sina program, säger Fanny.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.