I fredags kom så dagen då regnbågsfisket fick sig en extra skjuts. Den årliga inplanteringen av fisk kom nämligen att ske då, något tidigare än vad föreningen bakom det hela hade räknat med. Redan strax före klockan 10 släpptes halva lasten fisk i sjöns södra delar. Resterande mängd, ca 350 firrar, åkte som alltid i plurret strax nedanför vårdcentralen. Som vanligt hade en mindre skara nyfikna människor slutit upp med sällskapet som tillsammans med föreningens ordförande Roland Johansson hade fullt upp att ge de ca halvkilotunga fiskarna guidning ut i sjön.
Som vanligt bestod lasten enbart av regnbåge. Tidigare har man även provat att blanda med öring, men av ekonomiska skäl har man nu enbart regnbåge för att få så mycket fisk som möjligt för den summa pengar man varje år lägger på inplanteringen. Men visst slinker det med fel sort ibland. Strax innan den sista bågen lämnar tanken på lastbilen, så hörs ett glädjerop. –Titta här! En bonusfisk som man brukar kalla det, utbrister Roland. Med i lasten hade nämligen en stor och grann öring råkat hamna bland sina nära släktingar.
Med anledning av ett tråkigt, osportsligt och påtaglig girighet från vissa oseriösa s k fiskare, så kom LindeNytt tillsammans med Lindesjöns fiskevårdsområdesförening överens om att fredagens isläpp skulle hållas tyst om några dagar. Detta för att inte fisken skulle ta slut på en gång. Enligt föreningen har det kommit indikationer på att vissa går ner samma dag som fisken släpps i och hetsfiskar efter chockade och orädda fiskar som ofta står kvar efter sjökanten. Föreningen ville därför tysta ner inplanteringen ett par dagar, detta för att fisken skulle hinna acklimatisera sig och bli skygg för människan.
–Jo, det verkar vara på detta viset. Även om det inte är många som gör så här, så förekommer det. Och vad jag fått erfara har en enda person stått och dragit ca 25-30 fiskar på en dag. Om det då är ett par som sysslar med detta, så dröjer det inte länge innan fisken är slut. Vi vill ju att så många som möjligt ska få chansen att dra upp en fisk, säger Roland Johansson.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.