I fredags kom så dagen då regnbågsfisket fick sig en extra skjuts. Den årliga inplanteringen av fisk kom nämligen att ske då, något tidigare än vad föreningen bakom det hela hade räknat med. Redan strax före klockan 10 släpptes halva lasten fisk i sjöns södra delar. Resterande mängd, ca 350 firrar, åkte som alltid i plurret strax nedanför vårdcentralen. Som vanligt hade en mindre skara nyfikna människor slutit upp med sällskapet som tillsammans med föreningens ordförande Roland Johansson hade fullt upp att ge de ca halvkilotunga fiskarna guidning ut i sjön.
Som vanligt bestod lasten enbart av regnbåge. Tidigare har man även provat att blanda med öring, men av ekonomiska skäl har man nu enbart regnbåge för att få så mycket fisk som möjligt för den summa pengar man varje år lägger på inplanteringen. Men visst slinker det med fel sort ibland. Strax innan den sista bågen lämnar tanken på lastbilen, så hörs ett glädjerop. –Titta här! En bonusfisk som man brukar kalla det, utbrister Roland. Med i lasten hade nämligen en stor och grann öring råkat hamna bland sina nära släktingar.
Med anledning av ett tråkigt, osportsligt och påtaglig girighet från vissa oseriösa s k fiskare, så kom LindeNytt tillsammans med Lindesjöns fiskevårdsområdesförening överens om att fredagens isläpp skulle hållas tyst om några dagar. Detta för att inte fisken skulle ta slut på en gång. Enligt föreningen har det kommit indikationer på att vissa går ner samma dag som fisken släpps i och hetsfiskar efter chockade och orädda fiskar som ofta står kvar efter sjökanten. Föreningen ville därför tysta ner inplanteringen ett par dagar, detta för att fisken skulle hinna acklimatisera sig och bli skygg för människan.
–Jo, det verkar vara på detta viset. Även om det inte är många som gör så här, så förekommer det. Och vad jag fått erfara har en enda person stått och dragit ca 25-30 fiskar på en dag. Om det då är ett par som sysslar med detta, så dröjer det inte länge innan fisken är slut. Vi vill ju att så många som möjligt ska få chansen att dra upp en fisk, säger Roland Johansson.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.