För friluftsmänniskor har vintern varit helt underbar. Snö och halvmetertjock is på Lindesjön har inbjudit till skidåkning, vinterfiske, skoteråkning och helt vanliga söndagspromenader på sjön. I år har vi äntligen fått uppleva en riktig vinter med hård kyla som gjort det möjligt att röra sig över hela sjön. Något många saknat under årens lopp. Och det syns på aktiviteterna. Väldigt mycket människor har rört sig på isen under de sista veckorna. Men nu går det snabbt åt andra hållet och isen bär inte längre lika bra som tidigare på vissa mer eller mindre kritiska delar av Lindesjön. Räddningstjänsten i Lindesberg vill därför varna allmänheten om riskerna och hoppas att man ska respektera isen extra mycket i plusgraderna.
Den lilla ön Trallingen har varit ett flitigt besöksmål under vintern då isen legat tjock. För att komma dit viker många av från Strandpromenaden och går snett ut mot ön. Därmed korsar man strömfåran ute i sjön. Det menar räddningstjänsten kan innebära livsfara efter väderomslaget. –Där isen för någon dag sedan bar utan problem kan det idag vara förenat med livsfara att gå. Isen äts upp underifrån i plusgraderna och man ser sällan att isen påverkats innan det är för sent, förklarar räddningschef Zamo Kristensson.
Zamo Kristensson har tidigare varit bosatt i Kiruna och varit med om tillbud med olycklig utgång på tunna isar. –Jag själv har gått igenom isen en gång med skidorna på. Det var inte lätt att ta sig upp eller ens försöka att simma under dessa omständigheter. Dessutom var jag med om att en familj, bekanta till mig, var med om en olycka då de gick igenom under en skoterfärd. De klarade sig inte. Alltför många omkommer i liknande olyckor varje år, säger Zamo.
Använd alltid isdubbar m m
Lindesjöns is har alltid varit svårtolkad för den oerfarne. Mycket beroende på de kraftiga in- och utflöden som skapar en stark ström tvärs igenom sjön. Zamo uppger att isen legat halvmetertjock på många platser, men det betyder inte att man ska vara nonchalant och låta isdubbar och flytväst ligga kvar hemma på hyllan. –Vi hoppas att folk alltid använder isdubbar, ispik och väst, men om det verkligen efterlevs kan jag tyvärr inte säga med säkerhet. Dock försöker vi informera så gott vi kan för att folk ska använda sig av det, förklarar Zamo Kristensson.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.