För friluftsmänniskor har vintern varit helt underbar. Snö och halvmetertjock is på Lindesjön har inbjudit till skidåkning, vinterfiske, skoteråkning och helt vanliga söndagspromenader på sjön. I år har vi äntligen fått uppleva en riktig vinter med hård kyla som gjort det möjligt att röra sig över hela sjön. Något många saknat under årens lopp. Och det syns på aktiviteterna. Väldigt mycket människor har rört sig på isen under de sista veckorna. Men nu går det snabbt åt andra hållet och isen bär inte längre lika bra som tidigare på vissa mer eller mindre kritiska delar av Lindesjön. Räddningstjänsten i Lindesberg vill därför varna allmänheten om riskerna och hoppas att man ska respektera isen extra mycket i plusgraderna.
Den lilla ön Trallingen har varit ett flitigt besöksmål under vintern då isen legat tjock. För att komma dit viker många av från Strandpromenaden och går snett ut mot ön. Därmed korsar man strömfåran ute i sjön. Det menar räddningstjänsten kan innebära livsfara efter väderomslaget. –Där isen för någon dag sedan bar utan problem kan det idag vara förenat med livsfara att gå. Isen äts upp underifrån i plusgraderna och man ser sällan att isen påverkats innan det är för sent, förklarar räddningschef Zamo Kristensson.
Zamo Kristensson har tidigare varit bosatt i Kiruna och varit med om tillbud med olycklig utgång på tunna isar. –Jag själv har gått igenom isen en gång med skidorna på. Det var inte lätt att ta sig upp eller ens försöka att simma under dessa omständigheter. Dessutom var jag med om att en familj, bekanta till mig, var med om en olycka då de gick igenom under en skoterfärd. De klarade sig inte. Alltför många omkommer i liknande olyckor varje år, säger Zamo.
Använd alltid isdubbar m m
Lindesjöns is har alltid varit svårtolkad för den oerfarne. Mycket beroende på de kraftiga in- och utflöden som skapar en stark ström tvärs igenom sjön. Zamo uppger att isen legat halvmetertjock på många platser, men det betyder inte att man ska vara nonchalant och låta isdubbar och flytväst ligga kvar hemma på hyllan. –Vi hoppas att folk alltid använder isdubbar, ispik och väst, men om det verkligen efterlevs kan jag tyvärr inte säga med säkerhet. Dock försöker vi informera så gott vi kan för att folk ska använda sig av det, förklarar Zamo Kristensson.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.