För friluftsmänniskor har vintern varit helt underbar. Snö och halvmetertjock is på Lindesjön har inbjudit till skidåkning, vinterfiske, skoteråkning och helt vanliga söndagspromenader på sjön. I år har vi äntligen fått uppleva en riktig vinter med hård kyla som gjort det möjligt att röra sig över hela sjön. Något många saknat under årens lopp. Och det syns på aktiviteterna. Väldigt mycket människor har rört sig på isen under de sista veckorna. Men nu går det snabbt åt andra hållet och isen bär inte längre lika bra som tidigare på vissa mer eller mindre kritiska delar av Lindesjön. Räddningstjänsten i Lindesberg vill därför varna allmänheten om riskerna och hoppas att man ska respektera isen extra mycket i plusgraderna.
Den lilla ön Trallingen har varit ett flitigt besöksmål under vintern då isen legat tjock. För att komma dit viker många av från Strandpromenaden och går snett ut mot ön. Därmed korsar man strömfåran ute i sjön. Det menar räddningstjänsten kan innebära livsfara efter väderomslaget. –Där isen för någon dag sedan bar utan problem kan det idag vara förenat med livsfara att gå. Isen äts upp underifrån i plusgraderna och man ser sällan att isen påverkats innan det är för sent, förklarar räddningschef Zamo Kristensson.
Zamo Kristensson har tidigare varit bosatt i Kiruna och varit med om tillbud med olycklig utgång på tunna isar. –Jag själv har gått igenom isen en gång med skidorna på. Det var inte lätt att ta sig upp eller ens försöka att simma under dessa omständigheter. Dessutom var jag med om att en familj, bekanta till mig, var med om en olycka då de gick igenom under en skoterfärd. De klarade sig inte. Alltför många omkommer i liknande olyckor varje år, säger Zamo.
Använd alltid isdubbar m m
Lindesjöns is har alltid varit svårtolkad för den oerfarne. Mycket beroende på de kraftiga in- och utflöden som skapar en stark ström tvärs igenom sjön. Zamo uppger att isen legat halvmetertjock på många platser, men det betyder inte att man ska vara nonchalant och låta isdubbar och flytväst ligga kvar hemma på hyllan. –Vi hoppas att folk alltid använder isdubbar, ispik och väst, men om det verkligen efterlevs kan jag tyvärr inte säga med säkerhet. Dock försöker vi informera så gott vi kan för att folk ska använda sig av det, förklarar Zamo Kristensson.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.