För friluftsmänniskor har vintern varit helt underbar. Snö och halvmetertjock is på Lindesjön har inbjudit till skidåkning, vinterfiske, skoteråkning och helt vanliga söndagspromenader på sjön. I år har vi äntligen fått uppleva en riktig vinter med hård kyla som gjort det möjligt att röra sig över hela sjön. Något många saknat under årens lopp. Och det syns på aktiviteterna. Väldigt mycket människor har rört sig på isen under de sista veckorna. Men nu går det snabbt åt andra hållet och isen bär inte längre lika bra som tidigare på vissa mer eller mindre kritiska delar av Lindesjön. Räddningstjänsten i Lindesberg vill därför varna allmänheten om riskerna och hoppas att man ska respektera isen extra mycket i plusgraderna.
Den lilla ön Trallingen har varit ett flitigt besöksmål under vintern då isen legat tjock. För att komma dit viker många av från Strandpromenaden och går snett ut mot ön. Därmed korsar man strömfåran ute i sjön. Det menar räddningstjänsten kan innebära livsfara efter väderomslaget. –Där isen för någon dag sedan bar utan problem kan det idag vara förenat med livsfara att gå. Isen äts upp underifrån i plusgraderna och man ser sällan att isen påverkats innan det är för sent, förklarar räddningschef Zamo Kristensson.
Zamo Kristensson har tidigare varit bosatt i Kiruna och varit med om tillbud med olycklig utgång på tunna isar. –Jag själv har gått igenom isen en gång med skidorna på. Det var inte lätt att ta sig upp eller ens försöka att simma under dessa omständigheter. Dessutom var jag med om att en familj, bekanta till mig, var med om en olycka då de gick igenom under en skoterfärd. De klarade sig inte. Alltför många omkommer i liknande olyckor varje år, säger Zamo.
Använd alltid isdubbar m m
Lindesjöns is har alltid varit svårtolkad för den oerfarne. Mycket beroende på de kraftiga in- och utflöden som skapar en stark ström tvärs igenom sjön. Zamo uppger att isen legat halvmetertjock på många platser, men det betyder inte att man ska vara nonchalant och låta isdubbar och flytväst ligga kvar hemma på hyllan. –Vi hoppas att folk alltid använder isdubbar, ispik och väst, men om det verkligen efterlevs kan jag tyvärr inte säga med säkerhet. Dock försöker vi informera så gott vi kan för att folk ska använda sig av det, förklarar Zamo Kristensson.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.