För friluftsmänniskor har vintern varit helt underbar. Snö och halvmetertjock is på Lindesjön har inbjudit till skidåkning, vinterfiske, skoteråkning och helt vanliga söndagspromenader på sjön. I år har vi äntligen fått uppleva en riktig vinter med hård kyla som gjort det möjligt att röra sig över hela sjön. Något många saknat under årens lopp. Och det syns på aktiviteterna. Väldigt mycket människor har rört sig på isen under de sista veckorna. Men nu går det snabbt åt andra hållet och isen bär inte längre lika bra som tidigare på vissa mer eller mindre kritiska delar av Lindesjön. Räddningstjänsten i Lindesberg vill därför varna allmänheten om riskerna och hoppas att man ska respektera isen extra mycket i plusgraderna.
Den lilla ön Trallingen har varit ett flitigt besöksmål under vintern då isen legat tjock. För att komma dit viker många av från Strandpromenaden och går snett ut mot ön. Därmed korsar man strömfåran ute i sjön. Det menar räddningstjänsten kan innebära livsfara efter väderomslaget. –Där isen för någon dag sedan bar utan problem kan det idag vara förenat med livsfara att gå. Isen äts upp underifrån i plusgraderna och man ser sällan att isen påverkats innan det är för sent, förklarar räddningschef Zamo Kristensson.
Zamo Kristensson har tidigare varit bosatt i Kiruna och varit med om tillbud med olycklig utgång på tunna isar. –Jag själv har gått igenom isen en gång med skidorna på. Det var inte lätt att ta sig upp eller ens försöka att simma under dessa omständigheter. Dessutom var jag med om att en familj, bekanta till mig, var med om en olycka då de gick igenom under en skoterfärd. De klarade sig inte. Alltför många omkommer i liknande olyckor varje år, säger Zamo.
Använd alltid isdubbar m m
Lindesjöns is har alltid varit svårtolkad för den oerfarne. Mycket beroende på de kraftiga in- och utflöden som skapar en stark ström tvärs igenom sjön. Zamo uppger att isen legat halvmetertjock på många platser, men det betyder inte att man ska vara nonchalant och låta isdubbar och flytväst ligga kvar hemma på hyllan. –Vi hoppas att folk alltid använder isdubbar, ispik och väst, men om det verkligen efterlevs kan jag tyvärr inte säga med säkerhet. Dock försöker vi informera så gott vi kan för att folk ska använda sig av det, förklarar Zamo Kristensson.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.