Under festliga former tackade Lindeskolans ledning under måndagen flera av sina mest trogna kollegor för lång och trogen tjänst, med både blommor och paket. Som grädde på moset uppträdde även några gamla elever, som numera är välkända ansikten för de allra flesta.
Martin Almgren, Jesper Hugosson och Per Hillius, alla tidigare elever på Lindeskolan, inledde måndagens festligheter i aulan med att framföra Louis Armstrongs ”What a wonderful world”. Tillsammans med ett bildspel från tidigare års upplagor av studentkarnevalen blev det en mycket känslosam och stämningsfull hyllning till de älskade och uppskattade kollegor som skulle tackas av.
Med darr på rösten hyllade gymnasiechef Staffan Hörnberg en medarbetare som den 1 september arbetat hela 40 år på skolan, och därför också förtjänat att uppmärksammas lite extra.
– Du är alltid glad, du ställer alltid upp, och du är alltid närvarande, sade en märkbart rörd Hörnberg när han överräckte en blombukett till Anette Wiklund.
Sedan var det dags att tacka av ”giganterna” som nu alltså går i pension efter många års trogen tjänst på skolan. Staffan Blixt, eller Staffan den första, som han själv titulerade sig, höll ett vackert tal med referenser till skogen.
– Detta är några som har vigt en stor del av sitt liv åt att göra något bra och bestående. Man kan säga att de har sått fröer som sedan vuxit till en skog av elever, berättade Blixt.
Även Martin Almgren fick berätta lite om sin skolgång, en berättelse som rev ned stora skrattsalvor i publiken.
– Jag gick ju bygg, och de fick ju göra om min läroplan till slut för jag spelade mest luftgitarr, skrattade han och fortsatte:
– Lärarna insåg sedan att det var musik jag skulle hålla på med, så de ordnade så jag fick ha musiklektioner istället för bild.
Det hela blev en vacker inramning på dagens alla hyllningar och avtackningar, där det bjöds på en och annan anekdot från de gångna åren.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.