Under festliga former tackade Lindeskolans ledning under måndagen flera av sina mest trogna kollegor för lång och trogen tjänst, med både blommor och paket. Som grädde på moset uppträdde även några gamla elever, som numera är välkända ansikten för de allra flesta.
Martin Almgren, Jesper Hugosson och Per Hillius, alla tidigare elever på Lindeskolan, inledde måndagens festligheter i aulan med att framföra Louis Armstrongs ”What a wonderful world”. Tillsammans med ett bildspel från tidigare års upplagor av studentkarnevalen blev det en mycket känslosam och stämningsfull hyllning till de älskade och uppskattade kollegor som skulle tackas av.
Med darr på rösten hyllade gymnasiechef Staffan Hörnberg en medarbetare som den 1 september arbetat hela 40 år på skolan, och därför också förtjänat att uppmärksammas lite extra.
– Du är alltid glad, du ställer alltid upp, och du är alltid närvarande, sade en märkbart rörd Hörnberg när han överräckte en blombukett till Anette Wiklund.
Sedan var det dags att tacka av ”giganterna” som nu alltså går i pension efter många års trogen tjänst på skolan. Staffan Blixt, eller Staffan den första, som han själv titulerade sig, höll ett vackert tal med referenser till skogen.
– Detta är några som har vigt en stor del av sitt liv åt att göra något bra och bestående. Man kan säga att de har sått fröer som sedan vuxit till en skog av elever, berättade Blixt.
Även Martin Almgren fick berätta lite om sin skolgång, en berättelse som rev ned stora skrattsalvor i publiken.
– Jag gick ju bygg, och de fick ju göra om min läroplan till slut för jag spelade mest luftgitarr, skrattade han och fortsatte:
– Lärarna insåg sedan att det var musik jag skulle hålla på med, så de ordnade så jag fick ha musiklektioner istället för bild.
Det hela blev en vacker inramning på dagens alla hyllningar och avtackningar, där det bjöds på en och annan anekdot från de gångna åren.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.