Med största sannolikhet kommer Lindesbergs kommun att satsa ännu mer pengar för att bredda konceptet ”sport och idrott” på Lindeskolan. Idrottsprofilen skall stärkas ytterligare – och det rejält också. Och målsättningen är inte direkt blygsam – här talar man om att bli en av landets tio främsta skolor och ett mycket kvalificerat idrottscollege.
De uppgifter som LindeNytt har tagit del av, talar om ett helhetskoncept ihop med bygget av den nya hallen och den sportprofil man redan etablerat på skolan. Planerna är att nu samla all kraft och attraktion på ett och samma ställe, detta för att intresset för skolan skall öka markant ute i landet. Kostnadsmässigt räknar man med att ett ökat elevantal betalar notan på sikt. Planerna är dock inte enbart att fånga rikets intressen. Tanken är att våra egna ungdomar med specialsport på schemat skall välja att stanna kvar istället för att välja andra platser i landet.
Testcenter för idrottare
Enligt de uppgifter som har läckt ut, så vill man bland annat etablera ett nationellt testcenter i anslutning till skolan. Ett fyslab i likhet med Riksidrottsförbundets idrottsfysiologiska labb på Bosön i Stockholm, som är en av få platser i landet som idag bedriver denna verksamhet. Lindesbergs kommun ser här mycket goda chanser att ta stora ”marknadsandelar”. Kommunledning och Utvecklingsenheten talar om att anläggningen ska vara ett testcentra öppet för hela landet och alla idrottsmänniskor som vill testa sin fysik.
Löparbana
Som en direkt följd av testcentrat, finns planer om att bygga en löparbana i sporthallens andra plan. Denna skall kunna nyttjas som uppvärmningsbana också, t ex inför matcher eller träning. Löpbanan beskrivs som mycket enkel. Det handlar mer om att nyttja ”överblivna kvadratmetrar”.
Fotboll på uppvärmt konstgräs
Hur ska grönytorna på skolområdet användas? Den frågan har delvis besvarats genom ett förslag om en ny fotbollsplan med konstgräs. En uppvärmd plan, bör tilläggas. Med fjärrvärme inom räckhåll ser man ingen större kostnad att välja ett uppvärmt alternativ. Man ser dessutom att driftkostnaden blir väldigt mycket lägre än en vanlig gräsplan – plus att planen kan användas i stort sett året runt.
Eventuellt torde man även få utrymme för t ex beachvolleyboll bredvid fotbollsplanen.
Hockeyhall
Idrottsprofilens huvudsakliga fokus har legat på handboll, judo och volleyboll så här långt. Men man har fler sporter än dessa på schemat: golf och hockey. En ännu obekräftad uppgift pekar åt att kommunen vill köpa Lindehov för att knyta samman hockeytrunken i skolans profilering.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.