Företaget Net Connect i Stockholm har polisanmält att de utsatts för ett dataintrång. Spåren ledde till Lindesberg och Lindeskolan. Enligt anmälan har någon på skolan använt en dator där för att förstöra datasystemet för företaget. Skador för miljonbelopp uppges ha orsakats av ”intrånget” enligt Lindeskolans datalärare som varit i kontakt med företaget efter händelsen.
Sven Burman berättar att det inte rör sig om något intrång, utan istället om mycket olyckliga omständigheter. Dataloggarna har nämligen kollats av och det finns inget som tyder på att något ”hackande” skett från skolans datorer.
-Eleverna som påstås ha förstört systemet har erkänt att de varit inne på sidan och använt deras tjänst. Men de har inte gjort något fel vad jag kan bedöma.
Sidan de besökt är www.siljaline.se som använder Net Connects tjänster. Där finns en funktion man kan använda för att skriva in sitt telefonnummer för att sedan bli uppringd av Silja Line. Troligtvis har eleverna skrivit in telefonnumret till någon kompis för att skoja, berättar Burman.
-Det enda jag kan se är att man klickat på telefontjänsten flera gånger på grund av att det inte fungerat riktigt från början. Om det ”buffrar” datan och gör att en större mängd meddelanden skickas samtidigt, och kanske till och med kan skada, är det ju faktiskt tjänsten som är direkt dålig. Om vi har upptäckt ett fel på sidan som kan skada datasystemet borde vi istället få betalat, inte en polisanmälan mot oss, säger Sven Burman.
Eleverna som nu misstänks för att ha förstört datasystemet genom hacking är inte kapabla till regelrätt hackande, enligt Sven Burman. Att något script använts är alltså helt felaktigt. Företaget har polisanmält händelsen till polisen i Stockholm. Nu har ärendet hamnat på Närpolisen i Lindesberg.
-Det är förtvivlat tråkigt att det här har hänt. Jag vet ju mycket väl att eleverna inte är kapabla att göra något intrång i ett datasystem.
Att eleverna hängs ut som brottslingar på grund av en undermålig telefontjänst via en hemsida för ett så stort företag som Silja Line är ett klart övertramp, menar Sven Burman.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.