Företaget Net Connect i Stockholm har polisanmält att de utsatts för ett dataintrång. Spåren ledde till Lindesberg och Lindeskolan. Enligt anmälan har någon på skolan använt en dator där för att förstöra datasystemet för företaget. Skador för miljonbelopp uppges ha orsakats av ”intrånget” enligt Lindeskolans datalärare som varit i kontakt med företaget efter händelsen.
Sven Burman berättar att det inte rör sig om något intrång, utan istället om mycket olyckliga omständigheter. Dataloggarna har nämligen kollats av och det finns inget som tyder på att något ”hackande” skett från skolans datorer.
-Eleverna som påstås ha förstört systemet har erkänt att de varit inne på sidan och använt deras tjänst. Men de har inte gjort något fel vad jag kan bedöma.
Sidan de besökt är www.siljaline.se som använder Net Connects tjänster. Där finns en funktion man kan använda för att skriva in sitt telefonnummer för att sedan bli uppringd av Silja Line. Troligtvis har eleverna skrivit in telefonnumret till någon kompis för att skoja, berättar Burman.
-Det enda jag kan se är att man klickat på telefontjänsten flera gånger på grund av att det inte fungerat riktigt från början. Om det ”buffrar” datan och gör att en större mängd meddelanden skickas samtidigt, och kanske till och med kan skada, är det ju faktiskt tjänsten som är direkt dålig. Om vi har upptäckt ett fel på sidan som kan skada datasystemet borde vi istället få betalat, inte en polisanmälan mot oss, säger Sven Burman.
Eleverna som nu misstänks för att ha förstört datasystemet genom hacking är inte kapabla till regelrätt hackande, enligt Sven Burman. Att något script använts är alltså helt felaktigt. Företaget har polisanmält händelsen till polisen i Stockholm. Nu har ärendet hamnat på Närpolisen i Lindesberg.
-Det är förtvivlat tråkigt att det här har hänt. Jag vet ju mycket väl att eleverna inte är kapabla att göra något intrång i ett datasystem.
Att eleverna hängs ut som brottslingar på grund av en undermålig telefontjänst via en hemsida för ett så stort företag som Silja Line är ett klart övertramp, menar Sven Burman.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.