Företaget Net Connect i Stockholm har polisanmält att de utsatts för ett dataintrång. Spåren ledde till Lindesberg och Lindeskolan. Enligt anmälan har någon på skolan använt en dator där för att förstöra datasystemet för företaget. Skador för miljonbelopp uppges ha orsakats av ”intrånget” enligt Lindeskolans datalärare som varit i kontakt med företaget efter händelsen.
Sven Burman berättar att det inte rör sig om något intrång, utan istället om mycket olyckliga omständigheter. Dataloggarna har nämligen kollats av och det finns inget som tyder på att något ”hackande” skett från skolans datorer.
-Eleverna som påstås ha förstört systemet har erkänt att de varit inne på sidan och använt deras tjänst. Men de har inte gjort något fel vad jag kan bedöma.
Sidan de besökt är www.siljaline.se som använder Net Connects tjänster. Där finns en funktion man kan använda för att skriva in sitt telefonnummer för att sedan bli uppringd av Silja Line. Troligtvis har eleverna skrivit in telefonnumret till någon kompis för att skoja, berättar Burman.
-Det enda jag kan se är att man klickat på telefontjänsten flera gånger på grund av att det inte fungerat riktigt från början. Om det ”buffrar” datan och gör att en större mängd meddelanden skickas samtidigt, och kanske till och med kan skada, är det ju faktiskt tjänsten som är direkt dålig. Om vi har upptäckt ett fel på sidan som kan skada datasystemet borde vi istället få betalat, inte en polisanmälan mot oss, säger Sven Burman.
Eleverna som nu misstänks för att ha förstört datasystemet genom hacking är inte kapabla till regelrätt hackande, enligt Sven Burman. Att något script använts är alltså helt felaktigt. Företaget har polisanmält händelsen till polisen i Stockholm. Nu har ärendet hamnat på Närpolisen i Lindesberg.
-Det är förtvivlat tråkigt att det här har hänt. Jag vet ju mycket väl att eleverna inte är kapabla att göra något intrång i ett datasystem.
Att eleverna hängs ut som brottslingar på grund av en undermålig telefontjänst via en hemsida för ett så stort företag som Silja Line är ett klart övertramp, menar Sven Burman.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.