Företaget Net Connect i Stockholm har polisanmält att de utsatts för ett dataintrång. Spåren ledde till Lindesberg och Lindeskolan. Enligt anmälan har någon på skolan använt en dator där för att förstöra datasystemet för företaget. Skador för miljonbelopp uppges ha orsakats av ”intrånget” enligt Lindeskolans datalärare som varit i kontakt med företaget efter händelsen.
Sven Burman berättar att det inte rör sig om något intrång, utan istället om mycket olyckliga omständigheter. Dataloggarna har nämligen kollats av och det finns inget som tyder på att något ”hackande” skett från skolans datorer.
-Eleverna som påstås ha förstört systemet har erkänt att de varit inne på sidan och använt deras tjänst. Men de har inte gjort något fel vad jag kan bedöma.
Sidan de besökt är www.siljaline.se som använder Net Connects tjänster. Där finns en funktion man kan använda för att skriva in sitt telefonnummer för att sedan bli uppringd av Silja Line. Troligtvis har eleverna skrivit in telefonnumret till någon kompis för att skoja, berättar Burman.
-Det enda jag kan se är att man klickat på telefontjänsten flera gånger på grund av att det inte fungerat riktigt från början. Om det ”buffrar” datan och gör att en större mängd meddelanden skickas samtidigt, och kanske till och med kan skada, är det ju faktiskt tjänsten som är direkt dålig. Om vi har upptäckt ett fel på sidan som kan skada datasystemet borde vi istället få betalat, inte en polisanmälan mot oss, säger Sven Burman.
Eleverna som nu misstänks för att ha förstört datasystemet genom hacking är inte kapabla till regelrätt hackande, enligt Sven Burman. Att något script använts är alltså helt felaktigt. Företaget har polisanmält händelsen till polisen i Stockholm. Nu har ärendet hamnat på Närpolisen i Lindesberg.
-Det är förtvivlat tråkigt att det här har hänt. Jag vet ju mycket väl att eleverna inte är kapabla att göra något intrång i ett datasystem.
Att eleverna hängs ut som brottslingar på grund av en undermålig telefontjänst via en hemsida för ett så stort företag som Silja Line är ett klart övertramp, menar Sven Burman.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.