Företaget Net Connect i Stockholm har polisanmält att de utsatts för ett dataintrång. Spåren ledde till Lindesberg och Lindeskolan. Enligt anmälan har någon på skolan använt en dator där för att förstöra datasystemet för företaget. Skador för miljonbelopp uppges ha orsakats av ”intrånget” enligt Lindeskolans datalärare som varit i kontakt med företaget efter händelsen.
Sven Burman berättar att det inte rör sig om något intrång, utan istället om mycket olyckliga omständigheter. Dataloggarna har nämligen kollats av och det finns inget som tyder på att något ”hackande” skett från skolans datorer.
-Eleverna som påstås ha förstört systemet har erkänt att de varit inne på sidan och använt deras tjänst. Men de har inte gjort något fel vad jag kan bedöma.
Sidan de besökt är www.siljaline.se som använder Net Connects tjänster. Där finns en funktion man kan använda för att skriva in sitt telefonnummer för att sedan bli uppringd av Silja Line. Troligtvis har eleverna skrivit in telefonnumret till någon kompis för att skoja, berättar Burman.
-Det enda jag kan se är att man klickat på telefontjänsten flera gånger på grund av att det inte fungerat riktigt från början. Om det ”buffrar” datan och gör att en större mängd meddelanden skickas samtidigt, och kanske till och med kan skada, är det ju faktiskt tjänsten som är direkt dålig. Om vi har upptäckt ett fel på sidan som kan skada datasystemet borde vi istället få betalat, inte en polisanmälan mot oss, säger Sven Burman.
Eleverna som nu misstänks för att ha förstört datasystemet genom hacking är inte kapabla till regelrätt hackande, enligt Sven Burman. Att något script använts är alltså helt felaktigt. Företaget har polisanmält händelsen till polisen i Stockholm. Nu har ärendet hamnat på Närpolisen i Lindesberg.
-Det är förtvivlat tråkigt att det här har hänt. Jag vet ju mycket väl att eleverna inte är kapabla att göra något intrång i ett datasystem.
Att eleverna hängs ut som brottslingar på grund av en undermålig telefontjänst via en hemsida för ett så stort företag som Silja Line är ett klart övertramp, menar Sven Burman.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.