Lindeskolans hockeygymnasium får fin kvalitetsstämpel
Lindeskolan stärker ytterligare sin position som idrottscollege, när hockeygymnasiet nu blir ett rekommenderat sådant.
– Det här är bra, både för hockeyn och för kommunen, säger Mikael Martinsson som är samordnare vid Idrottscollege i Lindesberg.
Lindeskolans ishockeygymnasium har fostrat hockeytalanger i ett tiotal år, och idag går ett tjugotal elever utbildningen, fördelat på tre årskullar. Men från och med 2021 blir man ett rekommenderat hockeygymnasium, vilket innebär en rad olika fördelar.
Mikael Martinsson under en sponsormatch med LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hannes Feldin
– Det här innebär att Svenska Ishockeyförbundet nu kan rekommendera oss till ungdomar som ska söka sig till ett hockeygymnasium, vi får lite draghjälp och det öppnar upp mer, säger Mikael Martinsson.
Förutom det får man även hjälp med en del marknadsföring och utbildning, vilket ytterligare ger en fin kvalitetsstämpel.
– Det är ju väldigt bra för våra lokala ungdomar också, det handlar inte bara om att få folk att flytta hit för att gå utbildningen, säger Mikael.
Ungdomarna som börjar Lindeskolans ishockeygymnasium höstterminen 2021 blir alltså de första att gå på det rekommenderade gymnasiet, och arbetet är redan i full gång inför nästa år.
– Det här är ett samarbete mellan Svenska Hockeyförbundet och Lindeskolans Idrottscollege, men även med Guldsmedshyttans SK och Lindlöven, vilket är väldigt roligt! Vi sitter just nu och arbetar fram den nya organisationen, så det blir spännande! avslutar Mikael.
Tidigare gick man ut med information om en try-out-dag som skulle gå av stapeln den 7/1-2021, men den har man tvingats att ställa in på grund av pandemin. Ett nytt datum kommer dock inom kort.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas ...
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
Nu är alla röster i länet räknade
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga...