Lindeskolans hockeygymnasium får fin kvalitetsstämpel
Lindeskolan stärker ytterligare sin position som idrottscollege, när hockeygymnasiet nu blir ett rekommenderat sådant.
– Det här är bra, både för hockeyn och för kommunen, säger Mikael Martinsson som är samordnare vid Idrottscollege i Lindesberg.
Lindeskolans ishockeygymnasium har fostrat hockeytalanger i ett tiotal år, och idag går ett tjugotal elever utbildningen, fördelat på tre årskullar. Men från och med 2021 blir man ett rekommenderat hockeygymnasium, vilket innebär en rad olika fördelar.
Mikael Martinsson under en sponsormatch med LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hannes Feldin
– Det här innebär att Svenska Ishockeyförbundet nu kan rekommendera oss till ungdomar som ska söka sig till ett hockeygymnasium, vi får lite draghjälp och det öppnar upp mer, säger Mikael Martinsson.
Förutom det får man även hjälp med en del marknadsföring och utbildning, vilket ytterligare ger en fin kvalitetsstämpel.
– Det är ju väldigt bra för våra lokala ungdomar också, det handlar inte bara om att få folk att flytta hit för att gå utbildningen, säger Mikael.
Ungdomarna som börjar Lindeskolans ishockeygymnasium höstterminen 2021 blir alltså de första att gå på det rekommenderade gymnasiet, och arbetet är redan i full gång inför nästa år.
– Det här är ett samarbete mellan Svenska Hockeyförbundet och Lindeskolans Idrottscollege, men även med Guldsmedshyttans SK och Lindlöven, vilket är väldigt roligt! Vi sitter just nu och arbetar fram den nya organisationen, så det blir spännande! avslutar Mikael.
Tidigare gick man ut med information om en try-out-dag som skulle gå av stapeln den 7/1-2021, men den har man tvingats att ställa in på grund av pandemin. Ett nytt datum kommer dock inom kort.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.