Lindeskolans hockeygymnasium får fin kvalitetsstämpel
Lindeskolan stärker ytterligare sin position som idrottscollege, när hockeygymnasiet nu blir ett rekommenderat sådant.
– Det här är bra, både för hockeyn och för kommunen, säger Mikael Martinsson som är samordnare vid Idrottscollege i Lindesberg.
Lindeskolans ishockeygymnasium har fostrat hockeytalanger i ett tiotal år, och idag går ett tjugotal elever utbildningen, fördelat på tre årskullar. Men från och med 2021 blir man ett rekommenderat hockeygymnasium, vilket innebär en rad olika fördelar.
Mikael Martinsson under en sponsormatch med LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hannes Feldin
– Det här innebär att Svenska Ishockeyförbundet nu kan rekommendera oss till ungdomar som ska söka sig till ett hockeygymnasium, vi får lite draghjälp och det öppnar upp mer, säger Mikael Martinsson.
Förutom det får man även hjälp med en del marknadsföring och utbildning, vilket ytterligare ger en fin kvalitetsstämpel.
– Det är ju väldigt bra för våra lokala ungdomar också, det handlar inte bara om att få folk att flytta hit för att gå utbildningen, säger Mikael.
Ungdomarna som börjar Lindeskolans ishockeygymnasium höstterminen 2021 blir alltså de första att gå på det rekommenderade gymnasiet, och arbetet är redan i full gång inför nästa år.
– Det här är ett samarbete mellan Svenska Hockeyförbundet och Lindeskolans Idrottscollege, men även med Guldsmedshyttans SK och Lindlöven, vilket är väldigt roligt! Vi sitter just nu och arbetar fram den nya organisationen, så det blir spännande! avslutar Mikael.
Tidigare gick man ut med information om en try-out-dag som skulle gå av stapeln den 7/1-2021, men den har man tvingats att ställa in på grund av pandemin. Ett nytt datum kommer dock inom kort.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.