Den cirka sju kilometer långa vandringsleden runt Lindessjön har blivit en riktig succé och används flitigt av Lindesbergarna. Därför är önskemålet nu att utveckla detta vidare och en av flera punkter på ”önskelistan” är en riktigt lysande idé.
I takt med att dygnets ljusa timmar blir färre, så blir också antalet motionärer på språng längs sjön färre. Hösten och vintern är Lindessjön runts värsta fiende. Ett förslag från såväl tjänstemannahåll, politiker och medborgare, är att låta mängder av lampor lysa upp slingan under årets mörka tider. På detta vis skapar man förutsättningar att upprätthålla ledens attraktion även då mörkret faller på. Dessutom torde lamporna bli ett vackert ljusspel från staden sett.
Mats Larsson, förvaltningschef för BMB, fick tidigare i år rollen som ledare för utvecklingsgruppen ”Lindessjön runt” vars uppgift är att vidareutveckla motionsstråket. Han ser idén med belysning som mycket intressant – men dessvärre också väldigt kostsamt.
-Det skulle naturligtvis innebära en investering på miljonbelopp, men på lite sikt kan vi säkerligen göra verklighet av detta förslag eftersom det lyfter Lindessjön runt även så här års, kommenterar Mats.
En annan viktig sak är att ta hänsyn till naturupplevelsen och omgivningarna, poängterar han.
-Jag tror inte det skulle uppskattas så jättemycket om vi placerade ut vanliga lyktstolpar runt om eftersom man då tar död på naturupplevelsen lite grann. Belysningen måste nog smälta in i omgivningen på något vis och inte vara för iögonfallande, förklarar Mats Larsson.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.