Den cirka sju kilometer långa vandringsleden runt Lindessjön har blivit en riktig succé och används flitigt av Lindesbergarna. Därför är önskemålet nu att utveckla detta vidare och en av flera punkter på ”önskelistan” är en riktigt lysande idé.
I takt med att dygnets ljusa timmar blir färre, så blir också antalet motionärer på språng längs sjön färre. Hösten och vintern är Lindessjön runts värsta fiende. Ett förslag från såväl tjänstemannahåll, politiker och medborgare, är att låta mängder av lampor lysa upp slingan under årets mörka tider. På detta vis skapar man förutsättningar att upprätthålla ledens attraktion även då mörkret faller på. Dessutom torde lamporna bli ett vackert ljusspel från staden sett.
Mats Larsson, förvaltningschef för BMB, fick tidigare i år rollen som ledare för utvecklingsgruppen ”Lindessjön runt” vars uppgift är att vidareutveckla motionsstråket. Han ser idén med belysning som mycket intressant – men dessvärre också väldigt kostsamt.
-Det skulle naturligtvis innebära en investering på miljonbelopp, men på lite sikt kan vi säkerligen göra verklighet av detta förslag eftersom det lyfter Lindessjön runt även så här års, kommenterar Mats.
En annan viktig sak är att ta hänsyn till naturupplevelsen och omgivningarna, poängterar han.
-Jag tror inte det skulle uppskattas så jättemycket om vi placerade ut vanliga lyktstolpar runt om eftersom man då tar död på naturupplevelsen lite grann. Belysningen måste nog smälta in i omgivningen på något vis och inte vara för iögonfallande, förklarar Mats Larsson.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.