(Uppdaterat kl 12.17. Denna artikel är ett aprilskämt. //Red) Lindesbergs kommun planerar att tömma Lindessjön på vatten i sommar, detta för att bli av med det problem som sjöfåglar som måsar, tärnor och gäss innebär för människor som vistas i och i närheten av centrum. – Vi tvingas vidta drastiska åtgärder, som dessvärre också innebär att stora delar av kräftbeståndet kommer att dö och likaså fiskbestånd som abborre och gädda. Även mört och brax kommer stryka med, men det är OK, menar Frans-Olav Johansson på LFF, Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
På senare år har situationen urartat, heter det. En situationen som bland annat innebär att invånarna ständigt blir attackerade av måsar som bygger bon på många centrala fastigheters tak – och som inte räds att skydda sin små med näbbar och klor.
Men nu anser man alltså att det får vara nog. Tidigare års försök att genom skyddsjakt ”skjuta staden fri problemet” har visat sig totalt fruktlöst, varför man tvingas vidta mycket radikalare åtgärder: genom torrläggning av Lindessjön.
– Finns här inget vatten – ja, då finns ju inte heller längre anledning att uppehålla sig här som sjöfågel. Det här kommer få ett hundraprocentigt resultat, kommenterar Frans-Olav Johansson på Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
Inget båtliv – och kräftfisket ställs in
Detta kommer att få direkta konsekvenser på det djurliv man normalt värnar om, som t ex kräftorna och ädelfisken, men priset för en stad utan attackerande måsar och häcklande Kanadagäss anses vara rimligt.
– Ja, det är rimligt med tanke på vinsterna. Blir vi kvitt gässen så kommer vi äntligen få ett fungerande bad på Loppholmarna. Och blir vi av med måsar och tärnor, så kommer invånarna inte längre behöva vakna kl 04.00 varje morgon av hundratals skriande måsar. Än bättre slipper folk bli attackerade av måsarna när deras ungar kläckts, säger Frans-Olav Johansson på Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
Man räknar med att kräftfisket måste ställas in minst 10 år fram för att ge beståndet tid att återetablera sig. Båtlivet är dock bara inställt t.o.m. 1 augusti.
– Sjön fylls med vatten igen till månadsskiftet juli/augusti. Så även om man inte har mycket att fiska efter, så kan man alltid åka ut med båten en sväng redan i första veckan i augusti, alltså precis lagom som semestern är slut och allvaret börjar igen, skrattar Frans-Olav.
Djurrättsorganisationer har redan flaggat för att en överklagan kommer att göras till mark- och miljödomstolen i ett försök att stoppa torrläggningen.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.