(Uppdaterat kl 12.17. Denna artikel är ett aprilskämt. //Red) Lindesbergs kommun planerar att tömma Lindessjön på vatten i sommar, detta för att bli av med det problem som sjöfåglar som måsar, tärnor och gäss innebär för människor som vistas i och i närheten av centrum. – Vi tvingas vidta drastiska åtgärder, som dessvärre också innebär att stora delar av kräftbeståndet kommer att dö och likaså fiskbestånd som abborre och gädda. Även mört och brax kommer stryka med, men det är OK, menar Frans-Olav Johansson på LFF, Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
På senare år har situationen urartat, heter det. En situationen som bland annat innebär att invånarna ständigt blir attackerade av måsar som bygger bon på många centrala fastigheters tak – och som inte räds att skydda sin små med näbbar och klor.
Men nu anser man alltså att det får vara nog. Tidigare års försök att genom skyddsjakt ”skjuta staden fri problemet” har visat sig totalt fruktlöst, varför man tvingas vidta mycket radikalare åtgärder: genom torrläggning av Lindessjön.
– Finns här inget vatten – ja, då finns ju inte heller längre anledning att uppehålla sig här som sjöfågel. Det här kommer få ett hundraprocentigt resultat, kommenterar Frans-Olav Johansson på Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
Inget båtliv – och kräftfisket ställs in
Detta kommer att få direkta konsekvenser på det djurliv man normalt värnar om, som t ex kräftorna och ädelfisken, men priset för en stad utan attackerande måsar och häcklande Kanadagäss anses vara rimligt.
– Ja, det är rimligt med tanke på vinsterna. Blir vi kvitt gässen så kommer vi äntligen få ett fungerande bad på Loppholmarna. Och blir vi av med måsar och tärnor, så kommer invånarna inte längre behöva vakna kl 04.00 varje morgon av hundratals skriande måsar. Än bättre slipper folk bli attackerade av måsarna när deras ungar kläckts, säger Frans-Olav Johansson på Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
Man räknar med att kräftfisket måste ställas in minst 10 år fram för att ge beståndet tid att återetablera sig. Båtlivet är dock bara inställt t.o.m. 1 augusti.
– Sjön fylls med vatten igen till månadsskiftet juli/augusti. Så även om man inte har mycket att fiska efter, så kan man alltid åka ut med båten en sväng redan i första veckan i augusti, alltså precis lagom som semestern är slut och allvaret börjar igen, skrattar Frans-Olav.
Djurrättsorganisationer har redan flaggat för att en överklagan kommer att göras till mark- och miljödomstolen i ett försök att stoppa torrläggningen.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.