(Uppdaterat kl 12.17. Denna artikel är ett aprilskämt. //Red) Lindesbergs kommun planerar att tömma Lindessjön på vatten i sommar, detta för att bli av med det problem som sjöfåglar som måsar, tärnor och gäss innebär för människor som vistas i och i närheten av centrum. – Vi tvingas vidta drastiska åtgärder, som dessvärre också innebär att stora delar av kräftbeståndet kommer att dö och likaså fiskbestånd som abborre och gädda. Även mört och brax kommer stryka med, men det är OK, menar Frans-Olav Johansson på LFF, Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
På senare år har situationen urartat, heter det. En situationen som bland annat innebär att invånarna ständigt blir attackerade av måsar som bygger bon på många centrala fastigheters tak – och som inte räds att skydda sin små med näbbar och klor.
Men nu anser man alltså att det får vara nog. Tidigare års försök att genom skyddsjakt ”skjuta staden fri problemet” har visat sig totalt fruktlöst, varför man tvingas vidta mycket radikalare åtgärder: genom torrläggning av Lindessjön.
– Finns här inget vatten – ja, då finns ju inte heller längre anledning att uppehålla sig här som sjöfågel. Det här kommer få ett hundraprocentigt resultat, kommenterar Frans-Olav Johansson på Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
Inget båtliv – och kräftfisket ställs in
Detta kommer att få direkta konsekvenser på det djurliv man normalt värnar om, som t ex kräftorna och ädelfisken, men priset för en stad utan attackerande måsar och häcklande Kanadagäss anses vara rimligt.
– Ja, det är rimligt med tanke på vinsterna. Blir vi kvitt gässen så kommer vi äntligen få ett fungerande bad på Loppholmarna. Och blir vi av med måsar och tärnor, så kommer invånarna inte längre behöva vakna kl 04.00 varje morgon av hundratals skriande måsar. Än bättre slipper folk bli attackerade av måsarna när deras ungar kläckts, säger Frans-Olav Johansson på Lindessjöns Förvaltningsförvaltning.
Man räknar med att kräftfisket måste ställas in minst 10 år fram för att ge beståndet tid att återetablera sig. Båtlivet är dock bara inställt t.o.m. 1 augusti.
– Sjön fylls med vatten igen till månadsskiftet juli/augusti. Så även om man inte har mycket att fiska efter, så kan man alltid åka ut med båten en sväng redan i första veckan i augusti, alltså precis lagom som semestern är slut och allvaret börjar igen, skrattar Frans-Olav.
Djurrättsorganisationer har redan flaggat för att en överklagan kommer att göras till mark- och miljödomstolen i ett försök att stoppa torrläggningen.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…