Handbollstjejen Julia Östlund ägnar sig inte enbart åt vänner, idrotten och sin blogg, utan nu även reklamfilm. När det tyska företaget Rehband frågade Julia och hennes vänner om de ville medverka i en film för att visa upp deras produkter, fanns det ingen tvekan att tala om. Självklart ville de det!
Julia Östlund, en artonårig lindesbergtjej som pluggar sista året på samhällsvetenskapliga programmet med inriktning på media. Hon har spelat handboll hela sitt liv och har förstås elithandboll som profil på gymnasiet. Dagarna går åt till att plugga, träna, umgås med kompisar och utöver det driver hon en blogg om sitt vardagliga liv. Nu har hon dessutom varit med Rehbands reklamfilm och visat upp deras nytillkomna klädkollektion.
– I deras nya reklam visar vi deras kompressionskläder, tidigare har de bara haft skydd, berättar Julia.
Rehband var från början, år 1955 och framåt, ett svenskt företag som grundades av en estnisk familj, specialiserade produkter för bråckskador. Detta utvecklades och blev så småningom tyskt ägt och globalt kända, framförallt för sina sportskydd. När de nu skulle göra en reklamvideo för deras kläder, fick Julia chansen att medverka.
– Jag och mina kompisar blev tillfrågade på träningen av vår tränare och vi tackade ja, vi tänkte att det skulle vara en kul grej. Men då visste vi inte hur stort det skulle bli, utan att det skulle hamna på typ ”Youtube”. Men de har sagt att det ska sändas i hela Tyskland och även på vissa sportmässor runtom i världen.
Med tanke på att Julia går en gymnasielinje med just medieinriktning, var det extra
roligt och spännande att delta under en sådan här inspelning. Inte bara att vara framför kameran, utan också för att på plats få se hur det går till.
– När vi kom dit var allt väldigt proffsigt. Man var hela tiden tvungen att tänka på hur man rörde sig eftersom märket var tvunget att synas. Jag var inte jättenervös, det var mer roligt. Vi skrattade mest och hade kul. Det var ju inte som att spela vanlig handboll, det fanns ju inte några mål, och så var vi tvungna att göra vissa rörelser som de ville att vi skulle göra. Jag och min kompis ramlade en gång och det tog de med i filmen.
Den valda platsen att spela in filmen på, hade kanske inte så många kunnat gissa. Julia fortsätter:
– Vi var i sandgropen utanför Lindesberg. Inspelningen tog ungefär tre timmar, så det var ju inte så jättelång tid. Men eftersom vi hade kompressionskläder på oss blev det väldigt varmt och vi ville få det gjort så snabbt som möjligt. De hade sagt åt oss att sminka oss mycket innan eftersom en del faller bort och så fick vi kläder på plats.
Att vara reklamkändis har förstås också sina fördelar.
– Vi fick våra kläder och vi fick välja vad vi ville och hur mycket vi ville av skydd och kläder. Det är jättebra kläder, man blir jättevarm när man använder dem.
Framtidens planer har inte Julia helt och hållet klart för sig. Men en sak vet hon säkert:
– Jag vill satsa på handbollen!
Medverkande i filmen är Julia Östlund, Sofia Rydelius, Moa Henriksson, Therese Klockare.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.