Handbollstjejen Julia Östlund ägnar sig inte enbart åt vänner, idrotten och sin blogg, utan nu även reklamfilm. När det tyska företaget Rehband frågade Julia och hennes vänner om de ville medverka i en film för att visa upp deras produkter, fanns det ingen tvekan att tala om. Självklart ville de det!
Julia Östlund, en artonårig lindesbergtjej som pluggar sista året på samhällsvetenskapliga programmet med inriktning på media. Hon har spelat handboll hela sitt liv och har förstås elithandboll som profil på gymnasiet. Dagarna går åt till att plugga, träna, umgås med kompisar och utöver det driver hon en blogg om sitt vardagliga liv. Nu har hon dessutom varit med Rehbands reklamfilm och visat upp deras nytillkomna klädkollektion.
– I deras nya reklam visar vi deras kompressionskläder, tidigare har de bara haft skydd, berättar Julia.
Rehband var från början, år 1955 och framåt, ett svenskt företag som grundades av en estnisk familj, specialiserade produkter för bråckskador. Detta utvecklades och blev så småningom tyskt ägt och globalt kända, framförallt för sina sportskydd. När de nu skulle göra en reklamvideo för deras kläder, fick Julia chansen att medverka.
– Jag och mina kompisar blev tillfrågade på träningen av vår tränare och vi tackade ja, vi tänkte att det skulle vara en kul grej. Men då visste vi inte hur stort det skulle bli, utan att det skulle hamna på typ ”Youtube”. Men de har sagt att det ska sändas i hela Tyskland och även på vissa sportmässor runtom i världen.
Med tanke på att Julia går en gymnasielinje med just medieinriktning, var det extra
roligt och spännande att delta under en sådan här inspelning. Inte bara att vara framför kameran, utan också för att på plats få se hur det går till.
– När vi kom dit var allt väldigt proffsigt. Man var hela tiden tvungen att tänka på hur man rörde sig eftersom märket var tvunget att synas. Jag var inte jättenervös, det var mer roligt. Vi skrattade mest och hade kul. Det var ju inte som att spela vanlig handboll, det fanns ju inte några mål, och så var vi tvungna att göra vissa rörelser som de ville att vi skulle göra. Jag och min kompis ramlade en gång och det tog de med i filmen.
Den valda platsen att spela in filmen på, hade kanske inte så många kunnat gissa. Julia fortsätter:
– Vi var i sandgropen utanför Lindesberg. Inspelningen tog ungefär tre timmar, så det var ju inte så jättelång tid. Men eftersom vi hade kompressionskläder på oss blev det väldigt varmt och vi ville få det gjort så snabbt som möjligt. De hade sagt åt oss att sminka oss mycket innan eftersom en del faller bort och så fick vi kläder på plats.
Att vara reklamkändis har förstås också sina fördelar.
– Vi fick våra kläder och vi fick välja vad vi ville och hur mycket vi ville av skydd och kläder. Det är jättebra kläder, man blir jättevarm när man använder dem.
Framtidens planer har inte Julia helt och hållet klart för sig. Men en sak vet hon säkert:
– Jag vill satsa på handbollen!
Medverkande i filmen är Julia Östlund, Sofia Rydelius, Moa Henriksson, Therese Klockare.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.