Foto: Ida Lindkvist

Lindetjej marknadsför tyskt sportföretag

Handbollstjejen Julia Östlund ägnar sig inte enbart åt vänner, idrotten och sin blogg, utan nu även reklamfilm. När det tyska företaget Rehband frågade Julia och hennes vänner om de ville medverka i en film för att visa upp deras produkter, fanns det ingen tvekan att tala om. Självklart ville de det!

 Julia Östlund, en artonårig lindesbergtjej som pluggar sista året på samhällsvetenskapliga programmet med inriktning på media. Hon har spelat handboll hela sitt liv och har förstås elithandboll som profil på gymnasiet. Dagarna går åt till att plugga, träna, umgås med kompisar och utöver det driver hon en blogg om sitt vardagliga liv. Nu har hon dessutom varit med Rehbands reklamfilm och visat upp deras nytillkomna klädkollektion. 
– I deras nya reklam visar vi deras kompressionskläder, tidigare har de bara haft skydd, berättar Julia.

Rehband var från början, år 1955 och framåt, ett svenskt företag som grundades av en estnisk familj, specialiserade produkter för bråckskador. Detta utvecklades och blev så småningom tyskt ägt och globalt kända, framförallt för sina sportskydd. När de nu skulle göra en reklamvideo för deras kläder, fick Julia chansen att medverka. 
– Jag och mina kompisar blev tillfrågade på träningen av vår tränare och vi tackade ja, vi tänkte att det skulle vara en kul grej. Men då visste vi inte hur stort det skulle bli, utan att det skulle hamna på typ ”Youtube”. Men de har sagt att det ska sändas i hela Tyskland och även på vissa sportmässor runtom i världen. 

Med tanke på att Julia går en gymnasielinje med just medieinriktning, var det extra roligt och spännande att delta under en sådan här inspelning. Inte bara att vara framför kameran, utan också för att på plats få se hur det går till. 
– När vi kom dit var allt väldigt proffsigt. Man var hela tiden tvungen att tänka på hur man rörde sig eftersom märket var tvunget att synas. Jag var inte jättenervös, det var mer roligt. Vi skrattade mest och hade kul. Det var ju inte som att spela vanlig handboll, det fanns ju inte några mål, och så var vi tvungna att göra vissa rörelser som de ville att vi skulle göra. Jag och min kompis ramlade en gång och det tog de med i filmen. 

Den valda platsen att spela in filmen på, hade kanske inte så många kunnat gissa. Julia fortsätter: 
– Vi var i sandgropen utanför Lindesberg. Inspelningen tog ungefär tre timmar, så det var ju inte så jättelång tid. Men eftersom vi hade kompressionskläder på oss blev det väldigt varmt och vi ville få det gjort så snabbt som möjligt. De hade sagt åt oss att sminka oss mycket innan eftersom en del faller bort och så fick vi kläder på plats. 

Att vara reklamkändis har förstås också sina fördelar. 
– Vi fick våra kläder och vi fick välja vad vi ville och hur mycket vi ville av skydd och kläder. Det är jättebra kläder, man blir jättevarm när man använder dem. 

Framtidens planer har inte Julia helt och hållet klart för sig. Men en sak vet hon säkert: 
– Jag vill satsa på handbollen! 

LÄNK till filmen: Rehband advertising movie 

Medverkande i filmen är Julia Östlund, Sofia Rydelius, Moa Henriksson, Therese Klockare. 
Publicerad 21 oktober 2014 klockan 12:47

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

13 januari 2026 klockan 15:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Bild: Backa Studios

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.

13 januari 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest...

Arkivfoto: Fredrik Norman

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.

12 januari 2026 klockan 13:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Peter Springare representerade Örebropartiet. Foto: Camilla Lagerman

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.

10 januari 2026 klockan 16:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som ...
9 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
9 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda - vid Hällabacken. Inga personskador...
8 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Drabbade hänvisas till kommunens nödvattensläp. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.

7 januari 2026 klockan 09:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs...

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta ...
29 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta ...
26 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hå...
23 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-22

2025-12-22

2025-12-19

2025-12-19

2025-12-19

2025-12-18

2025-12-18

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-16

2025-12-15

2026-01-13 16:23