Med en tuff position i tabellen och bara tre matcher kvar av serie, så är varje poäng ett måste. Tillsammans med Nyköping och Sundsvall så är Lindlöven med i kampen om slutspelsplatser, där Lindlöven ligger surt till efter onsdagens bortamatch. Trots straffmål så fick mittenlaget, Hanviken, den bättre matchen vilket gör poängjakten svårare för Lindlöven.
AllEttan närmar sig sitt slut. Tre matcher återstår, där Kiruna IF sedan tidigare har säkrat jumboplaceringen och är inte längre aktuella för något slutspel. Dessvärre kvarstår ännu en serielämningsplats, där tre lag ligger i farozonen inför onsdagens hockeykväll.
Förutom Lindlöven (16 poäng), så är även Sundsvall (18 poäng) och Nyköping (19 poäng) med i kampen om de viktiga poängen. Samtliga tre lagen spelade varsin match under onsdagskvällen, där resultaten blev varierade.
För Lindlövens del så tog man lagbussen till Tyresö. Tabellfemman Hanviken behövde även dem tre nya poäng, för att säkra en plats i det kommande slutspelet. Något som såklart skulle försvåra onsdagens uppgift för Lindetruppen.
Lindlöven fick däremot den bästa inledningen av matchen. Nära fem minuter efter nedsläpp tilldelades Lindlöven en straff, vilket skulle resultera i matchens första mål. Straffmålen serverades av Filip Barklund, som gav Lindlöven en skön ledning efter första perioden med 0-1 på poängtavlan.
Hemmalaget styrde i princip mittperioden och fick även ett kvitteringsmål som utbetalning, där man senare tog ledningen i matchens 48:e minut. Med fyra minuter kvar av ordinarie speltid så fick Jonathan Frykholm lämna kassen, där Lindlöven fokuserade på fler skott på mål.
Trots ett längre försök på mål, så kunde fick man inte med något. Förlusten blev ett faktum, vilket är en farlig situation för Lindlöven som efter onsdagen har två matcher kvar.
Även Nyköping förlorade sin match under onsdagen, vilket är goda nyheter för Lindlöven. Dessvärre gick det bättre för Sundsvall som segrade över tabelltvåan, Piteå, med slutsiffrorna 3-1. Detta gör att Lindlövens kommande matcher är viktiga måstematcher, där totalt sex viktiga poäng står på spel. En ny förlust kan göra att Lindlöven inte når något slutspel.
Resultat Hanvikens SK-Lindlöven
Slutresultat: 2-1 (0-1, 1-0, 1-0)
Skott: 29-21 (8-12, 14-3, 7-6)
Publik: 139 personer
Mål:
0-1 Filip Barklund (Straff)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 27 räddningar på 29 skott (93,10%)
Nästa match: Söndagen 26:e februari vs Strömsbro IF i Testebo Arena med nedsläpp kl. 16.00
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.