Med en tuff position i tabellen och bara tre matcher kvar av serie, så är varje poäng ett måste. Tillsammans med Nyköping och Sundsvall så är Lindlöven med i kampen om slutspelsplatser, där Lindlöven ligger surt till efter onsdagens bortamatch. Trots straffmål så fick mittenlaget, Hanviken, den bättre matchen vilket gör poängjakten svårare för Lindlöven.
AllEttan närmar sig sitt slut. Tre matcher återstår, där Kiruna IF sedan tidigare har säkrat jumboplaceringen och är inte längre aktuella för något slutspel. Dessvärre kvarstår ännu en serielämningsplats, där tre lag ligger i farozonen inför onsdagens hockeykväll.
Förutom Lindlöven (16 poäng), så är även Sundsvall (18 poäng) och Nyköping (19 poäng) med i kampen om de viktiga poängen. Samtliga tre lagen spelade varsin match under onsdagskvällen, där resultaten blev varierade.
För Lindlövens del så tog man lagbussen till Tyresö. Tabellfemman Hanviken behövde även dem tre nya poäng, för att säkra en plats i det kommande slutspelet. Något som såklart skulle försvåra onsdagens uppgift för Lindetruppen.
Lindlöven fick däremot den bästa inledningen av matchen. Nära fem minuter efter nedsläpp tilldelades Lindlöven en straff, vilket skulle resultera i matchens första mål. Straffmålen serverades av Filip Barklund, som gav Lindlöven en skön ledning efter första perioden med 0-1 på poängtavlan.
Hemmalaget styrde i princip mittperioden och fick även ett kvitteringsmål som utbetalning, där man senare tog ledningen i matchens 48:e minut. Med fyra minuter kvar av ordinarie speltid så fick Jonathan Frykholm lämna kassen, där Lindlöven fokuserade på fler skott på mål.
Trots ett längre försök på mål, så kunde fick man inte med något. Förlusten blev ett faktum, vilket är en farlig situation för Lindlöven som efter onsdagen har två matcher kvar.
Även Nyköping förlorade sin match under onsdagen, vilket är goda nyheter för Lindlöven. Dessvärre gick det bättre för Sundsvall som segrade över tabelltvåan, Piteå, med slutsiffrorna 3-1. Detta gör att Lindlövens kommande matcher är viktiga måstematcher, där totalt sex viktiga poäng står på spel. En ny förlust kan göra att Lindlöven inte når något slutspel.
Resultat Hanvikens SK-Lindlöven
Slutresultat: 2-1 (0-1, 1-0, 1-0)
Skott: 29-21 (8-12, 14-3, 7-6)
Publik: 139 personer
Mål:
0-1 Filip Barklund (Straff)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 27 räddningar på 29 skott (93,10%)
Nästa match: Söndagen 26:e februari vs Strömsbro IF i Testebo Arena med nedsläpp kl. 16.00
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).