Med en tuff position i tabellen och bara tre matcher kvar av serie, så är varje poäng ett måste. Tillsammans med Nyköping och Sundsvall så är Lindlöven med i kampen om slutspelsplatser, där Lindlöven ligger surt till efter onsdagens bortamatch. Trots straffmål så fick mittenlaget, Hanviken, den bättre matchen vilket gör poängjakten svårare för Lindlöven.
AllEttan närmar sig sitt slut. Tre matcher återstår, där Kiruna IF sedan tidigare har säkrat jumboplaceringen och är inte längre aktuella för något slutspel. Dessvärre kvarstår ännu en serielämningsplats, där tre lag ligger i farozonen inför onsdagens hockeykväll.
Förutom Lindlöven (16 poäng), så är även Sundsvall (18 poäng) och Nyköping (19 poäng) med i kampen om de viktiga poängen. Samtliga tre lagen spelade varsin match under onsdagskvällen, där resultaten blev varierade.
För Lindlövens del så tog man lagbussen till Tyresö. Tabellfemman Hanviken behövde även dem tre nya poäng, för att säkra en plats i det kommande slutspelet. Något som såklart skulle försvåra onsdagens uppgift för Lindetruppen.
Lindlöven fick däremot den bästa inledningen av matchen. Nära fem minuter efter nedsläpp tilldelades Lindlöven en straff, vilket skulle resultera i matchens första mål. Straffmålen serverades av Filip Barklund, som gav Lindlöven en skön ledning efter första perioden med 0-1 på poängtavlan.
Hemmalaget styrde i princip mittperioden och fick även ett kvitteringsmål som utbetalning, där man senare tog ledningen i matchens 48:e minut. Med fyra minuter kvar av ordinarie speltid så fick Jonathan Frykholm lämna kassen, där Lindlöven fokuserade på fler skott på mål.
Trots ett längre försök på mål, så kunde fick man inte med något. Förlusten blev ett faktum, vilket är en farlig situation för Lindlöven som efter onsdagen har två matcher kvar.
Även Nyköping förlorade sin match under onsdagen, vilket är goda nyheter för Lindlöven. Dessvärre gick det bättre för Sundsvall som segrade över tabelltvåan, Piteå, med slutsiffrorna 3-1. Detta gör att Lindlövens kommande matcher är viktiga måstematcher, där totalt sex viktiga poäng står på spel. En ny förlust kan göra att Lindlöven inte når något slutspel.
Resultat Hanvikens SK-Lindlöven
Slutresultat: 2-1 (0-1, 1-0, 1-0)
Skott: 29-21 (8-12, 14-3, 7-6)
Publik: 139 personer
Mål:
0-1 Filip Barklund (Straff)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 27 räddningar på 29 skott (93,10%)
Nästa match: Söndagen 26:e februari vs Strömsbro IF i Testebo Arena med nedsläpp kl. 16.00
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.