Med en tuff position i tabellen och bara tre matcher kvar av serie, så är varje poäng ett måste. Tillsammans med Nyköping och Sundsvall så är Lindlöven med i kampen om slutspelsplatser, där Lindlöven ligger surt till efter onsdagens bortamatch. Trots straffmål så fick mittenlaget, Hanviken, den bättre matchen vilket gör poängjakten svårare för Lindlöven.
AllEttan närmar sig sitt slut. Tre matcher återstår, där Kiruna IF sedan tidigare har säkrat jumboplaceringen och är inte längre aktuella för något slutspel. Dessvärre kvarstår ännu en serielämningsplats, där tre lag ligger i farozonen inför onsdagens hockeykväll.
Förutom Lindlöven (16 poäng), så är även Sundsvall (18 poäng) och Nyköping (19 poäng) med i kampen om de viktiga poängen. Samtliga tre lagen spelade varsin match under onsdagskvällen, där resultaten blev varierade.
För Lindlövens del så tog man lagbussen till Tyresö. Tabellfemman Hanviken behövde även dem tre nya poäng, för att säkra en plats i det kommande slutspelet. Något som såklart skulle försvåra onsdagens uppgift för Lindetruppen.
Lindlöven fick däremot den bästa inledningen av matchen. Nära fem minuter efter nedsläpp tilldelades Lindlöven en straff, vilket skulle resultera i matchens första mål. Straffmålen serverades av Filip Barklund, som gav Lindlöven en skön ledning efter första perioden med 0-1 på poängtavlan.
Hemmalaget styrde i princip mittperioden och fick även ett kvitteringsmål som utbetalning, där man senare tog ledningen i matchens 48:e minut. Med fyra minuter kvar av ordinarie speltid så fick Jonathan Frykholm lämna kassen, där Lindlöven fokuserade på fler skott på mål.
Trots ett längre försök på mål, så kunde fick man inte med något. Förlusten blev ett faktum, vilket är en farlig situation för Lindlöven som efter onsdagen har två matcher kvar.
Även Nyköping förlorade sin match under onsdagen, vilket är goda nyheter för Lindlöven. Dessvärre gick det bättre för Sundsvall som segrade över tabelltvåan, Piteå, med slutsiffrorna 3-1. Detta gör att Lindlövens kommande matcher är viktiga måstematcher, där totalt sex viktiga poäng står på spel. En ny förlust kan göra att Lindlöven inte når något slutspel.
Resultat Hanvikens SK-Lindlöven
Slutresultat: 2-1 (0-1, 1-0, 1-0)
Skott: 29-21 (8-12, 14-3, 7-6)
Publik: 139 personer
Mål:
0-1 Filip Barklund (Straff)
Räddningar:
Jonathan Frykholm – 27 räddningar på 29 skott (93,10%)
Nästa match: Söndagen 26:e februari vs Strömsbro IF i Testebo Arena med nedsläpp kl. 16.00
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.