Lindlöven plockade full poäng mot Falu IF under säsongens HockeyEtta. Onsdagens seger välkomnade Lindetruppen till Allettan fram mot våren. Arkivfoto: Hasse Persson
Lindlöven är klara för Allettan
Under onsdagskvällen säkrade Lindlöven de sista poängen som krävdes för att säkra sin plats i Allettan. Truppen tog resan till tabelljumbon Falu IF, där man efter en stark tredje period avgjorde poängjakten. Trots att det första delmålet är avklarat så kom tråkiga nyheter från Lindlöven under torsdagen, där två toppspelare spelare är aktuella.
HockeyEttans sista bortamatch spelades under onsdagskvällen, där Lindlöven gästade tabelljumbon Falu IF. En poäng krävdes för att säkra en plats i Allettan, ett av truppens stora delmål för säsongen.
Trots ett hemmamål under den första perioden så kvitterade Lindlöven i den andra perioden, där de senare avgjorde matchen inom de sista tjugo minuterna. Ett avslutande mål i powerplay låste matchen för Lindlövens del med sju minuter kvar av ordinarie matchtid.
Segern innebär att Lindlöven är säkrade en plats i Allettan under vårsäsongen. Att ta sig till Allettan kommer innebära flera resor till Norrland, då man med stor sannolikhet kommer att få möta topplagen från den norra serien i HockeyEttan. Ett toppresultat i den kommande serien gör däremot att man har större chans att ta sig igenom det efterlängtade kvalet till Allsvenskan.
Toolanen avslutar sin karriär och Brännvall lämnar truppen Även om platsen i Allettan är säkrad så var det inte bara roliga nyheter i samband med onsdagens match. Under torsdagen gav Lindlöven tråkiga besked om att toppspelarna Anton Toolanen och Simon Brännvall lämnar truppen.
– Anton Toolanen drabbades av en svår knäskada i början på hösten. Anton har krigat på med rehab för att kunna återkomma i spel. Dessvärre känner Anton att det är för lång väg tillbaka för matchform och väljer istället att avsluta sin karriär. Anton har varit hos oss sedan säsongen 2020/2021. Innan det så var höjdpunkten i karriären såklart spel i SHL med Luleå HF, skriver Lindlöven på sin hemsida.
Efter en svår knäskada så väljer Anton Toolanen att avsluta sin karriär. Arkivfoto: Hasse Persson
Anton Toolanen avslutar därmed sin hockeykarriär som 26-åring. I Simon Brännvalls fall så meddelar Lindlöven att det handlar om att forwarden inte får ihop livspusslet.
– Det är två härliga människor som betytt mycket för föreningen. Det känns väldigt tråkigt att de av olika anledningar kliver av vår resa framåt. Stort tack till 21:an och 23:an, ni har gjort ett bra jobb hos oss, säger Lindlövens sportchef Tomas Östlund via föreningens hemsida.
Resultat Falu IF-Lindlöven
Slutresultat: 1-3 (1-0, 0-1, 0-2) Skott: 20-30 (4-12, 9-12, 7-6) Publik: 131 personer
Mål: 1-1 Joel Kiirikki (Ass: Jacob Ringman)
1-2 Filip Halvordsson (Ass: Tobias Sjökvist)
1-3 Emil Norberg (Ass: Olle Hilmersson, Marcus Von Der Geest)
Nästa match: Söndagen 10:e december vs Skövde IK i Lindehov med nedsläpp kl. 16.00 SERIEAVSLUTNING!!!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.