Lindlöven plockade full poäng mot Falu IF under säsongens HockeyEtta. Onsdagens seger välkomnade Lindetruppen till Allettan fram mot våren. Arkivfoto: Hasse Persson
Lindlöven är klara för Allettan
Under onsdagskvällen säkrade Lindlöven de sista poängen som krävdes för att säkra sin plats i Allettan. Truppen tog resan till tabelljumbon Falu IF, där man efter en stark tredje period avgjorde poängjakten. Trots att det första delmålet är avklarat så kom tråkiga nyheter från Lindlöven under torsdagen, där två toppspelare spelare är aktuella.
HockeyEttans sista bortamatch spelades under onsdagskvällen, där Lindlöven gästade tabelljumbon Falu IF. En poäng krävdes för att säkra en plats i Allettan, ett av truppens stora delmål för säsongen.
Trots ett hemmamål under den första perioden så kvitterade Lindlöven i den andra perioden, där de senare avgjorde matchen inom de sista tjugo minuterna. Ett avslutande mål i powerplay låste matchen för Lindlövens del med sju minuter kvar av ordinarie matchtid.
Segern innebär att Lindlöven är säkrade en plats i Allettan under vårsäsongen. Att ta sig till Allettan kommer innebära flera resor till Norrland, då man med stor sannolikhet kommer att få möta topplagen från den norra serien i HockeyEttan. Ett toppresultat i den kommande serien gör däremot att man har större chans att ta sig igenom det efterlängtade kvalet till Allsvenskan.
Toolanen avslutar sin karriär och Brännvall lämnar truppen Även om platsen i Allettan är säkrad så var det inte bara roliga nyheter i samband med onsdagens match. Under torsdagen gav Lindlöven tråkiga besked om att toppspelarna Anton Toolanen och Simon Brännvall lämnar truppen.
– Anton Toolanen drabbades av en svår knäskada i början på hösten. Anton har krigat på med rehab för att kunna återkomma i spel. Dessvärre känner Anton att det är för lång väg tillbaka för matchform och väljer istället att avsluta sin karriär. Anton har varit hos oss sedan säsongen 2020/2021. Innan det så var höjdpunkten i karriären såklart spel i SHL med Luleå HF, skriver Lindlöven på sin hemsida.
Efter en svår knäskada så väljer Anton Toolanen att avsluta sin karriär. Arkivfoto: Hasse Persson
Anton Toolanen avslutar därmed sin hockeykarriär som 26-åring. I Simon Brännvalls fall så meddelar Lindlöven att det handlar om att forwarden inte får ihop livspusslet.
– Det är två härliga människor som betytt mycket för föreningen. Det känns väldigt tråkigt att de av olika anledningar kliver av vår resa framåt. Stort tack till 21:an och 23:an, ni har gjort ett bra jobb hos oss, säger Lindlövens sportchef Tomas Östlund via föreningens hemsida.
Resultat Falu IF-Lindlöven
Slutresultat: 1-3 (1-0, 0-1, 0-2) Skott: 20-30 (4-12, 9-12, 7-6) Publik: 131 personer
Mål: 1-1 Joel Kiirikki (Ass: Jacob Ringman)
1-2 Filip Halvordsson (Ass: Tobias Sjökvist)
1-3 Emil Norberg (Ass: Olle Hilmersson, Marcus Von Der Geest)
Nästa match: Söndagen 10:e december vs Skövde IK i Lindehov med nedsläpp kl. 16.00 SERIEAVSLUTNING!!!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...