Lindlöven plockade full poäng mot Falu IF under säsongens HockeyEtta. Onsdagens seger välkomnade Lindetruppen till Allettan fram mot våren. Arkivfoto: Hasse Persson
Lindlöven är klara för Allettan
Under onsdagskvällen säkrade Lindlöven de sista poängen som krävdes för att säkra sin plats i Allettan. Truppen tog resan till tabelljumbon Falu IF, där man efter en stark tredje period avgjorde poängjakten. Trots att det första delmålet är avklarat så kom tråkiga nyheter från Lindlöven under torsdagen, där två toppspelare spelare är aktuella.
HockeyEttans sista bortamatch spelades under onsdagskvällen, där Lindlöven gästade tabelljumbon Falu IF. En poäng krävdes för att säkra en plats i Allettan, ett av truppens stora delmål för säsongen.
Trots ett hemmamål under den första perioden så kvitterade Lindlöven i den andra perioden, där de senare avgjorde matchen inom de sista tjugo minuterna. Ett avslutande mål i powerplay låste matchen för Lindlövens del med sju minuter kvar av ordinarie matchtid.
Segern innebär att Lindlöven är säkrade en plats i Allettan under vårsäsongen. Att ta sig till Allettan kommer innebära flera resor till Norrland, då man med stor sannolikhet kommer att få möta topplagen från den norra serien i HockeyEttan. Ett toppresultat i den kommande serien gör däremot att man har större chans att ta sig igenom det efterlängtade kvalet till Allsvenskan.
Toolanen avslutar sin karriär och Brännvall lämnar truppen Även om platsen i Allettan är säkrad så var det inte bara roliga nyheter i samband med onsdagens match. Under torsdagen gav Lindlöven tråkiga besked om att toppspelarna Anton Toolanen och Simon Brännvall lämnar truppen.
– Anton Toolanen drabbades av en svår knäskada i början på hösten. Anton har krigat på med rehab för att kunna återkomma i spel. Dessvärre känner Anton att det är för lång väg tillbaka för matchform och väljer istället att avsluta sin karriär. Anton har varit hos oss sedan säsongen 2020/2021. Innan det så var höjdpunkten i karriären såklart spel i SHL med Luleå HF, skriver Lindlöven på sin hemsida.
Efter en svår knäskada så väljer Anton Toolanen att avsluta sin karriär. Arkivfoto: Hasse Persson
Anton Toolanen avslutar därmed sin hockeykarriär som 26-åring. I Simon Brännvalls fall så meddelar Lindlöven att det handlar om att forwarden inte får ihop livspusslet.
– Det är två härliga människor som betytt mycket för föreningen. Det känns väldigt tråkigt att de av olika anledningar kliver av vår resa framåt. Stort tack till 21:an och 23:an, ni har gjort ett bra jobb hos oss, säger Lindlövens sportchef Tomas Östlund via föreningens hemsida.
Resultat Falu IF-Lindlöven
Slutresultat: 1-3 (1-0, 0-1, 0-2) Skott: 20-30 (4-12, 9-12, 7-6) Publik: 131 personer
Mål: 1-1 Joel Kiirikki (Ass: Jacob Ringman)
1-2 Filip Halvordsson (Ass: Tobias Sjökvist)
1-3 Emil Norberg (Ass: Olle Hilmersson, Marcus Von Der Geest)
Nästa match: Söndagen 10:e december vs Skövde IK i Lindehov med nedsläpp kl. 16.00 SERIEAVSLUTNING!!!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...