Foto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för Playoff

Efter lördagens seger mot Kiruna så är det fysiskt omöjligt för AllEttans bottenlag att slå ut Lindlöven från en plats i ett playoff-spel till Hockeyallsvenskan, trots den goda nyheten så var det blandade känslor hos ”Löven” som förutom en överlägsen seger under lördagen bjöd på ett mindre imponerande spel under söndagens hemmamatch.

En ny hockeyhelg väntade Lindlöven på hemmaisen i Lindehov där de två norrlandslagen Kiruna IF och Bodens HF gästade Lindesberg för viktiga poäng till AllEttans tabell, med Kiruna på 9:e plats i tabellen och Boden precis ovanför hemmalaget så kändes förhoppningarna för en ny ”full poängare” goda.

På lördagen inledde Lindlöven med en match mot Kiruna där de 434 personerna i publiken fick valuta för inträdespengarna då det bjöds på en galen målfest, hela 10 mål gjordes under matchen där hemmalagets Wincent Blomdahl inledde matchens målgörande med 10 sekunder kvar av den första perioden.

Målskörden fortsatte direkt i den andra perioden där Daniel Backman bara efter drygt två minuter hittar ett lyckat läge någon meter framför motståndarens målvakt, med en snabb passning från lagkamraten Erik Broman lyckas Daniel även spela in en 2 målsledning till hemmalaget.

Målen fortsatte att visas upp och med 4-2 inför den sista perioden så såg Lindlöven svårslagna ut där hemmalaget avgjorde den sista perioden med hela 4 mål och gick segrande ur matchen med makalösa 8-2, trots den stora utklassningen fanns det blandade känslor inom laget om spelarnas prestation.

– Jag tycker väl inte att vi stämplar in fullt ut i spelet som vi vill samtidigt möter vi ett sämre lag vilket gör att målen drar iväg lite vilket i sin tur gör att Kiruna nog känner sig lite avhängda och tycker nog inte att det är lika kul att spela då, menar Daniel Backman som var inblandad i flera av lördagens mål.

Segern mot Kiruna innebar förutom 3 nya poäng till AllEttans tabell att Lindlöven garanteras en plats i playoff-spel till Hockeyallsvenskan senare under året, något som Lindlöven enbart deltagit i vid två tidigare tillfällen.

– Det är det här vi spelar för så det är såklart jätteroligt att vara klara för playoffen, jag tror inte att det är någon i laget som är här för att åka runt och ploja utan vi har ju tävlat för att ta oss till AllEttan och här har vi visat att vi kan vara med och slå alla lagen samtidigt är ju det bara ett delmål då vi fortsatt kämpar för att ta oss uppåt, menar Daniel Backman som samtidigt meddelar att de inte kommer att koppla av för att de är klara:

– Vi går in för att vinna varje match och det kommer vi att fortsätta med även om vi är klara för playoff.

Med ett playoff-spel säkrat så laddade Lindlöven vidare mot söndagens hemmamatch där Bodens HF, som för övrigt sov över i Lindesberg under lördagen inför söndagens match, gästade Lindehov.

Matchen var betydligt tuffare jämfört med lördagens målfest mot Kiruna och redan efter 22 sekunder hade båda lagen hunnit få varsitt läge för matchens första mål, lagens målvakter var dock vakna och målen uteblev.

Väl inne i perioden visade bortalaget ett aggressivt spel där Boden efter halva tiden redan hunnit med att välta tre av hemmalagets spelare varav en vältning blev för mycket för domaren som gav Lindlöven en chans till powerplay.

Med poängställningen kvar på 0-0 så började hemmalaget att visa upp ett slarvigt spel under de sista fem minuterna där flera av lagets passningar slog fel och spelade istället över pucken till motståndarlaget som trots flera lägen på mål inte kunde spela in pucken, med lite mer än minuten kvar kom dock matchens första och enda mål där en motståndarspelare försökte sig på att få in pucken från sidan av hemmamålet, pucken träffade istället hemmaspelaren Daniel Nilssons skridsko och studsade därefter in i målet.

Trots tappra försök längs matchen där Lindlöven fick med sig flera fina inspel som saknade det sista trycket för att få in pucken i målet samtidigt som de slarviga passningarna hittades längs matchen så ändrades aldrig poängtavlan, matchen slutade 0-1 efter en match med mycket slarv i en annars tuff spelad match.

– Slarvig och tuff är nog en ganska bra analys, under de första två perioderna är vi lite som under lördagen där vi är lite slappa och gör dåliga beslut samtidigt som vi möter ett bra lag som är stabila och har släppt in minst mål i serien, menar Daniel Backman efter matchen.

– Det ligger mycket på oss själva idag, det är en inställningsfråga och energifråga egentligen för jag tycker inte att vi hade den energin som vi behövde ha under hela helgen, menar Daniel som laddar om inför nästa helgs bortamatcher.

Resultat Lindlöven-Kiruna IF
Slutresultat: 8-2 (1-0, 3-2, 4-0)
Publik: 434 personer

Målgörare: 1-0 Wincent Blomdahl (Erik Broman, Carl Skärström), 2-0 Daniel Backman (Erik Broman, Christoffer Anrén), 3-1 Christoffer Anrén (Albin Gunnarsson, Erik Broman), 4-1 Daniel Backman (Jesper Broeng, Alexander Kovalonok), 5-2 Alexander Kovalonok (Wilson Johansson, Jesper Broeng), 6-2 Linus Lundberg (Wincent Blomdahl), 7-2 Alexander Kovalonok (Anton Björkman, Jesper Broeng), 8-2 Anton Björkman (Wilson Johansson, Alexander Kovalonok)

Resultat Lindlöven-Bodens HF
Slutresultat: 0-1
Publik: 326 personer

Målgörare: Lindlöven fick inte med sig några mål under matchen.

Nästa hemmamatch: Onsdagen 19:e februari vs Borlänge HF i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 9 februari 2020 klockan 19:23

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön? 

1 juni 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
29 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-04 19:06