Foto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för Playoff

Efter lördagens seger mot Kiruna så är det fysiskt omöjligt för AllEttans bottenlag att slå ut Lindlöven från en plats i ett playoff-spel till Hockeyallsvenskan, trots den goda nyheten så var det blandade känslor hos ”Löven” som förutom en överlägsen seger under lördagen bjöd på ett mindre imponerande spel under söndagens hemmamatch.

En ny hockeyhelg väntade Lindlöven på hemmaisen i Lindehov där de två norrlandslagen Kiruna IF och Bodens HF gästade Lindesberg för viktiga poäng till AllEttans tabell, med Kiruna på 9:e plats i tabellen och Boden precis ovanför hemmalaget så kändes förhoppningarna för en ny ”full poängare” goda.

På lördagen inledde Lindlöven med en match mot Kiruna där de 434 personerna i publiken fick valuta för inträdespengarna då det bjöds på en galen målfest, hela 10 mål gjordes under matchen där hemmalagets Wincent Blomdahl inledde matchens målgörande med 10 sekunder kvar av den första perioden.

Målskörden fortsatte direkt i den andra perioden där Daniel Backman bara efter drygt två minuter hittar ett lyckat läge någon meter framför motståndarens målvakt, med en snabb passning från lagkamraten Erik Broman lyckas Daniel även spela in en 2 målsledning till hemmalaget.

Målen fortsatte att visas upp och med 4-2 inför den sista perioden så såg Lindlöven svårslagna ut där hemmalaget avgjorde den sista perioden med hela 4 mål och gick segrande ur matchen med makalösa 8-2, trots den stora utklassningen fanns det blandade känslor inom laget om spelarnas prestation.

– Jag tycker väl inte att vi stämplar in fullt ut i spelet som vi vill samtidigt möter vi ett sämre lag vilket gör att målen drar iväg lite vilket i sin tur gör att Kiruna nog känner sig lite avhängda och tycker nog inte att det är lika kul att spela då, menar Daniel Backman som var inblandad i flera av lördagens mål.

Segern mot Kiruna innebar förutom 3 nya poäng till AllEttans tabell att Lindlöven garanteras en plats i playoff-spel till Hockeyallsvenskan senare under året, något som Lindlöven enbart deltagit i vid två tidigare tillfällen.

– Det är det här vi spelar för så det är såklart jätteroligt att vara klara för playoffen, jag tror inte att det är någon i laget som är här för att åka runt och ploja utan vi har ju tävlat för att ta oss till AllEttan och här har vi visat att vi kan vara med och slå alla lagen samtidigt är ju det bara ett delmål då vi fortsatt kämpar för att ta oss uppåt, menar Daniel Backman som samtidigt meddelar att de inte kommer att koppla av för att de är klara:

– Vi går in för att vinna varje match och det kommer vi att fortsätta med även om vi är klara för playoff.

Med ett playoff-spel säkrat så laddade Lindlöven vidare mot söndagens hemmamatch där Bodens HF, som för övrigt sov över i Lindesberg under lördagen inför söndagens match, gästade Lindehov.

Matchen var betydligt tuffare jämfört med lördagens målfest mot Kiruna och redan efter 22 sekunder hade båda lagen hunnit få varsitt läge för matchens första mål, lagens målvakter var dock vakna och målen uteblev.

Väl inne i perioden visade bortalaget ett aggressivt spel där Boden efter halva tiden redan hunnit med att välta tre av hemmalagets spelare varav en vältning blev för mycket för domaren som gav Lindlöven en chans till powerplay.

Med poängställningen kvar på 0-0 så började hemmalaget att visa upp ett slarvigt spel under de sista fem minuterna där flera av lagets passningar slog fel och spelade istället över pucken till motståndarlaget som trots flera lägen på mål inte kunde spela in pucken, med lite mer än minuten kvar kom dock matchens första och enda mål där en motståndarspelare försökte sig på att få in pucken från sidan av hemmamålet, pucken träffade istället hemmaspelaren Daniel Nilssons skridsko och studsade därefter in i målet.

Trots tappra försök längs matchen där Lindlöven fick med sig flera fina inspel som saknade det sista trycket för att få in pucken i målet samtidigt som de slarviga passningarna hittades längs matchen så ändrades aldrig poängtavlan, matchen slutade 0-1 efter en match med mycket slarv i en annars tuff spelad match.

– Slarvig och tuff är nog en ganska bra analys, under de första två perioderna är vi lite som under lördagen där vi är lite slappa och gör dåliga beslut samtidigt som vi möter ett bra lag som är stabila och har släppt in minst mål i serien, menar Daniel Backman efter matchen.

– Det ligger mycket på oss själva idag, det är en inställningsfråga och energifråga egentligen för jag tycker inte att vi hade den energin som vi behövde ha under hela helgen, menar Daniel som laddar om inför nästa helgs bortamatcher.

Resultat Lindlöven-Kiruna IF
Slutresultat: 8-2 (1-0, 3-2, 4-0)
Publik: 434 personer

Målgörare: 1-0 Wincent Blomdahl (Erik Broman, Carl Skärström), 2-0 Daniel Backman (Erik Broman, Christoffer Anrén), 3-1 Christoffer Anrén (Albin Gunnarsson, Erik Broman), 4-1 Daniel Backman (Jesper Broeng, Alexander Kovalonok), 5-2 Alexander Kovalonok (Wilson Johansson, Jesper Broeng), 6-2 Linus Lundberg (Wincent Blomdahl), 7-2 Alexander Kovalonok (Anton Björkman, Jesper Broeng), 8-2 Anton Björkman (Wilson Johansson, Alexander Kovalonok)

Resultat Lindlöven-Bodens HF
Slutresultat: 0-1
Publik: 326 personer

Målgörare: Lindlöven fick inte med sig några mål under matchen.

Nästa hemmamatch: Onsdagen 19:e februari vs Borlänge HF i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 9 februari 2020 klockan 19:23

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.

2 april 2026 klockan 12:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.

30 mars 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.

27 mars 2026 klockan 19:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.

25 mars 2026 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

Kungsörn. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

20 mars 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ...
19 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-04-03 00:24