Foto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för Playoff

Efter lördagens seger mot Kiruna så är det fysiskt omöjligt för AllEttans bottenlag att slå ut Lindlöven från en plats i ett playoff-spel till Hockeyallsvenskan, trots den goda nyheten så var det blandade känslor hos ”Löven” som förutom en överlägsen seger under lördagen bjöd på ett mindre imponerande spel under söndagens hemmamatch.

En ny hockeyhelg väntade Lindlöven på hemmaisen i Lindehov där de två norrlandslagen Kiruna IF och Bodens HF gästade Lindesberg för viktiga poäng till AllEttans tabell, med Kiruna på 9:e plats i tabellen och Boden precis ovanför hemmalaget så kändes förhoppningarna för en ny ”full poängare” goda.

På lördagen inledde Lindlöven med en match mot Kiruna där de 434 personerna i publiken fick valuta för inträdespengarna då det bjöds på en galen målfest, hela 10 mål gjordes under matchen där hemmalagets Wincent Blomdahl inledde matchens målgörande med 10 sekunder kvar av den första perioden.

Målskörden fortsatte direkt i den andra perioden där Daniel Backman bara efter drygt två minuter hittar ett lyckat läge någon meter framför motståndarens målvakt, med en snabb passning från lagkamraten Erik Broman lyckas Daniel även spela in en 2 målsledning till hemmalaget.

Målen fortsatte att visas upp och med 4-2 inför den sista perioden så såg Lindlöven svårslagna ut där hemmalaget avgjorde den sista perioden med hela 4 mål och gick segrande ur matchen med makalösa 8-2, trots den stora utklassningen fanns det blandade känslor inom laget om spelarnas prestation.

– Jag tycker väl inte att vi stämplar in fullt ut i spelet som vi vill samtidigt möter vi ett sämre lag vilket gör att målen drar iväg lite vilket i sin tur gör att Kiruna nog känner sig lite avhängda och tycker nog inte att det är lika kul att spela då, menar Daniel Backman som var inblandad i flera av lördagens mål.

Segern mot Kiruna innebar förutom 3 nya poäng till AllEttans tabell att Lindlöven garanteras en plats i playoff-spel till Hockeyallsvenskan senare under året, något som Lindlöven enbart deltagit i vid två tidigare tillfällen.

– Det är det här vi spelar för så det är såklart jätteroligt att vara klara för playoffen, jag tror inte att det är någon i laget som är här för att åka runt och ploja utan vi har ju tävlat för att ta oss till AllEttan och här har vi visat att vi kan vara med och slå alla lagen samtidigt är ju det bara ett delmål då vi fortsatt kämpar för att ta oss uppåt, menar Daniel Backman som samtidigt meddelar att de inte kommer att koppla av för att de är klara:

– Vi går in för att vinna varje match och det kommer vi att fortsätta med även om vi är klara för playoff.

Med ett playoff-spel säkrat så laddade Lindlöven vidare mot söndagens hemmamatch där Bodens HF, som för övrigt sov över i Lindesberg under lördagen inför söndagens match, gästade Lindehov.

Matchen var betydligt tuffare jämfört med lördagens målfest mot Kiruna och redan efter 22 sekunder hade båda lagen hunnit få varsitt läge för matchens första mål, lagens målvakter var dock vakna och målen uteblev.

Väl inne i perioden visade bortalaget ett aggressivt spel där Boden efter halva tiden redan hunnit med att välta tre av hemmalagets spelare varav en vältning blev för mycket för domaren som gav Lindlöven en chans till powerplay.

Med poängställningen kvar på 0-0 så började hemmalaget att visa upp ett slarvigt spel under de sista fem minuterna där flera av lagets passningar slog fel och spelade istället över pucken till motståndarlaget som trots flera lägen på mål inte kunde spela in pucken, med lite mer än minuten kvar kom dock matchens första och enda mål där en motståndarspelare försökte sig på att få in pucken från sidan av hemmamålet, pucken träffade istället hemmaspelaren Daniel Nilssons skridsko och studsade därefter in i målet.

Trots tappra försök längs matchen där Lindlöven fick med sig flera fina inspel som saknade det sista trycket för att få in pucken i målet samtidigt som de slarviga passningarna hittades längs matchen så ändrades aldrig poängtavlan, matchen slutade 0-1 efter en match med mycket slarv i en annars tuff spelad match.

– Slarvig och tuff är nog en ganska bra analys, under de första två perioderna är vi lite som under lördagen där vi är lite slappa och gör dåliga beslut samtidigt som vi möter ett bra lag som är stabila och har släppt in minst mål i serien, menar Daniel Backman efter matchen.

– Det ligger mycket på oss själva idag, det är en inställningsfråga och energifråga egentligen för jag tycker inte att vi hade den energin som vi behövde ha under hela helgen, menar Daniel som laddar om inför nästa helgs bortamatcher.

Resultat Lindlöven-Kiruna IF
Slutresultat: 8-2 (1-0, 3-2, 4-0)
Publik: 434 personer

Målgörare: 1-0 Wincent Blomdahl (Erik Broman, Carl Skärström), 2-0 Daniel Backman (Erik Broman, Christoffer Anrén), 3-1 Christoffer Anrén (Albin Gunnarsson, Erik Broman), 4-1 Daniel Backman (Jesper Broeng, Alexander Kovalonok), 5-2 Alexander Kovalonok (Wilson Johansson, Jesper Broeng), 6-2 Linus Lundberg (Wincent Blomdahl), 7-2 Alexander Kovalonok (Anton Björkman, Jesper Broeng), 8-2 Anton Björkman (Wilson Johansson, Alexander Kovalonok)

Resultat Lindlöven-Bodens HF
Slutresultat: 0-1
Publik: 326 personer

Målgörare: Lindlöven fick inte med sig några mål under matchen.

Nästa hemmamatch: Onsdagen 19:e februari vs Borlänge HF i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 9 februari 2020 klockan 19:23

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.

26 december 2025 klockan 22:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

Ett pärlband av marschaller brann längs Strandpromenaden i onsdags kväll. Foto: Fredrik Norman

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.

19 december 2025 klockan 13:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av ...
18 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.

15 december 2025 klockan 19:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.

12 december 2025 klockan 18:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträ...
12 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-29 07:44