Foto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för Playoff

Efter lördagens seger mot Kiruna så är det fysiskt omöjligt för AllEttans bottenlag att slå ut Lindlöven från en plats i ett playoff-spel till Hockeyallsvenskan, trots den goda nyheten så var det blandade känslor hos ”Löven” som förutom en överlägsen seger under lördagen bjöd på ett mindre imponerande spel under söndagens hemmamatch.

En ny hockeyhelg väntade Lindlöven på hemmaisen i Lindehov där de två norrlandslagen Kiruna IF och Bodens HF gästade Lindesberg för viktiga poäng till AllEttans tabell, med Kiruna på 9:e plats i tabellen och Boden precis ovanför hemmalaget så kändes förhoppningarna för en ny ”full poängare” goda.

På lördagen inledde Lindlöven med en match mot Kiruna där de 434 personerna i publiken fick valuta för inträdespengarna då det bjöds på en galen målfest, hela 10 mål gjordes under matchen där hemmalagets Wincent Blomdahl inledde matchens målgörande med 10 sekunder kvar av den första perioden.

Målskörden fortsatte direkt i den andra perioden där Daniel Backman bara efter drygt två minuter hittar ett lyckat läge någon meter framför motståndarens målvakt, med en snabb passning från lagkamraten Erik Broman lyckas Daniel även spela in en 2 målsledning till hemmalaget.

Målen fortsatte att visas upp och med 4-2 inför den sista perioden så såg Lindlöven svårslagna ut där hemmalaget avgjorde den sista perioden med hela 4 mål och gick segrande ur matchen med makalösa 8-2, trots den stora utklassningen fanns det blandade känslor inom laget om spelarnas prestation.

– Jag tycker väl inte att vi stämplar in fullt ut i spelet som vi vill samtidigt möter vi ett sämre lag vilket gör att målen drar iväg lite vilket i sin tur gör att Kiruna nog känner sig lite avhängda och tycker nog inte att det är lika kul att spela då, menar Daniel Backman som var inblandad i flera av lördagens mål.

Segern mot Kiruna innebar förutom 3 nya poäng till AllEttans tabell att Lindlöven garanteras en plats i playoff-spel till Hockeyallsvenskan senare under året, något som Lindlöven enbart deltagit i vid två tidigare tillfällen.

– Det är det här vi spelar för så det är såklart jätteroligt att vara klara för playoffen, jag tror inte att det är någon i laget som är här för att åka runt och ploja utan vi har ju tävlat för att ta oss till AllEttan och här har vi visat att vi kan vara med och slå alla lagen samtidigt är ju det bara ett delmål då vi fortsatt kämpar för att ta oss uppåt, menar Daniel Backman som samtidigt meddelar att de inte kommer att koppla av för att de är klara:

– Vi går in för att vinna varje match och det kommer vi att fortsätta med även om vi är klara för playoff.

Med ett playoff-spel säkrat så laddade Lindlöven vidare mot söndagens hemmamatch där Bodens HF, som för övrigt sov över i Lindesberg under lördagen inför söndagens match, gästade Lindehov.

Matchen var betydligt tuffare jämfört med lördagens målfest mot Kiruna och redan efter 22 sekunder hade båda lagen hunnit få varsitt läge för matchens första mål, lagens målvakter var dock vakna och målen uteblev.

Väl inne i perioden visade bortalaget ett aggressivt spel där Boden efter halva tiden redan hunnit med att välta tre av hemmalagets spelare varav en vältning blev för mycket för domaren som gav Lindlöven en chans till powerplay.

Med poängställningen kvar på 0-0 så började hemmalaget att visa upp ett slarvigt spel under de sista fem minuterna där flera av lagets passningar slog fel och spelade istället över pucken till motståndarlaget som trots flera lägen på mål inte kunde spela in pucken, med lite mer än minuten kvar kom dock matchens första och enda mål där en motståndarspelare försökte sig på att få in pucken från sidan av hemmamålet, pucken träffade istället hemmaspelaren Daniel Nilssons skridsko och studsade därefter in i målet.

Trots tappra försök längs matchen där Lindlöven fick med sig flera fina inspel som saknade det sista trycket för att få in pucken i målet samtidigt som de slarviga passningarna hittades längs matchen så ändrades aldrig poängtavlan, matchen slutade 0-1 efter en match med mycket slarv i en annars tuff spelad match.

– Slarvig och tuff är nog en ganska bra analys, under de första två perioderna är vi lite som under lördagen där vi är lite slappa och gör dåliga beslut samtidigt som vi möter ett bra lag som är stabila och har släppt in minst mål i serien, menar Daniel Backman efter matchen.

– Det ligger mycket på oss själva idag, det är en inställningsfråga och energifråga egentligen för jag tycker inte att vi hade den energin som vi behövde ha under hela helgen, menar Daniel som laddar om inför nästa helgs bortamatcher.

Resultat Lindlöven-Kiruna IF
Slutresultat: 8-2 (1-0, 3-2, 4-0)
Publik: 434 personer

Målgörare: 1-0 Wincent Blomdahl (Erik Broman, Carl Skärström), 2-0 Daniel Backman (Erik Broman, Christoffer Anrén), 3-1 Christoffer Anrén (Albin Gunnarsson, Erik Broman), 4-1 Daniel Backman (Jesper Broeng, Alexander Kovalonok), 5-2 Alexander Kovalonok (Wilson Johansson, Jesper Broeng), 6-2 Linus Lundberg (Wincent Blomdahl), 7-2 Alexander Kovalonok (Anton Björkman, Jesper Broeng), 8-2 Anton Björkman (Wilson Johansson, Alexander Kovalonok)

Resultat Lindlöven-Bodens HF
Slutresultat: 0-1
Publik: 326 personer

Målgörare: Lindlöven fick inte med sig några mål under matchen.

Nästa hemmamatch: Onsdagen 19:e februari vs Borlänge HF i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 9 februari 2020 klockan 19:23

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Skärmbild

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.

14 oktober 2026 klockan 10:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.

13 oktober 2026 klockan 15:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

Under en presskonferens på måndagen presenterades det nya styret för Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.

12 oktober 2026 klockan 15:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...
9 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-10-15 00:07