Arkivbild Foto: Hasse Persson

Lindlöven avgjorde i förlängning

Det var två jämna lag som möttes när Lindlöven gästade Köping under söndagseftermiddagen, efter en mållös period började målen spelas in från båda lagen och med 2-2 i slutet av den tredje perioden så blev det ett förlängningsspel som avgjorde utdelningen av de tre poängen.

Säsongen är ännu färsk men för att inte halka efter i tabellen så måste poängen plockas, med tre poäng upp till Köping som håller 5:e platsen i tabellen så var det en ”måste-match” som väntade Lindlöven då en förlust kunde göra kunde göra resten av säsongen jobbig om man vill vara med i de övre tabellpositionerna.

En bortamatch mot Köping väntade för Lindlöven och med matchen igång tog det fyra minuter innan bortalaget Lindlöven tilldelades en utvisning, trots ett spel i powerbox var det Linde-laget som höll ett litet övertag i den första perioden och trots att laget fick flest chanser på mål så kunde inte Lindlöven spela in något av de 10 skotten.

Efter en mållös period från båda lagen så skulle målen börja spelas in, med mindre än tio minuter kvar av den aktuella perioden kom ett gyllene läge för Lindlöven efter att hemmalaget Köping tilldelats en utvisning för holding.

Med ett spel i powerplay kunde Lindlövens Lukas Henze, med hjälp av Anton Widmark och Edwin Lindström, spräcka matchens nolla och spela in ett viktigt ledningsmål för Lindlöven som nu kunde sätta press på Köping.

Perioden var dock inte över och om det var karma som slog till för Köpings del därefter ska låtas vara osagt, med tre minuter kvar av den andra perioden byttes rollerna där Lindlöven fick en utvisning genom Filip Lindqvist och med bara sekunder kvar av Köpings powerplay så kom kvitteringen efter 18.55 av periodens speltid.

Målet från Köping innebar att matchen var likvärdig inför den sista perioden, Lindlöven fick tidigt inleda perioden med en spelare kort då Anton Toolanen fick en utvisning efter fyra och en halv minuters spel inom perioden.

Lindlöven lyckades dock hålla undan hemmalaget Köping och med full trupp på isen kunde ”matchens stora målgörare” Lukas Henze spela in sitt andra mål för både matchen och för säsongen, trots en ledning för Lindlöven fanns det ingen tid att ta det lugnt då halva perioden ännu återstod.

Efter att matchens sista powerbreak var avklarat började Lindlöven stötta på problem, bara minuten efter att isen skyfflats från uppskuren snö kom en ny utvisning för Linde-laget genom Philip Nyberg.
Bara sekunder därefter kom nästa smäll för Lindlöven där Alexander Kovalonok, efter en otillåten tackling, döms ut från resten av matchen vilket gör Lindlöven en nyckelspelare mindre med åtta minuter kvar.

Med ett spel i powerbox kunde inte Lindlöven hålla borta Köping från sitt mål och med fyra minuter kvar av periodens matchtid kom ett kvitteringsmål som tvingade in ett förlängningsspel för avgörande.

Väl i förlängningsspelet tog det inte lång tid förrän Lindlövens Alexander Sunnefors kunde spela in 2-3 och därmed avgöra en jämn match som innebär tre viktiga poäng för Lindlöven.

Resultat Köping HC-Lindlöven
Slutresultat: 2-3 (0-0, 1-1, 1-1, 0-1)
Publik: 50 personer

Målgörare:
0-1 Lukas Henze (Anton Widmark, Edwin Lindström)
1-2 Lukas Henze (Alexander Kovalonok, Christoffer Anrén)
2-3 Alexander Sunnefors (Joakim Lilliehöök, Anton Toolanen)

Läget i tabellen: Efter tre nya poäng ligger Lindlöven kvar på sin 6:e plats och innehar nu samma poäng antal (13 poäng) som tabellfemman Köping, målskillnaden för Lindlöven har även minskat ner från negativt till +-0.
HC Dalen ligger ännu i klar ledning med 23 poäng medan Surahammar ligger sist med 2 inspelade poäng, Grums IK är Lindlövens nästkommande motståndare och placeras 7:a i tabellen med 11 poäng där en seger tar Grums placeringen ovanför Lindlöven.

Nästa match: Onsdag 28:e oktober vs Grums IK i Billerudhallen med matchstart kl. 19.00

Publicerad 25 oktober 2020 klockan 21:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.

21 november 2025 klockan 14:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fallen Rocks överlämnades som en gåva till Lindesbergs kommun. Foto: Bergskraft Bergslagen

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.

20 november 2025 klockan 09:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arkivbild: Jennie Einarsson

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”

Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.

18 november 2025 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.

15 november 2025 klockan 11:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ...
13 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är ...
12 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora...
12 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-21 15:42