Det var två jämna lag som möttes när Lindlöven gästade Köping under söndagseftermiddagen, efter en mållös period började målen spelas in från båda lagen och med 2-2 i slutet av den tredje perioden så blev det ett förlängningsspel som avgjorde utdelningen av de tre poängen.
Säsongen är ännu färsk men för att inte halka efter i tabellen så måste poängen plockas, med tre poäng upp till Köping som håller 5:e platsen i tabellen så var det en ”måste-match” som väntade Lindlöven då en förlust kunde göra kunde göra resten av säsongen jobbig om man vill vara med i de övre tabellpositionerna.
En bortamatch mot Köping väntade för Lindlöven och med matchen igång tog det fyra minuter innan bortalaget Lindlöven tilldelades en utvisning, trots ett spel i powerbox var det Linde-laget som höll ett litet övertag i den första perioden och trots att laget fick flest chanser på mål så kunde inte Lindlöven spela in något av de 10 skotten.
Efter en mållös period från båda lagen så skulle målen börja spelas in, med mindre än tio minuter kvar av den aktuella perioden kom ett gyllene läge för Lindlöven efter att hemmalaget Köping tilldelats en utvisning för holding.
Med ett spel i powerplay kunde Lindlövens Lukas Henze, med hjälp av Anton Widmark och Edwin Lindström, spräcka matchens nolla och spela in ett viktigt ledningsmål för Lindlöven som nu kunde sätta press på Köping.
Perioden var dock inte över och om det var karma som slog till för Köpings del därefter ska låtas vara osagt, med tre minuter kvar av den andra perioden byttes rollerna där Lindlöven fick en utvisning genom Filip Lindqvist och med bara sekunder kvar av Köpings powerplay så kom kvitteringen efter 18.55 av periodens speltid.
Målet från Köping innebar att matchen var likvärdig inför den sista perioden, Lindlöven fick tidigt inleda perioden med en spelare kort då Anton Toolanen fick en utvisning efter fyra och en halv minuters spel inom perioden.
Lindlöven lyckades dock hålla undan hemmalaget Köping och med full trupp på isen kunde ”matchens stora målgörare” Lukas Henze spela in sitt andra mål för både matchen och för säsongen, trots en ledning för Lindlöven fanns det ingen tid att ta det lugnt då halva perioden ännu återstod.
Efter att matchens sista powerbreak var avklarat började Lindlöven stötta på problem, bara minuten efter att isen skyfflats från uppskuren snö kom en ny utvisning för Linde-laget genom Philip Nyberg.
Bara sekunder därefter kom nästa smäll för Lindlöven där Alexander Kovalonok, efter en otillåten tackling, döms ut från resten av matchen vilket gör Lindlöven en nyckelspelare mindre med åtta minuter kvar.
Med ett spel i powerbox kunde inte Lindlöven hålla borta Köping från sitt mål och med fyra minuter kvar av periodens matchtid kom ett kvitteringsmål som tvingade in ett förlängningsspel för avgörande.
Väl i förlängningsspelet tog det inte lång tid förrän Lindlövens Alexander Sunnefors kunde spela in 2-3 och därmed avgöra en jämn match som innebär tre viktiga poäng för Lindlöven.
Resultat Köping HC-Lindlöven
Slutresultat: 2-3 (0-0, 1-1, 1-1, 0-1)
Publik: 50 personer
Målgörare:
0-1 Lukas Henze (Anton Widmark, Edwin Lindström)
1-2 Lukas Henze (Alexander Kovalonok, Christoffer Anrén)
2-3 Alexander Sunnefors (Joakim Lilliehöök, Anton Toolanen)
Läget i tabellen: Efter tre nya poäng ligger Lindlöven kvar på sin 6:e plats och innehar nu samma poäng antal (13 poäng) som tabellfemman Köping, målskillnaden för Lindlöven har även minskat ner från negativt till +-0.
HC Dalen ligger ännu i klar ledning med 23 poäng medan Surahammar ligger sist med 2 inspelade poäng, Grums IK är Lindlövens nästkommande motståndare och placeras 7:a i tabellen med 11 poäng där en seger tar Grums placeringen ovanför Lindlöven.
Nästa match: Onsdag 28:e oktober vs Grums IK i Billerudhallen med matchstart kl. 19.00
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.