Inledningsvis såg gästande Enköping bara måttligt engagerade ut. Lindlöven var betydligt piggare och kunde peta in ledningsmålet när matchen bara var 45 sekunder gammal. En lysande start – men med tiden vaknade Enköping och kom in mer och mer i matchen.
Ja, igår kväll var det dags för Löven att möta tabelltvåan Enköping. Matchen spelades på Lövens hemmaarena Lindehov. När vi talade med tränare Göran Sjöö tidigare i veckan, så kommenterade han inför matchen att Lindlöven har ganska bra chanser att ta poäng i mötet. (Tänk så rätt han hade)
-Vi har spelat jämnt mot dem tidigare, sade Sjöö som naturligtvis hade tagit sikte på att få med sig minst en poäng i denna match.
Briljant första period
Redan 45 sekunder in i första perioden rasslade det till i Enköpings kasse sedan Patrik Nyman serverats ett guldläge tack vare en mindre bra rensning av Enköpings målvakt.
Fem minuter senare, i powerplay, utökade Joakim Ohlsson Fromell Lövens ledning till 2-0. Som om inte detta smakade gott nog, så drygade Löven ut ledningen till 3-0 innan periodens slut. Herrejösses, Löven! Vi kan bara spekulera i hur stämningen var i Lövens omklädningsrum i pausvila – men nog törs vi ändå påstå att tränare Sjöö var mäkta imponerad av grabbarnas insats.
Tidig reducering i andra
En och en halv minut in i andra perioden släppte det för gästerna som nu kunde reducera till 3-1. Enköping, som i matchens inledning såg oengagerade och trötta ut, började nu vakna till liv och spelade bitvis mycket giftig hockey som senare även resulterade i ytterligare en pinne i deras favör. 3-2 stod sig i pausvila inför sista perioden.
Tredje – och ny reducering
Cirka 10 minuter in i tredje perioden fick Enköping ett powerplay och kunde förvalta detta i ytterligare en reducering. Matchen som inleddes så ”tryggt” hade nu hamnat i en betydligt mycket mer spännande sits. 3-3.
Nästa powerplay blev Lindlövens. Åter igen visade Joakim Ohlsson Fromell ingen som helst pardon när han valsade sig igenom Enköpings försvar helt solo och kunde återge Löven ledningen. 4-3. Vi lyfter på hatten för denna prestation. *lyft*
Men matchen var långt ifrån över här. Enköping vägrade att kasta in handduken och efter en mindre miss av Löven kunde gästerna åter reducera och vara med i matchen.
4-4 stod sig perioden ut.
Löven är bäst
Övertidsperioden inleddes i ett kritiskt läge. Löven hade endast tre man att spela med på grund av utvisningssituationer i tredje periodens slutfas. Men man lyckades hålla Enköping på behörigt avstånd och var snart fulltaligt igen. Tack och lov!
2 sekunder i 4 minuter (kan man uttrycka sig så?). Vi förtydligar oss lite: 3.58 in i övertidsperioden avgjorde Löven mötet när Björn Kindahl, lånad från Bofors, skickade Enköping tillbaka till – Enköping. Grattis Sjöö, grattis Löven!
Matchens 3 bästa lirare:
Daniel Ohlsson Fromell – Joakim Ohlsson Fromell – Patrik Nyman
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.