Lindlöven besegrade tabelltvåan Enköping

Inledningsvis såg gästande Enköping bara måttligt engagerade ut. Lindlöven var betydligt piggare och kunde peta in ledningsmålet när matchen bara var 45 sekunder gammal. En lysande start – men med tiden vaknade Enköping och kom in mer och mer i matchen.

Annons

Ja, igår kväll var det dags för Löven att möta tabelltvåan Enköping. Matchen spelades på Lövens hemmaarena Lindehov. När vi talade med tränare Göran Sjöö tidigare i veckan, så kommenterade han inför matchen att Lindlöven har ganska bra chanser att ta poäng i mötet. (Tänk så rätt han hade)
-Vi har spelat jämnt mot dem tidigare, sade Sjöö som naturligtvis hade tagit sikte på att få med sig minst en poäng i denna match.

Briljant första period
Redan 45 sekunder in i första perioden rasslade det till i Enköpings kasse sedan Patrik Nyman serverats ett guldläge tack vare en mindre bra rensning av Enköpings målvakt.
Fem minuter senare, i powerplay, utökade Joakim Ohlsson Fromell Lövens ledning till 2-0. Som om inte detta smakade gott nog, så drygade Löven ut ledningen till 3-0 innan periodens slut. Herrejösses, Löven! Vi kan bara spekulera i hur stämningen var i Lövens omklädningsrum i pausvila – men nog törs vi ändå påstå att tränare Sjöö var mäkta imponerad av grabbarnas insats.

Tidig reducering i andra
En och en halv minut in i andra perioden släppte det för gästerna som nu kunde reducera till 3-1. Enköping, som i matchens inledning såg oengagerade och trötta ut, började nu vakna till liv och spelade bitvis mycket giftig hockey som senare även resulterade i ytterligare en pinne i deras favör. 3-2 stod sig i pausvila inför sista perioden.

Tredje – och ny reducering
Cirka 10 minuter in i tredje perioden fick Enköping ett powerplay och kunde förvalta detta i ytterligare en reducering. Matchen som inleddes så ”tryggt” hade nu hamnat i en betydligt mycket mer spännande sits. 3-3.
Nästa powerplay blev Lindlövens. Åter igen visade Joakim Ohlsson Fromell ingen som helst pardon när han valsade sig igenom Enköpings försvar helt solo och kunde återge Löven ledningen. 4-3. Vi lyfter på hatten för denna prestation. *lyft*
Men matchen var långt ifrån över här. Enköping vägrade att kasta in handduken och efter en mindre miss av Löven kunde gästerna åter reducera och vara med i matchen.
4-4 stod sig perioden ut.

Löven är bäst
Övertidsperioden inleddes i ett kritiskt läge. Löven hade endast tre man att spela med på grund av utvisningssituationer i tredje periodens slutfas. Men man lyckades hålla Enköping på behörigt avstånd och var snart fulltaligt igen. Tack och lov!
2 sekunder i 4 minuter (kan man uttrycka sig så?). Vi förtydligar oss lite: 3.58 in i övertidsperioden avgjorde Löven mötet när Björn Kindahl, lånad från Bofors, skickade Enköping tillbaka till – Enköping. Grattis Sjöö, grattis Löven!

Matchens 3 bästa lirare:
Daniel Ohlsson Fromell – Joakim Ohlsson Fromell – Patrik Nyman

Publicerad 29 januari 2007 klockan 09:30

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Familjen Hellfors halloweenfirande fick ett otäckt slut. Foto: Privat

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis

I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.

4 november 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Ulf Andersson är ny kommunpolis i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.

3 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen p...

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex ...

Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg

30 oktober 2026 klockan 10:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby. - Det skall röra sig om en sidokrock enligt det...
29 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
29 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen ...
28 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

28 oktober 2026 klockan 09:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 oktober 2026 klockan 14:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordfö...
19 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
19 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt ...
16 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-11-04 11:14