Inledningsvis såg gästande Enköping bara måttligt engagerade ut. Lindlöven var betydligt piggare och kunde peta in ledningsmålet när matchen bara var 45 sekunder gammal. En lysande start – men med tiden vaknade Enköping och kom in mer och mer i matchen.
Ja, igår kväll var det dags för Löven att möta tabelltvåan Enköping. Matchen spelades på Lövens hemmaarena Lindehov. När vi talade med tränare Göran Sjöö tidigare i veckan, så kommenterade han inför matchen att Lindlöven har ganska bra chanser att ta poäng i mötet. (Tänk så rätt han hade)
-Vi har spelat jämnt mot dem tidigare, sade Sjöö som naturligtvis hade tagit sikte på att få med sig minst en poäng i denna match.
Briljant första period
Redan 45 sekunder in i första perioden rasslade det till i Enköpings kasse sedan Patrik Nyman serverats ett guldläge tack vare en mindre bra rensning av Enköpings målvakt.
Fem minuter senare, i powerplay, utökade Joakim Ohlsson Fromell Lövens ledning till 2-0. Som om inte detta smakade gott nog, så drygade Löven ut ledningen till 3-0 innan periodens slut. Herrejösses, Löven! Vi kan bara spekulera i hur stämningen var i Lövens omklädningsrum i pausvila – men nog törs vi ändå påstå att tränare Sjöö var mäkta imponerad av grabbarnas insats.
Tidig reducering i andra
En och en halv minut in i andra perioden släppte det för gästerna som nu kunde reducera till 3-1. Enköping, som i matchens inledning såg oengagerade och trötta ut, började nu vakna till liv och spelade bitvis mycket giftig hockey som senare även resulterade i ytterligare en pinne i deras favör. 3-2 stod sig i pausvila inför sista perioden.
Tredje – och ny reducering
Cirka 10 minuter in i tredje perioden fick Enköping ett powerplay och kunde förvalta detta i ytterligare en reducering. Matchen som inleddes så ”tryggt” hade nu hamnat i en betydligt mycket mer spännande sits. 3-3.
Nästa powerplay blev Lindlövens. Åter igen visade Joakim Ohlsson Fromell ingen som helst pardon när han valsade sig igenom Enköpings försvar helt solo och kunde återge Löven ledningen. 4-3. Vi lyfter på hatten för denna prestation. *lyft*
Men matchen var långt ifrån över här. Enköping vägrade att kasta in handduken och efter en mindre miss av Löven kunde gästerna åter reducera och vara med i matchen.
4-4 stod sig perioden ut.
Löven är bäst
Övertidsperioden inleddes i ett kritiskt läge. Löven hade endast tre man att spela med på grund av utvisningssituationer i tredje periodens slutfas. Men man lyckades hålla Enköping på behörigt avstånd och var snart fulltaligt igen. Tack och lov!
2 sekunder i 4 minuter (kan man uttrycka sig så?). Vi förtydligar oss lite: 3.58 in i övertidsperioden avgjorde Löven mötet när Björn Kindahl, lånad från Bofors, skickade Enköping tillbaka till – Enköping. Grattis Sjöö, grattis Löven!
Matchens 3 bästa lirare:
Daniel Ohlsson Fromell – Joakim Ohlsson Fromell – Patrik Nyman
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.