Lindlöven besegrade tabelltvåan Enköping

Inledningsvis såg gästande Enköping bara måttligt engagerade ut. Lindlöven var betydligt piggare och kunde peta in ledningsmålet när matchen bara var 45 sekunder gammal. En lysande start – men med tiden vaknade Enköping och kom in mer och mer i matchen.

Annons

Ja, igår kväll var det dags för Löven att möta tabelltvåan Enköping. Matchen spelades på Lövens hemmaarena Lindehov. När vi talade med tränare Göran Sjöö tidigare i veckan, så kommenterade han inför matchen att Lindlöven har ganska bra chanser att ta poäng i mötet. (Tänk så rätt han hade)
-Vi har spelat jämnt mot dem tidigare, sade Sjöö som naturligtvis hade tagit sikte på att få med sig minst en poäng i denna match.

Briljant första period
Redan 45 sekunder in i första perioden rasslade det till i Enköpings kasse sedan Patrik Nyman serverats ett guldläge tack vare en mindre bra rensning av Enköpings målvakt.
Fem minuter senare, i powerplay, utökade Joakim Ohlsson Fromell Lövens ledning till 2-0. Som om inte detta smakade gott nog, så drygade Löven ut ledningen till 3-0 innan periodens slut. Herrejösses, Löven! Vi kan bara spekulera i hur stämningen var i Lövens omklädningsrum i pausvila – men nog törs vi ändå påstå att tränare Sjöö var mäkta imponerad av grabbarnas insats.

Tidig reducering i andra
En och en halv minut in i andra perioden släppte det för gästerna som nu kunde reducera till 3-1. Enköping, som i matchens inledning såg oengagerade och trötta ut, började nu vakna till liv och spelade bitvis mycket giftig hockey som senare även resulterade i ytterligare en pinne i deras favör. 3-2 stod sig i pausvila inför sista perioden.

Tredje – och ny reducering
Cirka 10 minuter in i tredje perioden fick Enköping ett powerplay och kunde förvalta detta i ytterligare en reducering. Matchen som inleddes så ”tryggt” hade nu hamnat i en betydligt mycket mer spännande sits. 3-3.
Nästa powerplay blev Lindlövens. Åter igen visade Joakim Ohlsson Fromell ingen som helst pardon när han valsade sig igenom Enköpings försvar helt solo och kunde återge Löven ledningen. 4-3. Vi lyfter på hatten för denna prestation. *lyft*
Men matchen var långt ifrån över här. Enköping vägrade att kasta in handduken och efter en mindre miss av Löven kunde gästerna åter reducera och vara med i matchen.
4-4 stod sig perioden ut.

Löven är bäst
Övertidsperioden inleddes i ett kritiskt läge. Löven hade endast tre man att spela med på grund av utvisningssituationer i tredje periodens slutfas. Men man lyckades hålla Enköping på behörigt avstånd och var snart fulltaligt igen. Tack och lov!
2 sekunder i 4 minuter (kan man uttrycka sig så?). Vi förtydligar oss lite: 3.58 in i övertidsperioden avgjorde Löven mötet när Björn Kindahl, lånad från Bofors, skickade Enköping tillbaka till – Enköping. Grattis Sjöö, grattis Löven!

Matchens 3 bästa lirare:
Daniel Ohlsson Fromell – Joakim Ohlsson Fromell – Patrik Nyman

Publicerad 29 januari 2007 klockan 09:30

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex ...

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen ...
28 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för d...
28 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.

19 oktober 2026 klockan 14:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt ...
16 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
16 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde ...
16 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-11-03 11:24