Det blev en tung andra period mot Mariestad på hemmaisen. Efter en mållös första period så kunde de tunga gästerna få in tre raka mål, innan Lindlöven kunde spräcka nollan efter 34 minuters speltid. Trots ett starkt försök till en upphämtning så visade sig gästerna för bra för dagen, vilket gav Lindlöven sin första seriematch för säsongen utan poäng.
Oavsett om man spelar hemma eller borta så är Mariestad BoIS alltid en tuff motståndare på isen. Under fredagskvällen gästade den ständigt starka truppen Lindehov, i jakt på sin tredje raka serieseger. Lindlöven kommer själva från en jämn drabbning mot Dalen på bortaisen, där Lindetruppen tog bonuspoäng efter seger i straffläggning.
Fredagens match mot Mariestad såg inledningsvis ljus ut. Trots en mållös första period så fick Lindlöven dubbla chanser i powerplay, samtidigt som man fick till 13 skott på mål.
Bortalaget höll sig däremot med effektiva på sina skott, vilket visades tydligast i mittperioden. Gästerna fick med sig tre raka mål innan periodens powerbreak, vilket lade stor press på Lindlöven som tidigt i perioden var i ett underläge med 0-3. Hemmanollan spräcktes efter 34 minuters speltid, där Amill Andersson var aktuell som målgörare.
Med varsitt sista mål inför den tredje perioden fanns ännu chansen att vända den svårspelade matchen till sin fördel. Emil Norberg gjorde sitt första mål för säsongen inför matchens sista tio minuter. Målvakt William Kias fick lämna målet i ett försök att kvittera i matchens sista minuter. Istället var det Mariestad som fick jubla för ett avgörande mål i öppen kasse.
Den andra perioden blev ett avgörande för matchen, där Mariestad fick med sig tre raka mål innan Lindlöven kunde spräcka nollan. Fredagens match blev den första inom HockeyEttan utan poäng, där man nu laddar mot en bortamatch mot den tidiga tabelljumbon Falu IF.
Resultat Lindlöven-Mariestad BoIS
Slutresultat: 3-5 (0-0, 2-4, 1-1)
Skott: 37-26 (13-7, 15-11, 9-8)
Publik: 272 personer
Mål:
1-3 Amill Andersson (Ass: Carl Johan Sälle)
2-4 Sebastian Falk (Ass: Isak Jonsson, Oliver Östergren)
3-4 Emil Norberg (Ass: Knut Köhler, Filip Forsmark)
Läget i tabellen efter fjärde omgången:
1. *Borås HC – 12 poäng (+13)
2. *Mariestads BoIS – 9 poäng (+7)
3. HC Dalen – 7 poäng (+5)
4. *Lindlöven – 7 poäng (+4)
5. *Tranås AIF – 6 poäng (+1)
——
6. Borlänge HF – 3 poäng (-3)
7. Forshaga IF – 3 poäng (-4)
8. Mjölby HC – 3 poäng (-5)
9. Grästorps IK – 1 poäng (-7)
10. Falu IF – 0 poäng (-11)
*Enbart fyra lag i serien har spelat sin fjärde omgång, de resterande sex lagen spelar sina matcher under söndagen.
Nästa hemmamatch: Söndagen den 13:e oktober vs Forshaga IF med nedsläpp kl. 16.00
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.