Det blev en tung andra period mot Mariestad på hemmaisen. Efter en mållös första period så kunde de tunga gästerna få in tre raka mål, innan Lindlöven kunde spräcka nollan efter 34 minuters speltid. Trots ett starkt försök till en upphämtning så visade sig gästerna för bra för dagen, vilket gav Lindlöven sin första seriematch för säsongen utan poäng.
Oavsett om man spelar hemma eller borta så är Mariestad BoIS alltid en tuff motståndare på isen. Under fredagskvällen gästade den ständigt starka truppen Lindehov, i jakt på sin tredje raka serieseger. Lindlöven kommer själva från en jämn drabbning mot Dalen på bortaisen, där Lindetruppen tog bonuspoäng efter seger i straffläggning.
Fredagens match mot Mariestad såg inledningsvis ljus ut. Trots en mållös första period så fick Lindlöven dubbla chanser i powerplay, samtidigt som man fick till 13 skott på mål.
Bortalaget höll sig däremot med effektiva på sina skott, vilket visades tydligast i mittperioden. Gästerna fick med sig tre raka mål innan periodens powerbreak, vilket lade stor press på Lindlöven som tidigt i perioden var i ett underläge med 0-3. Hemmanollan spräcktes efter 34 minuters speltid, där Amill Andersson var aktuell som målgörare.
Med varsitt sista mål inför den tredje perioden fanns ännu chansen att vända den svårspelade matchen till sin fördel. Emil Norberg gjorde sitt första mål för säsongen inför matchens sista tio minuter. Målvakt William Kias fick lämna målet i ett försök att kvittera i matchens sista minuter. Istället var det Mariestad som fick jubla för ett avgörande mål i öppen kasse.
Den andra perioden blev ett avgörande för matchen, där Mariestad fick med sig tre raka mål innan Lindlöven kunde spräcka nollan. Fredagens match blev den första inom HockeyEttan utan poäng, där man nu laddar mot en bortamatch mot den tidiga tabelljumbon Falu IF.
Resultat Lindlöven-Mariestad BoIS
Slutresultat: 3-5 (0-0, 2-4, 1-1)
Skott: 37-26 (13-7, 15-11, 9-8)
Publik: 272 personer
Mål:
1-3 Amill Andersson (Ass: Carl Johan Sälle)
2-4 Sebastian Falk (Ass: Isak Jonsson, Oliver Östergren)
3-4 Emil Norberg (Ass: Knut Köhler, Filip Forsmark)
Läget i tabellen efter fjärde omgången:
1. *Borås HC – 12 poäng (+13)
2. *Mariestads BoIS – 9 poäng (+7)
3. HC Dalen – 7 poäng (+5)
4. *Lindlöven – 7 poäng (+4)
5. *Tranås AIF – 6 poäng (+1)
——
6. Borlänge HF – 3 poäng (-3)
7. Forshaga IF – 3 poäng (-4)
8. Mjölby HC – 3 poäng (-5)
9. Grästorps IK – 1 poäng (-7)
10. Falu IF – 0 poäng (-11)
*Enbart fyra lag i serien har spelat sin fjärde omgång, de resterande sex lagen spelar sina matcher under söndagen.
Nästa hemmamatch: Söndagen den 13:e oktober vs Forshaga IF med nedsläpp kl. 16.00
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.