Det blev en tung andra period mot Mariestad på hemmaisen. Efter en mållös första period så kunde de tunga gästerna få in tre raka mål, innan Lindlöven kunde spräcka nollan efter 34 minuters speltid. Trots ett starkt försök till en upphämtning så visade sig gästerna för bra för dagen, vilket gav Lindlöven sin första seriematch för säsongen utan poäng.
Oavsett om man spelar hemma eller borta så är Mariestad BoIS alltid en tuff motståndare på isen. Under fredagskvällen gästade den ständigt starka truppen Lindehov, i jakt på sin tredje raka serieseger. Lindlöven kommer själva från en jämn drabbning mot Dalen på bortaisen, där Lindetruppen tog bonuspoäng efter seger i straffläggning.
Fredagens match mot Mariestad såg inledningsvis ljus ut. Trots en mållös första period så fick Lindlöven dubbla chanser i powerplay, samtidigt som man fick till 13 skott på mål.
Bortalaget höll sig däremot med effektiva på sina skott, vilket visades tydligast i mittperioden. Gästerna fick med sig tre raka mål innan periodens powerbreak, vilket lade stor press på Lindlöven som tidigt i perioden var i ett underläge med 0-3. Hemmanollan spräcktes efter 34 minuters speltid, där Amill Andersson var aktuell som målgörare.
Med varsitt sista mål inför den tredje perioden fanns ännu chansen att vända den svårspelade matchen till sin fördel. Emil Norberg gjorde sitt första mål för säsongen inför matchens sista tio minuter. Målvakt William Kias fick lämna målet i ett försök att kvittera i matchens sista minuter. Istället var det Mariestad som fick jubla för ett avgörande mål i öppen kasse.
Den andra perioden blev ett avgörande för matchen, där Mariestad fick med sig tre raka mål innan Lindlöven kunde spräcka nollan. Fredagens match blev den första inom HockeyEttan utan poäng, där man nu laddar mot en bortamatch mot den tidiga tabelljumbon Falu IF.
Resultat Lindlöven-Mariestad BoIS
Slutresultat: 3-5 (0-0, 2-4, 1-1)
Skott: 37-26 (13-7, 15-11, 9-8)
Publik: 272 personer
Mål:
1-3 Amill Andersson (Ass: Carl Johan Sälle)
2-4 Sebastian Falk (Ass: Isak Jonsson, Oliver Östergren)
3-4 Emil Norberg (Ass: Knut Köhler, Filip Forsmark)
Läget i tabellen efter fjärde omgången:
1. *Borås HC – 12 poäng (+13)
2. *Mariestads BoIS – 9 poäng (+7)
3. HC Dalen – 7 poäng (+5)
4. *Lindlöven – 7 poäng (+4)
5. *Tranås AIF – 6 poäng (+1)
——
6. Borlänge HF – 3 poäng (-3)
7. Forshaga IF – 3 poäng (-4)
8. Mjölby HC – 3 poäng (-5)
9. Grästorps IK – 1 poäng (-7)
10. Falu IF – 0 poäng (-11)
*Enbart fyra lag i serien har spelat sin fjärde omgång, de resterande sex lagen spelar sina matcher under söndagen.
Nästa hemmamatch: Söndagen den 13:e oktober vs Forshaga IF med nedsläpp kl. 16.00
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.