Det blev en tung andra period mot Mariestad på hemmaisen. Efter en mållös första period så kunde de tunga gästerna få in tre raka mål, innan Lindlöven kunde spräcka nollan efter 34 minuters speltid. Trots ett starkt försök till en upphämtning så visade sig gästerna för bra för dagen, vilket gav Lindlöven sin första seriematch för säsongen utan poäng.
Oavsett om man spelar hemma eller borta så är Mariestad BoIS alltid en tuff motståndare på isen. Under fredagskvällen gästade den ständigt starka truppen Lindehov, i jakt på sin tredje raka serieseger. Lindlöven kommer själva från en jämn drabbning mot Dalen på bortaisen, där Lindetruppen tog bonuspoäng efter seger i straffläggning.
Fredagens match mot Mariestad såg inledningsvis ljus ut. Trots en mållös första period så fick Lindlöven dubbla chanser i powerplay, samtidigt som man fick till 13 skott på mål.
Bortalaget höll sig däremot med effektiva på sina skott, vilket visades tydligast i mittperioden. Gästerna fick med sig tre raka mål innan periodens powerbreak, vilket lade stor press på Lindlöven som tidigt i perioden var i ett underläge med 0-3. Hemmanollan spräcktes efter 34 minuters speltid, där Amill Andersson var aktuell som målgörare.
Med varsitt sista mål inför den tredje perioden fanns ännu chansen att vända den svårspelade matchen till sin fördel. Emil Norberg gjorde sitt första mål för säsongen inför matchens sista tio minuter. Målvakt William Kias fick lämna målet i ett försök att kvittera i matchens sista minuter. Istället var det Mariestad som fick jubla för ett avgörande mål i öppen kasse.
Den andra perioden blev ett avgörande för matchen, där Mariestad fick med sig tre raka mål innan Lindlöven kunde spräcka nollan. Fredagens match blev den första inom HockeyEttan utan poäng, där man nu laddar mot en bortamatch mot den tidiga tabelljumbon Falu IF.
Resultat Lindlöven-Mariestad BoIS
Slutresultat: 3-5 (0-0, 2-4, 1-1)
Skott: 37-26 (13-7, 15-11, 9-8)
Publik: 272 personer
Mål:
1-3 Amill Andersson (Ass: Carl Johan Sälle)
2-4 Sebastian Falk (Ass: Isak Jonsson, Oliver Östergren)
3-4 Emil Norberg (Ass: Knut Köhler, Filip Forsmark)
Läget i tabellen efter fjärde omgången:
1. *Borås HC – 12 poäng (+13)
2. *Mariestads BoIS – 9 poäng (+7)
3. HC Dalen – 7 poäng (+5)
4. *Lindlöven – 7 poäng (+4)
5. *Tranås AIF – 6 poäng (+1)
——
6. Borlänge HF – 3 poäng (-3)
7. Forshaga IF – 3 poäng (-4)
8. Mjölby HC – 3 poäng (-5)
9. Grästorps IK – 1 poäng (-7)
10. Falu IF – 0 poäng (-11)
*Enbart fyra lag i serien har spelat sin fjärde omgång, de resterande sex lagen spelar sina matcher under söndagen.
Nästa hemmamatch: Söndagen den 13:e oktober vs Forshaga IF med nedsläpp kl. 16.00
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.