Det blev en tung andra period mot Mariestad på hemmaisen. Efter en mållös första period så kunde de tunga gästerna få in tre raka mål, innan Lindlöven kunde spräcka nollan efter 34 minuters speltid. Trots ett starkt försök till en upphämtning så visade sig gästerna för bra för dagen, vilket gav Lindlöven sin första seriematch för säsongen utan poäng.
Oavsett om man spelar hemma eller borta så är Mariestad BoIS alltid en tuff motståndare på isen. Under fredagskvällen gästade den ständigt starka truppen Lindehov, i jakt på sin tredje raka serieseger. Lindlöven kommer själva från en jämn drabbning mot Dalen på bortaisen, där Lindetruppen tog bonuspoäng efter seger i straffläggning.
Fredagens match mot Mariestad såg inledningsvis ljus ut. Trots en mållös första period så fick Lindlöven dubbla chanser i powerplay, samtidigt som man fick till 13 skott på mål.
Bortalaget höll sig däremot med effektiva på sina skott, vilket visades tydligast i mittperioden. Gästerna fick med sig tre raka mål innan periodens powerbreak, vilket lade stor press på Lindlöven som tidigt i perioden var i ett underläge med 0-3. Hemmanollan spräcktes efter 34 minuters speltid, där Amill Andersson var aktuell som målgörare.
Med varsitt sista mål inför den tredje perioden fanns ännu chansen att vända den svårspelade matchen till sin fördel. Emil Norberg gjorde sitt första mål för säsongen inför matchens sista tio minuter. Målvakt William Kias fick lämna målet i ett försök att kvittera i matchens sista minuter. Istället var det Mariestad som fick jubla för ett avgörande mål i öppen kasse.
Den andra perioden blev ett avgörande för matchen, där Mariestad fick med sig tre raka mål innan Lindlöven kunde spräcka nollan. Fredagens match blev den första inom HockeyEttan utan poäng, där man nu laddar mot en bortamatch mot den tidiga tabelljumbon Falu IF.
Resultat Lindlöven-Mariestad BoIS
Slutresultat: 3-5 (0-0, 2-4, 1-1)
Skott: 37-26 (13-7, 15-11, 9-8)
Publik: 272 personer
Mål:
1-3 Amill Andersson (Ass: Carl Johan Sälle)
2-4 Sebastian Falk (Ass: Isak Jonsson, Oliver Östergren)
3-4 Emil Norberg (Ass: Knut Köhler, Filip Forsmark)
Läget i tabellen efter fjärde omgången:
1. *Borås HC – 12 poäng (+13)
2. *Mariestads BoIS – 9 poäng (+7)
3. HC Dalen – 7 poäng (+5)
4. *Lindlöven – 7 poäng (+4)
5. *Tranås AIF – 6 poäng (+1)
——
6. Borlänge HF – 3 poäng (-3)
7. Forshaga IF – 3 poäng (-4)
8. Mjölby HC – 3 poäng (-5)
9. Grästorps IK – 1 poäng (-7)
10. Falu IF – 0 poäng (-11)
*Enbart fyra lag i serien har spelat sin fjärde omgång, de resterande sex lagen spelar sina matcher under söndagen.
Nästa hemmamatch: Söndagen den 13:e oktober vs Forshaga IF med nedsläpp kl. 16.00
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.