Dagsformen i laget är inget att klaga på och truppen är i stort sett helt intakt. Kan Löven bara undvika att uppleva samma skadeläge som i fjol, då kan hockeysäsongen bli riktigt, riktigt härlig för alla Lövensupportrar. Efter tre matcher och lika många segrar så leder Löven serien.
I söndags mötte Lindlöven Borlänge i en bortamatch som utvecklade sig till en riktig nagelbitare. Bägge lagen visade lika mycket kämpaglöd och envishet. Löven gjorde matchens första mål undertecknat Gabriel Vaahto, men hemmalaget bet samman och fick till en kvittering. Innan första periodens slut tog Löven ledningen på nytt, denna gång genom Marcus Sjöö. Andra perioden blev inte lika framgångsrik som den första, Lindlöven tappade ledningen och resterande tid av perioden och hela tredje perioden blev mållös. Dessvärre för Göran Sjöö vill säga. Nu stundande ett avgörande genom sudden death, något Göran Sjöö alltid har gått förlorad ur så länge han varit tränare.
Första suddenvinsten
Att förlora i ett sudden-läge är precis så mycket platt fall man kan uppleva som tränare och spelare. Just när spelet är som intensivast så säger det bara PANG! Och matchen är över.
-Jag har aldrig fått en suddenvinst, men igår kom den äntligen, det var Joacim Hedblad som gjorde målet. Det känns riktigt skönt att få ha marginalerna på sin sida för en gång skull, kommenterar Göran Sjöö.
Löven gjorde en mycket bra match igår och har spelat starkt och framgångsrikt så här långt in i serien. Tre vinster, serieledning och Göran Sjöös sudden-fobi är botad.
Hur känns det just nu?
-(skratt) Jo, det känns bra nu. Truppen är nästan helt skadefri och alla spelare gör bra ifrån sig. Nu väntar Surahammar hemma i Lindehov (på torsdag) och det kan nog bli ett intressant möte, avslutar Sjöö.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.