Dagsformen i laget är inget att klaga på och truppen är i stort sett helt intakt. Kan Löven bara undvika att uppleva samma skadeläge som i fjol, då kan hockeysäsongen bli riktigt, riktigt härlig för alla Lövensupportrar. Efter tre matcher och lika många segrar så leder Löven serien.
I söndags mötte Lindlöven Borlänge i en bortamatch som utvecklade sig till en riktig nagelbitare. Bägge lagen visade lika mycket kämpaglöd och envishet. Löven gjorde matchens första mål undertecknat Gabriel Vaahto, men hemmalaget bet samman och fick till en kvittering. Innan första periodens slut tog Löven ledningen på nytt, denna gång genom Marcus Sjöö. Andra perioden blev inte lika framgångsrik som den första, Lindlöven tappade ledningen och resterande tid av perioden och hela tredje perioden blev mållös. Dessvärre för Göran Sjöö vill säga. Nu stundande ett avgörande genom sudden death, något Göran Sjöö alltid har gått förlorad ur så länge han varit tränare.
Första suddenvinsten
Att förlora i ett sudden-läge är precis så mycket platt fall man kan uppleva som tränare och spelare. Just när spelet är som intensivast så säger det bara PANG! Och matchen är över.
-Jag har aldrig fått en suddenvinst, men igår kom den äntligen, det var Joacim Hedblad som gjorde målet. Det känns riktigt skönt att få ha marginalerna på sin sida för en gång skull, kommenterar Göran Sjöö.
Löven gjorde en mycket bra match igår och har spelat starkt och framgångsrikt så här långt in i serien. Tre vinster, serieledning och Göran Sjöös sudden-fobi är botad.
Hur känns det just nu?
-(skratt) Jo, det känns bra nu. Truppen är nästan helt skadefri och alla spelare gör bra ifrån sig. Nu väntar Surahammar hemma i Lindehov (på torsdag) och det kan nog bli ett intressant möte, avslutar Sjöö.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.