Dagsformen i laget är inget att klaga på och truppen är i stort sett helt intakt. Kan Löven bara undvika att uppleva samma skadeläge som i fjol, då kan hockeysäsongen bli riktigt, riktigt härlig för alla Lövensupportrar. Efter tre matcher och lika många segrar så leder Löven serien.
I söndags mötte Lindlöven Borlänge i en bortamatch som utvecklade sig till en riktig nagelbitare. Bägge lagen visade lika mycket kämpaglöd och envishet. Löven gjorde matchens första mål undertecknat Gabriel Vaahto, men hemmalaget bet samman och fick till en kvittering. Innan första periodens slut tog Löven ledningen på nytt, denna gång genom Marcus Sjöö. Andra perioden blev inte lika framgångsrik som den första, Lindlöven tappade ledningen och resterande tid av perioden och hela tredje perioden blev mållös. Dessvärre för Göran Sjöö vill säga. Nu stundande ett avgörande genom sudden death, något Göran Sjöö alltid har gått förlorad ur så länge han varit tränare.
Första suddenvinsten
Att förlora i ett sudden-läge är precis så mycket platt fall man kan uppleva som tränare och spelare. Just när spelet är som intensivast så säger det bara PANG! Och matchen är över.
-Jag har aldrig fått en suddenvinst, men igår kom den äntligen, det var Joacim Hedblad som gjorde målet. Det känns riktigt skönt att få ha marginalerna på sin sida för en gång skull, kommenterar Göran Sjöö.
Löven gjorde en mycket bra match igår och har spelat starkt och framgångsrikt så här långt in i serien. Tre vinster, serieledning och Göran Sjöös sudden-fobi är botad.
Hur känns det just nu?
-(skratt) Jo, det känns bra nu. Truppen är nästan helt skadefri och alla spelare gör bra ifrån sig. Nu väntar Surahammar hemma i Lindehov (på torsdag) och det kan nog bli ett intressant möte, avslutar Sjöö.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.