Dagsformen i laget är inget att klaga på och truppen är i stort sett helt intakt. Kan Löven bara undvika att uppleva samma skadeläge som i fjol, då kan hockeysäsongen bli riktigt, riktigt härlig för alla Lövensupportrar. Efter tre matcher och lika många segrar så leder Löven serien.
I söndags mötte Lindlöven Borlänge i en bortamatch som utvecklade sig till en riktig nagelbitare. Bägge lagen visade lika mycket kämpaglöd och envishet. Löven gjorde matchens första mål undertecknat Gabriel Vaahto, men hemmalaget bet samman och fick till en kvittering. Innan första periodens slut tog Löven ledningen på nytt, denna gång genom Marcus Sjöö. Andra perioden blev inte lika framgångsrik som den första, Lindlöven tappade ledningen och resterande tid av perioden och hela tredje perioden blev mållös. Dessvärre för Göran Sjöö vill säga. Nu stundande ett avgörande genom sudden death, något Göran Sjöö alltid har gått förlorad ur så länge han varit tränare.
Första suddenvinsten
Att förlora i ett sudden-läge är precis så mycket platt fall man kan uppleva som tränare och spelare. Just när spelet är som intensivast så säger det bara PANG! Och matchen är över.
-Jag har aldrig fått en suddenvinst, men igår kom den äntligen, det var Joacim Hedblad som gjorde målet. Det känns riktigt skönt att få ha marginalerna på sin sida för en gång skull, kommenterar Göran Sjöö.
Löven gjorde en mycket bra match igår och har spelat starkt och framgångsrikt så här långt in i serien. Tre vinster, serieledning och Göran Sjöös sudden-fobi är botad.
Hur känns det just nu?
-(skratt) Jo, det känns bra nu. Truppen är nästan helt skadefri och alla spelare gör bra ifrån sig. Nu väntar Surahammar hemma i Lindehov (på torsdag) och det kan nog bli ett intressant möte, avslutar Sjöö.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.