Dagsformen i laget är inget att klaga på och truppen är i stort sett helt intakt. Kan Löven bara undvika att uppleva samma skadeläge som i fjol, då kan hockeysäsongen bli riktigt, riktigt härlig för alla Lövensupportrar. Efter tre matcher och lika många segrar så leder Löven serien.
I söndags mötte Lindlöven Borlänge i en bortamatch som utvecklade sig till en riktig nagelbitare. Bägge lagen visade lika mycket kämpaglöd och envishet. Löven gjorde matchens första mål undertecknat Gabriel Vaahto, men hemmalaget bet samman och fick till en kvittering. Innan första periodens slut tog Löven ledningen på nytt, denna gång genom Marcus Sjöö. Andra perioden blev inte lika framgångsrik som den första, Lindlöven tappade ledningen och resterande tid av perioden och hela tredje perioden blev mållös. Dessvärre för Göran Sjöö vill säga. Nu stundande ett avgörande genom sudden death, något Göran Sjöö alltid har gått förlorad ur så länge han varit tränare.
Första suddenvinsten
Att förlora i ett sudden-läge är precis så mycket platt fall man kan uppleva som tränare och spelare. Just när spelet är som intensivast så säger det bara PANG! Och matchen är över.
-Jag har aldrig fått en suddenvinst, men igår kom den äntligen, det var Joacim Hedblad som gjorde målet. Det känns riktigt skönt att få ha marginalerna på sin sida för en gång skull, kommenterar Göran Sjöö.
Löven gjorde en mycket bra match igår och har spelat starkt och framgångsrikt så här långt in i serien. Tre vinster, serieledning och Göran Sjöös sudden-fobi är botad.
Hur känns det just nu?
-(skratt) Jo, det känns bra nu. Truppen är nästan helt skadefri och alla spelare gör bra ifrån sig. Nu väntar Surahammar hemma i Lindehov (på torsdag) och det kan nog bli ett intressant möte, avslutar Sjöö.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.