Lindlöven har inlett säsongen med två raka vinster och toppar just nu tabellen. Tränaren Göran Sjöö är mycket nöjd med spelet som laget presterar. Och nu väntar motståndet som troligtvis är Lindlövens hårdaste puck att knäcka i divisionen: Örebro Hockey.
Men redan ifjol, då laget var nykomling i division 1, så lyckades man faktiskt brotta ner storebror. Ingenting är omöjligt. När laget nu inlett med enorm spelarglädje och styrka, så ser Göran stora möjligheter att hålla sig kvar i toppen.
-Nog ser vi en nytändning i laget allt. Vi har ett tätare backspel nu och samtidigt är vi framåt mycket mer och sätter press. Jag tycker att hela laget spelar annorlunda nu och gör det mycket bra också, säger tränaren nöjt.
Lindlöven spelar nu med fyra kedjor och kommer att fortsätta med samma spelupplägg.
-Med fyra kedjor får ju hela laget vara med och känna sig delaktiga, det tror jag är mycket viktigt och ger positiv effekt på hela spelet, poängterar Göran Sjöö.
Lindlöven ligger just nu etta i tabellen. Det är målskillnaden som utmärker laget. Lindlöven har nämligen producerat hela 14 mål på två matcher.
Oslagbart, Lindlöven!
Fotnot: På onsdag möter Lindlöven Örebro Hockey på deras hemmais.
Följ hockeymatchen live
Klicka här>> Välj sedan ”Division 1” och klicka på ”Online”
Lindlöven spelar i Division 1 C.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.