Lindlöven tar en viktig ledning i slutspelet mot Allsvenskan. Trots att Vallentuna hittade ny energi med tio minuter kvar av matchen, så blir hemmasegern säker för Lindlöven. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven inleder slutspelet med seger

Det börjar bra för Lindlöven när slutspelet drog igång under tisdagskvällen. Trots en snabbspelad första period så ger Lindlöven en repris på det tidigare mötet mot Vallentuna, när matchen går in för sin andra period. Gästerna får med sig ett mål efter 52 minuter men upphämtningen blir för tung. Lindlöven tar en viktig ledning i kvartsfinalen.
– Vi håller dem nere, är starka på puck och får dit ett par kassar, säger William Lindgren.

Under tisdagen så släpptes pucken för Lindlövens fjärde slutspelsäventyr. Säsongens AllEtta var den bästa någonsin för Lindlövens trupp som valde att göra en fem-matchserie med Vallentuna som motståndare. Det var därmed två lag som har överraskat i Ettan, som gör upp om en plats i slutspelets semifinal.

Bäst av fem matcher var förutsättningarna när den första slutspelsmatchen tog plats i Lindehov. Vallentuna visade direkt från nedsläpp att det gästande laget hade skruvat upp sitt spel. Gästerna tog sats och visade en snabbare hockey under matchens första tio minuter, där Lindlöven fick bevaka sin egna zon under den första perioden.

Till mittperioden blev Lindlöven mer effektivt och visade publiken en repris från förra veckans möte mot Vallentuna. Gästerna fick fåtalet målchanser medan Lindlöven visade en helt annan klass i spelet, jämfört med sina motståndare. Hemmalaget hämtade in två mål inom den andra perioden och det var även ett tredje mål på gång, där klockan blev gästernas räddning.

Under Lindlövens andra powerplayspel i matchen så utökar man ledningen till 3-0, strax innan Vallentuna lyckas att reducera. Med ny energi så firade bortatruppen ett nytt mål med två och en halv minut kvar av ordinarie matchtid. Trots att pucken höll sig nära linjen så tog den sig aldrig ovanför, vilket istället gav Lindlöven ett mål i öppen kasse när pucken släppts på nytt.

– Det känns riktigt bra och vi börjar starkt i spelet. Eftersom att det är slutspel så visste vi på förhand att de skulle komma ut hårt, men jag tycker att vi stänger ner dem bra och gör framförallt en riktigt bra andra period. Vi håller dem nere, är starka på puck och får dit ett par kassar, säger forwarden William Lindgren.

Lindlövens målvakt, Jonathan Frykholm, har stått i målet under samtliga arton av AllEttans matcher och fortsätter att hålla en stabil nivå. Foto: Timmy Lundegård

Ny match under morgondagen trots seger: ”Vi har en växel kvar”
En stor del av den första kvartsfinalen blev en repris på det senaste mötet mot Vallentuna. Senast så fick gästerna svårt att spräcka nollan vilket ändrades efter flera skott på mål, där ett av skotten tog sig förbi en annars stabil Jonathan Frykholm. Även till den tredje perioden blev Vallentuna farliga runt Lindlövens mål.

– Fastän de har lite snurr på oss nere i zon så känns de sista tjugo minuterna ändå rätt trygga. Även där så tycker jag att vi stänger ner dem bra, säger William Lindgren.

Till skillnad från AllEttan och HockeyEttan så finns det inga beräkningar genom tabeller och poäng. Tre segrar innebär ett kliv till semifinalen där det är en ny match mot Vallentuna redan imorgon. Lindlöven har i tidigare slutspel, vunnit inom kvartsfinalens första match för att sedan gå förlorande ur serien.

Foto: Timmy Lundegård

Lindlövens målgörare William Lindgren hälsar däremot att truppen har en extra växel inför morgondagens match.

– Det börjar bra men vi får inte bli för glada. Det är bäst av fem som gäller, vilket innebär en ny match imorgon. Jag tror samtidigt att det är rätt viktigt att börja den här serien starkt. Nu med en seger så kan vi nog få ny energi till morgondagen, där vi har en växel kvar att använda oss av. Det är absolut ingen fara med det.

En ny seger på onsdag skulle göra att Lindlöven gästar Vallentuna för en möjlighet att ta sig till semifinal efter tre raka segrar.

– Vallentuna är svåra att möta på bortais. De är bra på att stänga ner oss och det är svårt att ta oss igenom mittzon men med två segrar, så hade det varit lite lättare att åka dit och spela.

Resultat Lindlöven-Vallentuna Hockey (Kvartsfinal 1 av 5)
Vunna matcher i slutspelet:
Lindlöven-Vallentuna 1-0

Slutresultat: 4-1 (0-0, 2-0, 2-1)
Skott: 30-24 (12-8, 9-5, 9-11)
Publik: 354 personer

Mål:
1-0 Olle Fagerström (Ass: Knut Köhler, Filip Halvordsson)
2-0 William Lindgren
3-0 Knut Köhler (Ass: Tobias Sjökvist, Filip Forsmark)
4-0 Tobias Sjökvist (Ass: Emil Norberg, Nico Vuorijarvi)

Övriga matcher i kvartsfinalen:
Halmstad Hammers HC
-Strömsbro IF – 4-0 (1-0 i matcher)
Lindlöven-Vallentuna Hockey – 4-1 (1-0 i matcher)
Tranås AIF-Hanvikens SK – 1-4 (0-1 i matcher)
Bodens HF-Kalix HC – 3-1 (1-0 i matcher)
IF Sundsvall Hockey-Borås HC – 3-0 (1-0 i matcher)
Karlskrona HK-Visby/Roma HK – 3-6 (0-1 i matcher)
Brödernas/Väsby IK HK-Mariestad BoIS HC – 5-1 (1-0 i matcher)
HC Dalen-IF Troja-Ljungby – 1-2 (0-1 i matcher)

Nästa match: Onsdag 6:e mars vs Vallentuna Hockey i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Rättelse: I artikeln som skrevs inför den första kvartsfinalmatchen så stod det att det fanns möjlighet för förköp på tickster.com. Detta stämmer inte, biljetter till slutspelsmatcherna i Lindehov köps på plats.

Publicerad 5 mars 2024 klockan 22:32

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.

25 april 2026 klockan 11:56 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevh...

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.

22 april 2026 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
21 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
20 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
9 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-04-26 21:34