Lindlöven tar en viktig ledning i slutspelet mot Allsvenskan. Trots att Vallentuna hittade ny energi med tio minuter kvar av matchen, så blir hemmasegern säker för Lindlöven. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven inleder slutspelet med seger

Det börjar bra för Lindlöven när slutspelet drog igång under tisdagskvällen. Trots en snabbspelad första period så ger Lindlöven en repris på det tidigare mötet mot Vallentuna, när matchen går in för sin andra period. Gästerna får med sig ett mål efter 52 minuter men upphämtningen blir för tung. Lindlöven tar en viktig ledning i kvartsfinalen.
– Vi håller dem nere, är starka på puck och får dit ett par kassar, säger William Lindgren.

Under tisdagen så släpptes pucken för Lindlövens fjärde slutspelsäventyr. Säsongens AllEtta var den bästa någonsin för Lindlövens trupp som valde att göra en fem-matchserie med Vallentuna som motståndare. Det var därmed två lag som har överraskat i Ettan, som gör upp om en plats i slutspelets semifinal.

Bäst av fem matcher var förutsättningarna när den första slutspelsmatchen tog plats i Lindehov. Vallentuna visade direkt från nedsläpp att det gästande laget hade skruvat upp sitt spel. Gästerna tog sats och visade en snabbare hockey under matchens första tio minuter, där Lindlöven fick bevaka sin egna zon under den första perioden.

Till mittperioden blev Lindlöven mer effektivt och visade publiken en repris från förra veckans möte mot Vallentuna. Gästerna fick fåtalet målchanser medan Lindlöven visade en helt annan klass i spelet, jämfört med sina motståndare. Hemmalaget hämtade in två mål inom den andra perioden och det var även ett tredje mål på gång, där klockan blev gästernas räddning.

Under Lindlövens andra powerplayspel i matchen så utökar man ledningen till 3-0, strax innan Vallentuna lyckas att reducera. Med ny energi så firade bortatruppen ett nytt mål med två och en halv minut kvar av ordinarie matchtid. Trots att pucken höll sig nära linjen så tog den sig aldrig ovanför, vilket istället gav Lindlöven ett mål i öppen kasse när pucken släppts på nytt.

– Det känns riktigt bra och vi börjar starkt i spelet. Eftersom att det är slutspel så visste vi på förhand att de skulle komma ut hårt, men jag tycker att vi stänger ner dem bra och gör framförallt en riktigt bra andra period. Vi håller dem nere, är starka på puck och får dit ett par kassar, säger forwarden William Lindgren.

Lindlövens målvakt, Jonathan Frykholm, har stått i målet under samtliga arton av AllEttans matcher och fortsätter att hålla en stabil nivå. Foto: Timmy Lundegård

Ny match under morgondagen trots seger: ”Vi har en växel kvar”
En stor del av den första kvartsfinalen blev en repris på det senaste mötet mot Vallentuna. Senast så fick gästerna svårt att spräcka nollan vilket ändrades efter flera skott på mål, där ett av skotten tog sig förbi en annars stabil Jonathan Frykholm. Även till den tredje perioden blev Vallentuna farliga runt Lindlövens mål.

– Fastän de har lite snurr på oss nere i zon så känns de sista tjugo minuterna ändå rätt trygga. Även där så tycker jag att vi stänger ner dem bra, säger William Lindgren.

Till skillnad från AllEttan och HockeyEttan så finns det inga beräkningar genom tabeller och poäng. Tre segrar innebär ett kliv till semifinalen där det är en ny match mot Vallentuna redan imorgon. Lindlöven har i tidigare slutspel, vunnit inom kvartsfinalens första match för att sedan gå förlorande ur serien.

Foto: Timmy Lundegård

Lindlövens målgörare William Lindgren hälsar däremot att truppen har en extra växel inför morgondagens match.

– Det börjar bra men vi får inte bli för glada. Det är bäst av fem som gäller, vilket innebär en ny match imorgon. Jag tror samtidigt att det är rätt viktigt att börja den här serien starkt. Nu med en seger så kan vi nog få ny energi till morgondagen, där vi har en växel kvar att använda oss av. Det är absolut ingen fara med det.

En ny seger på onsdag skulle göra att Lindlöven gästar Vallentuna för en möjlighet att ta sig till semifinal efter tre raka segrar.

– Vallentuna är svåra att möta på bortais. De är bra på att stänga ner oss och det är svårt att ta oss igenom mittzon men med två segrar, så hade det varit lite lättare att åka dit och spela.

Resultat Lindlöven-Vallentuna Hockey (Kvartsfinal 1 av 5)
Vunna matcher i slutspelet:
Lindlöven-Vallentuna 1-0

Slutresultat: 4-1 (0-0, 2-0, 2-1)
Skott: 30-24 (12-8, 9-5, 9-11)
Publik: 354 personer

Mål:
1-0 Olle Fagerström (Ass: Knut Köhler, Filip Halvordsson)
2-0 William Lindgren
3-0 Knut Köhler (Ass: Tobias Sjökvist, Filip Forsmark)
4-0 Tobias Sjökvist (Ass: Emil Norberg, Nico Vuorijarvi)

Övriga matcher i kvartsfinalen:
Halmstad Hammers HC
-Strömsbro IF – 4-0 (1-0 i matcher)
Lindlöven-Vallentuna Hockey – 4-1 (1-0 i matcher)
Tranås AIF-Hanvikens SK – 1-4 (0-1 i matcher)
Bodens HF-Kalix HC – 3-1 (1-0 i matcher)
IF Sundsvall Hockey-Borås HC – 3-0 (1-0 i matcher)
Karlskrona HK-Visby/Roma HK – 3-6 (0-1 i matcher)
Brödernas/Väsby IK HK-Mariestad BoIS HC – 5-1 (1-0 i matcher)
HC Dalen-IF Troja-Ljungby – 1-2 (0-1 i matcher)

Nästa match: Onsdag 6:e mars vs Vallentuna Hockey i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Rättelse: I artikeln som skrevs inför den första kvartsfinalmatchen så stod det att det fanns möjlighet för förköp på tickster.com. Detta stämmer inte, biljetter till slutspelsmatcherna i Lindehov köps på plats.

Publicerad 5 mars 2024 klockan 22:32

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.

12 juni 2026 klockan 17:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.

12 juni 2026 klockan 15:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Studenternas karneval 2026. Foto: Jennie Einarsson

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.

11 juni 2026 klockan 15:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.

11 juni 2026 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gä...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återst...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kostymgruppen i Bergslagens spektakelteater tilldelades Kulturstipendiet. Foto: Lindesbergs kommun

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.

8 juni 2026 klockan 10:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.

6 juni 2026 klockan 22:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema...

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. P...

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://...

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
28 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-28

2026-05-27

2026-05-27

2026-05-26

2026-05-26

2026-05-25

2026-05-25

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-06-15 11:42