Lindlöven tar en viktig ledning i slutspelet mot Allsvenskan. Trots att Vallentuna hittade ny energi med tio minuter kvar av matchen, så blir hemmasegern säker för Lindlöven. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven inleder slutspelet med seger

Det börjar bra för Lindlöven när slutspelet drog igång under tisdagskvällen. Trots en snabbspelad första period så ger Lindlöven en repris på det tidigare mötet mot Vallentuna, när matchen går in för sin andra period. Gästerna får med sig ett mål efter 52 minuter men upphämtningen blir för tung. Lindlöven tar en viktig ledning i kvartsfinalen.
– Vi håller dem nere, är starka på puck och får dit ett par kassar, säger William Lindgren.

Under tisdagen så släpptes pucken för Lindlövens fjärde slutspelsäventyr. Säsongens AllEtta var den bästa någonsin för Lindlövens trupp som valde att göra en fem-matchserie med Vallentuna som motståndare. Det var därmed två lag som har överraskat i Ettan, som gör upp om en plats i slutspelets semifinal.

Bäst av fem matcher var förutsättningarna när den första slutspelsmatchen tog plats i Lindehov. Vallentuna visade direkt från nedsläpp att det gästande laget hade skruvat upp sitt spel. Gästerna tog sats och visade en snabbare hockey under matchens första tio minuter, där Lindlöven fick bevaka sin egna zon under den första perioden.

Till mittperioden blev Lindlöven mer effektivt och visade publiken en repris från förra veckans möte mot Vallentuna. Gästerna fick fåtalet målchanser medan Lindlöven visade en helt annan klass i spelet, jämfört med sina motståndare. Hemmalaget hämtade in två mål inom den andra perioden och det var även ett tredje mål på gång, där klockan blev gästernas räddning.

Under Lindlövens andra powerplayspel i matchen så utökar man ledningen till 3-0, strax innan Vallentuna lyckas att reducera. Med ny energi så firade bortatruppen ett nytt mål med två och en halv minut kvar av ordinarie matchtid. Trots att pucken höll sig nära linjen så tog den sig aldrig ovanför, vilket istället gav Lindlöven ett mål i öppen kasse när pucken släppts på nytt.

– Det känns riktigt bra och vi börjar starkt i spelet. Eftersom att det är slutspel så visste vi på förhand att de skulle komma ut hårt, men jag tycker att vi stänger ner dem bra och gör framförallt en riktigt bra andra period. Vi håller dem nere, är starka på puck och får dit ett par kassar, säger forwarden William Lindgren.

Lindlövens målvakt, Jonathan Frykholm, har stått i målet under samtliga arton av AllEttans matcher och fortsätter att hålla en stabil nivå. Foto: Timmy Lundegård

Ny match under morgondagen trots seger: ”Vi har en växel kvar”
En stor del av den första kvartsfinalen blev en repris på det senaste mötet mot Vallentuna. Senast så fick gästerna svårt att spräcka nollan vilket ändrades efter flera skott på mål, där ett av skotten tog sig förbi en annars stabil Jonathan Frykholm. Även till den tredje perioden blev Vallentuna farliga runt Lindlövens mål.

– Fastän de har lite snurr på oss nere i zon så känns de sista tjugo minuterna ändå rätt trygga. Även där så tycker jag att vi stänger ner dem bra, säger William Lindgren.

Till skillnad från AllEttan och HockeyEttan så finns det inga beräkningar genom tabeller och poäng. Tre segrar innebär ett kliv till semifinalen där det är en ny match mot Vallentuna redan imorgon. Lindlöven har i tidigare slutspel, vunnit inom kvartsfinalens första match för att sedan gå förlorande ur serien.

Foto: Timmy Lundegård

Lindlövens målgörare William Lindgren hälsar däremot att truppen har en extra växel inför morgondagens match.

– Det börjar bra men vi får inte bli för glada. Det är bäst av fem som gäller, vilket innebär en ny match imorgon. Jag tror samtidigt att det är rätt viktigt att börja den här serien starkt. Nu med en seger så kan vi nog få ny energi till morgondagen, där vi har en växel kvar att använda oss av. Det är absolut ingen fara med det.

En ny seger på onsdag skulle göra att Lindlöven gästar Vallentuna för en möjlighet att ta sig till semifinal efter tre raka segrar.

– Vallentuna är svåra att möta på bortais. De är bra på att stänga ner oss och det är svårt att ta oss igenom mittzon men med två segrar, så hade det varit lite lättare att åka dit och spela.

Resultat Lindlöven-Vallentuna Hockey (Kvartsfinal 1 av 5)
Vunna matcher i slutspelet:
Lindlöven-Vallentuna 1-0

Slutresultat: 4-1 (0-0, 2-0, 2-1)
Skott: 30-24 (12-8, 9-5, 9-11)
Publik: 354 personer

Mål:
1-0 Olle Fagerström (Ass: Knut Köhler, Filip Halvordsson)
2-0 William Lindgren
3-0 Knut Köhler (Ass: Tobias Sjökvist, Filip Forsmark)
4-0 Tobias Sjökvist (Ass: Emil Norberg, Nico Vuorijarvi)

Övriga matcher i kvartsfinalen:
Halmstad Hammers HC
-Strömsbro IF – 4-0 (1-0 i matcher)
Lindlöven-Vallentuna Hockey – 4-1 (1-0 i matcher)
Tranås AIF-Hanvikens SK – 1-4 (0-1 i matcher)
Bodens HF-Kalix HC – 3-1 (1-0 i matcher)
IF Sundsvall Hockey-Borås HC – 3-0 (1-0 i matcher)
Karlskrona HK-Visby/Roma HK – 3-6 (0-1 i matcher)
Brödernas/Väsby IK HK-Mariestad BoIS HC – 5-1 (1-0 i matcher)
HC Dalen-IF Troja-Ljungby – 1-2 (0-1 i matcher)

Nästa match: Onsdag 6:e mars vs Vallentuna Hockey i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Rättelse: I artikeln som skrevs inför den första kvartsfinalmatchen så stod det att det fanns möjlighet för förköp på tickster.com. Detta stämmer inte, biljetter till slutspelsmatcherna i Lindehov köps på plats.

Publicerad 5 mars 2024 klockan 22:32

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.

29 september 2026 klockan 11:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten bekämpar en kraftig villabrand i centrala Storå. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.

29 september 2026 klockan 09:22 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Thea Fromell och Meja Sanden stannade till för att köpa en ny sorts remmar som de inte testat tidigare. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

25 september 2026 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen ...

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.

24 september 2026 klockan 09:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ...
23 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
23 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
22 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-22

2026-09-21

2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-10-06 04:29