Det spelade ingen större roll att Eskilstuna Linden fixade till 44 skott på mål mot Lindlövens 22 skott. Löven förvaltade sina chanser bättre och leder fortfarande serien – nu med sex poäng före tvåan Surahammar.
Lindlövens bortamatch igår, onsdag, resulterade alltså i ännu en viktig seger för laget. Löven har därmed tagit fem segrar, spelat ett oavgjort resultat och en förlust i fortsättningsserien. Tre matcher återstår av seriespelet varav en är hemma i Lindehov mot Uppsala (13 feb). Men dessförinnan möter Löven serietvåan Surahammar och den matchen kan bli direkt avgörande.
Om Lindlöven vinner matchen, alternativt spelar oavgjort, då har man vunnit serien trots att två matcher återstår att spela.
-Vi ska inte ta ut något i förväg här, men visst är det ett väldigt spännande läge nu. Surahammar har visat på styrka, men också på oregelbunden form. Även om de har fördel av att få spela på hemmaplan så är inte det en garanti för dem, säger Henry Nordlund.
Lövens spelartrupp är i stort sett intakt sånär som på forwarden Thom Nordin. Om han kan spela på söndag är oklart efter en otäck smäll mot huvudet i gårdagens match. Enligt Henry kan han eventuellt ha ådragit sig en lättare hjärnskakning och kommer i så fall inte vara klar för spel.
-Men om Sammy storspelar i målet, som han gjorde igår och mot Falun i matchen innan, då kommer Sura få det riktigt svårt att ta poäng, säger Henry.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars