Det spelade ingen större roll att Eskilstuna Linden fixade till 44 skott på mål mot Lindlövens 22 skott. Löven förvaltade sina chanser bättre och leder fortfarande serien – nu med sex poäng före tvåan Surahammar.
Lindlövens bortamatch igår, onsdag, resulterade alltså i ännu en viktig seger för laget. Löven har därmed tagit fem segrar, spelat ett oavgjort resultat och en förlust i fortsättningsserien. Tre matcher återstår av seriespelet varav en är hemma i Lindehov mot Uppsala (13 feb). Men dessförinnan möter Löven serietvåan Surahammar och den matchen kan bli direkt avgörande.
Om Lindlöven vinner matchen, alternativt spelar oavgjort, då har man vunnit serien trots att två matcher återstår att spela.
-Vi ska inte ta ut något i förväg här, men visst är det ett väldigt spännande läge nu. Surahammar har visat på styrka, men också på oregelbunden form. Även om de har fördel av att få spela på hemmaplan så är inte det en garanti för dem, säger Henry Nordlund.
Lövens spelartrupp är i stort sett intakt sånär som på forwarden Thom Nordin. Om han kan spela på söndag är oklart efter en otäck smäll mot huvudet i gårdagens match. Enligt Henry kan han eventuellt ha ådragit sig en lättare hjärnskakning och kommer i så fall inte vara klar för spel.
-Men om Sammy storspelar i målet, som han gjorde igår och mot Falun i matchen innan, då kommer Sura få det riktigt svårt att ta poäng, säger Henry.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.