Det spelade ingen större roll att Eskilstuna Linden fixade till 44 skott på mål mot Lindlövens 22 skott. Löven förvaltade sina chanser bättre och leder fortfarande serien – nu med sex poäng före tvåan Surahammar.
Lindlövens bortamatch igår, onsdag, resulterade alltså i ännu en viktig seger för laget. Löven har därmed tagit fem segrar, spelat ett oavgjort resultat och en förlust i fortsättningsserien. Tre matcher återstår av seriespelet varav en är hemma i Lindehov mot Uppsala (13 feb). Men dessförinnan möter Löven serietvåan Surahammar och den matchen kan bli direkt avgörande.
Om Lindlöven vinner matchen, alternativt spelar oavgjort, då har man vunnit serien trots att två matcher återstår att spela.
-Vi ska inte ta ut något i förväg här, men visst är det ett väldigt spännande läge nu. Surahammar har visat på styrka, men också på oregelbunden form. Även om de har fördel av att få spela på hemmaplan så är inte det en garanti för dem, säger Henry Nordlund.
Lövens spelartrupp är i stort sett intakt sånär som på forwarden Thom Nordin. Om han kan spela på söndag är oklart efter en otäck smäll mot huvudet i gårdagens match. Enligt Henry kan han eventuellt ha ådragit sig en lättare hjärnskakning och kommer i så fall inte vara klar för spel.
-Men om Sammy storspelar i målet, som han gjorde igår och mot Falun i matchen innan, då kommer Sura få det riktigt svårt att ta poäng, säger Henry.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?