Text och bild: Micke Hansson

Lindlöven körde över Tierp

Lindlöven inledde matchen med pigga ben och spelade offensivt utan att riktigt komma till några giftiga avslut.

Det var dock Tierp som tog ledningen genom Simon Olsson efter 2.26 av den första perioden. Målet förekom efter att Lindlöven slarvat i egen zon och gett Olsson alldeles för mycket utrymme mitt i slottet. Lindlöven kvitterade dock drygt en minut senare genom Daniel Olsson Fromell som ganska enkelt kunde göra mål på pass av Niklas Nooni som rundade målburen och fått målvakten ur position.
Efter 7.25 åkte Tierps Adam Seydlitz ut två minuter för slashing och Lindlöven behövde bara 18 sekunder för att ta ledningen för första gången i matchen. Återigen var det Daniel Olsson Fromell som hamnade i målprotokollet. Några minuter senare kvitterade Tierp och tog även kommandot i matchen. Detta resulterade i några utvisningar för Lindlöven. När Joakim Olsson Fromell åkte ut för slashing så utnyttjade Tierp sin chans och tog ledningen med 3-2 med en spelare mer på isen.

Lindlövens tränare Tomas ”Osten” Östlund var inte speciellt nöjd med den första perioden
-Vi får alldeles för långa anfall och det utnyttjar Tierp med bra spelvändningar. Vi bjuder dem på två av målen i första perioden. Vi måste hålla oss till spelplanen, vilket är att komma till snabba avslut och hålla tätt bakåt, kommenterade Östlund.

Sagt och gjort. Lindlöven kom ut som ett helt nytt lag i andra perioden och körde mer eller mindre över Tierp, vars spelare mest stod och kollade på.

Kristian Flygar kvitterade till 3-3 i numerärt överläge knappt fem minuter in i andra perioden på en sargretur efter skott av Dick Ahlström. Sedan var det dags för Daniel Olsson Fromell igen, som från nära håll sköt sitt tredje mål för kvällen, som betydde 4-3 till Lindlöven.
Lindlöven fortsatte att åka skridskor och sköt så fort de kom in i offensiv zon. Vilket visade sig vara en vinnande strategi. Patrik Larshans, som för övrigt gjorde en mycket bra defensiv insats denna match, kom flygande fram på vänsterkanten och avlossade ett stenhårt slagskott som betydde 5-3. I slutet av perioden gjorde Daniel Olsson Fromell sitt fjärde mål för kvällen och därmed gick Lindlöven till pausvila med en stabil 6-3 ledning.

Tredje perioden var en ganska avslagen historia där Tierp dock försökte under de första tio minuterna. De spelade mer desperat och sköt så fort de fick chansen men William Lind, som fick stå dagens match då ordinarie målvakten Jonas Eriksson stod över på grund av sjukdom, var fenomenal. Han hade en tung första period, men sedan spikade han igen och var omutlig. Tierp kom ingenstans och Lindlöven försvarade sin ledning riktigt bra. Med fem minuter kvar av matchen chansade Tierp och tog ut målvakten, det tackade Daniel Olsson Fromell för och gjorde sitt femte mål för kvällen, vilket också blev matchens sista.

Östlund passar också på att hylla femmålsskytten.
-Han var fantastisk. Han har haft en tung period nu under uppehållet och var tveksam till start. Men som tur var kände han sig redo för spel. Det här var en viktig match och vi visade att vi verkligen ville vinna genom hårt arbete och att hålla oss till vår spelidé.

Lindlöven – Tierp 7-3 (2-3, 4-0, 1-0)

Period 1: 0-1 2.26 Simon Olsson (utan assist), 1-1 3.07 Daniel Olsson Fromell (Niklas Nooni, Patrik Säfström), 2-1 7.43 PP Daniel Olsson Fromell (Erik Persson), 2-2 12.18 Johan Wallin (Viktor Ehn), 2-3 13.09 PP Simon Olsson (Niklas Haglund, Tomas Berlin)

Period 2: 3-3 4.41 PP Kristian Flygar ( Dick Ahlström, Mattias Morén), 4-3 15.36 Daniel Olsson Fromell (Patrik Säfström), 5-3 15.48 Patrik Larshans (Hampus Lind, Emil Johansson), 6-3 17.29 Daniel Olsson Fromell (Patrik Säfström, Niklas Nooni)

Period 3: 7-3 15.26 Daniel Olsson Fromell (-)

Skott: Lindlöven: 36 Tierp: 42
Utvisningar: Lindlöven: 8×2 Tierp: 6×2

Publicerad 9 januari 2012 klockan 07:53

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Sami och Patricia. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

3 juli 2026 klockan 13:19 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
29 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av ...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...
16 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-07-05 19:00