Lindlöven inledde matchen med pigga ben och spelade offensivt utan att riktigt komma till några giftiga avslut.
Det var dock Tierp som tog ledningen genom Simon Olsson efter 2.26 av den första perioden. Målet förekom efter att Lindlöven slarvat i egen zon och gett Olsson alldeles för mycket utrymme mitt i slottet. Lindlöven kvitterade dock drygt en minut senare genom Daniel Olsson Fromell som ganska enkelt kunde göra mål på pass av Niklas Nooni som rundade målburen och fått målvakten ur position.
Efter 7.25 åkte Tierps Adam Seydlitz ut två minuter för slashing och Lindlöven behövde bara 18 sekunder för att ta ledningen för första gången i matchen. Återigen var det Daniel Olsson Fromell som hamnade i målprotokollet. Några minuter senare kvitterade Tierp och tog även kommandot i matchen. Detta resulterade i några utvisningar för Lindlöven. När Joakim Olsson Fromell åkte ut för slashing så utnyttjade Tierp sin chans och tog ledningen med 3-2 med en spelare mer på isen.
Lindlövens tränare Tomas ”Osten” Östlund var inte speciellt nöjd med den första perioden
-Vi får alldeles för långa anfall och det utnyttjar Tierp med bra spelvändningar. Vi bjuder dem på två av målen i första perioden. Vi måste hålla oss till spelplanen, vilket är att komma till snabba avslut och hålla tätt bakåt, kommenterade Östlund.
Sagt och gjort. Lindlöven kom ut som ett helt nytt lag i andra perioden och körde mer eller mindre över Tierp, vars spelare mest stod och kollade på.
Kristian Flygar kvitterade till 3-3 i numerärt överläge knappt fem minuter in i andra perioden på en sargretur efter skott av Dick Ahlström. Sedan var det dags för Daniel Olsson Fromell igen, som från nära håll sköt sitt tredje mål för kvällen, som betydde 4-3 till Lindlöven.
Lindlöven fortsatte att åka skridskor och sköt så fort de kom in i offensiv zon. Vilket visade sig vara en vinnande strategi. Patrik Larshans, som för övrigt gjorde en mycket bra defensiv insats denna match, kom flygande fram på vänsterkanten och avlossade ett stenhårt slagskott som betydde 5-3. I slutet av perioden gjorde Daniel Olsson Fromell sitt fjärde mål för kvällen och därmed gick Lindlöven till pausvila med en stabil 6-3 ledning.
Tredje perioden var en ganska avslagen historia där Tierp dock försökte under de första tio minuterna. De spelade mer desperat och sköt så fort de fick chansen men William Lind, som fick stå dagens match då ordinarie målvakten Jonas Eriksson stod över på grund av sjukdom, var fenomenal. Han hade en tung första period, men sedan spikade han igen och var omutlig. Tierp kom ingenstans och Lindlöven försvarade sin ledning riktigt bra. Med fem minuter kvar av matchen chansade Tierp och tog ut målvakten, det tackade Daniel Olsson Fromell för och gjorde sitt femte mål för kvällen, vilket också blev matchens sista.
Östlund passar också på att hylla femmålsskytten.
-Han var fantastisk. Han har haft en tung period nu under uppehållet och var tveksam till start. Men som tur var kände han sig redo för spel. Det här var en viktig match och vi visade att vi verkligen ville vinna genom hårt arbete och att hålla oss till vår spelidé.
Lindlöven – Tierp 7-3 (2-3, 4-0, 1-0)
Period 1: 0-1 2.26 Simon Olsson (utan assist), 1-1 3.07 Daniel Olsson Fromell (Niklas Nooni, Patrik Säfström), 2-1 7.43 PP Daniel Olsson Fromell (Erik Persson), 2-2 12.18 Johan Wallin (Viktor Ehn), 2-3 13.09 PP Simon Olsson (Niklas Haglund, Tomas Berlin)
Period 2: 3-3 4.41 PP Kristian Flygar ( Dick Ahlström, Mattias Morén), 4-3 15.36 Daniel Olsson Fromell (Patrik Säfström), 5-3 15.48 Patrik Larshans (Hampus Lind, Emil Johansson), 6-3 17.29 Daniel Olsson Fromell (Patrik Säfström, Niklas Nooni)
Period 3: 7-3 15.26 Daniel Olsson Fromell (-)
Skott: Lindlöven: 36 Tierp: 42
Utvisningar: Lindlöven: 8×2 Tierp: 6×2
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.