Det var en stor glädje i Lindehov efter att Lindlöven utklassat Boden med 5-1 och därmed kvitterat ställningen i slutspelet mot Boden. Nu väntar en avgörande bortamatch på onsdag. Foto: Timmy Lundegård
Lyssna på artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.

Annons

De fortsatta kvaldrömmarna lever för Lindlöven som var i ett stort behov av en seger mot Boden under söndagens hemmamatch. Trots att hemmatruppen fick ta emot burop från Bodensupportrarna under de inledande lagpresentationerna, så var det två helt annorlunda lag på isen jämfört med lördagens match.

Efter lördagens match sade hemmaspelaren, Filip Forsmark, i en intervju med Lindenytt att Lindlöven måste komma in i sitt spel mycket snabbare till perioderna och att man vill se samma spel som vid matcherna i Boden. Två stora vinstgivande nycklar som Lindlöven direkt visade upp redan vid nedsläpp.

Redan från matchens första sekund så syntes det Lindlöven som hemmasupportrarna ville se på isen redan under gårdagen. Truppen rivstartade matchen och fick utbetalning redan i Lindlövens första skott på mål, som direkt gav hemmalaget en tidig ledning.

Foto: Timmy Lundegård

Tre minuter efter matchens första mål så kunde Lindlöven göra 2-0 för att senare utöka till
3-0 i hemmalagets andra powerplayspel. De minskade utvisningarna och det kvalitetsfyllda spelet gjorde att Lindlöven gjort det tydligt om att man inte vill avsluta slutspelsresan i Lindehov.

Även till de resterande två perioderna så var Lindlöven i kontroll av matchen och var även stadiga i egen zon. Efter en mållös mittperiod så kunde Olle Hilmersson skjuta in 4-0 i powerplay med drygt 11 minuter kvar av ordinarie matchtid. Även om Boden lyckas få till en reducering i den 51:a minuten, så lyckas Isac Hammar guida pucken till 5-1 när slutminuterna kvarstod.

– Vi stod i en situation inom slutspelet där vi inte hade något att förlora. Förlorar vi matchen så är vi klara för säsongen och det är det ingen i laget som vill vara med om, då är det bara att använda allt man hade sparat. Nu är det bara att vi laddar om inför nästa match. Nu blir det nog någon dag ledigt innan vi åker tillbaka till Boden och taggar till, säger Sebastian Falk direkt efter matchen.

Foto: Timmy Lundegård

Efter gårdagens match fanns målet i Lindlöven att gå tillbaka till spelet från Boden och att gå ut hårdare redan från början av samtliga perioderna. Två stora mål som Lindlövens vänsterforward Sebastian Falk menar att truppen klarade med bravur.

– Jag tycker att vi lyckades med det. Vi var jobbiga att möta, vi var på kropp och då får de det jobbigt. Igår så var vi inte riktigt där vi ville så idag var det bara att dra igång redan från start. Det var skönt att få med sig några mål i den första perioden och därifrån var det bara att fortsätta lira. Igår slutade vi spela när vi gick in för den tredje perioden och då kan det gå snabbt, idag var det bara att försöka hålla upp spelet och spela av det här.

Med kvitterade 2-2 i slutspelet så kommer en avgörande match att spelas under onsdag kväll i Boden.

Resultat Lindlöven-Bodens HF
Slutspelsställning
: 2-2
Slutresultat: 5-1 (3-0, 0-0, 2-1)
Skott: 32-24 (12-7, 13-9, 7-8)
Publiken: 246 personer

Mål:
1-0 Sebastian Falk (Ass: Filip Forsmark)
2-0 Lukas Johansson (Ass: Johannes Jämsén, Joshua Karlsson)
3-0 Isak Jonsson (Ass: Johannes Jämsén, Sebastian Falk)
4-0 Olle Hilmersson (Ass: Lukas Johansson, Emil Norberg)
5-1 Isac Hammar

Publicerad 9 mars 2025 klockan 19:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

En 54 meter hög telemast har rests för att förbättra både täckningen och datahastigheterna i 4G- och 5G-nätet. Foto: Jennie Einarsson

Nya telemaster ska ge bättre fart på surfen: ”Ett jättelyft”

Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.

6 november 2026 klockan 10:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Färgglada löv och gyllene lärkträd

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.

6 november 2026 klockan 14:44 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Historisk hemmapremiär inom futsalens högsta liga: ”Stort”

På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans gymnasiemässa väckte stort intresse

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både ...

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgå...

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.

4 november 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön

UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.

4 november 2026 klockan 11:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vä...
4 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
3 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda ...
2 november 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Familjen Hansson från Vedevåg tävlar i SVT:s 1%Klubben. Foto: Privat

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.

30 oktober 2026 klockan 11:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med ...

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor ...
23 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
23 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-22

2026-10-21

2026-10-21

2026-10-20

2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-11-07 01:36