Lindlöven missar AllEttan

Vinna eller försvinna. Det var förutsättningarna när det tidigare coronadrabbade Grums gästade Lindehov i en avgörande match, där en hemmaseger för Lindlöven skulle säkra en plats i AllEttan. Marginalerna var däremot inte på hemmalagets sida och trots en inspelad bonuspoäng i straffar, så missar Lindlöven ett spel i AllEttan med tolv inspelade mål för lite.

Det var en viktig match som väntade Lindlöven på hemmaisen i HockeyEttans avslutning under måndagskvällen.
En seger mot det gästande Grums skulle ge det orange-klädda laget en plats i AllEttan under nästa år, medan en förlust tunnar ut Lindelagets chanser till högre spel genom ett spel i HockeyEttans vårserie.

Med vinst som enda alternativ hittades intressanta namn i Lindlöven kort före nedsläpp, förutom lånespelarna André Astley (Surahammar) och Joel Kiirikki (Karlskoga) hittades även en comebackande Mathias Linnarud som hittills varit borta under säsongen.

Trots gästande spelare och en otroligt viktig plats i AllEttan på spel så fick Lindlöven enbart med sig två poäng till tabellen, en poäng för lite för att avancera sig uppåt då både Borlänge och Forshaga som finns placeringarna ovanför innehar för hög målskillnad. Något som trots Lindlövens inspelade bonuspoäng gav den nya tabellfemman Forshaga det största jublet.

Värmländska Grums hade marginalerna på sin sida och kunde tidigt i matchen spela in en utökad ledning, med ett starkt målvaktsspel i bortamålet blev det tufft för hemmalaget och matchen tvingades till slut till en avgörande straffläggning där Lindlövens Maxim Semjonov och Anton Toolanen kunde spela in de avgörande målen.

Trots det sura resultatet visade Alexander Sunnefors spelarformen och blev hemmalagets största målgörare med två triumfer, samma Sunnefors var även nära att ge laget full poäng efter ett friläge i den tredje perioden där skottet räddades av Grums målvakt vilket blev ett avgörande för både matchen men också för den sista platsen för ett spel i AllEttan.

Med en för liten målskillnad i HockeyEttans tabell väntar nu ett spel i HockeyEttans vårserie som inleds i början av januari 2021, datum meddelas inom kort.

Matchreferat: ”Två mål inom loppet av femton sekunder”
Det var lugna minuter som inledde matchen. Inga skott på mål gjordes under periodens första fyra minuter där båda lagen slarvade i sina framåtspel, både tappade puckar och felpassningar gjordes inledningsvis men med ett aggressivare spel från bortalaget kom energin snabbt upp.

Trots två jämnspelade lag på isen lyckades Grums hålla pucken vid hemmamålet. Med ett spel bakom målet var de nära att peta in matchens första mål, de stoppades däremot av målvakt Lucas Jägbring som hann att stoppa bortalagets målförsök från andra sidan målgården.

Comebackande Mathias Linnarud fick chans att visa upp sig och fick dubbla chanser på mål när matchens elfte minut skulle passeras. Efter ett passningsspel framför bortamålet kom Linnarud till skott, ett skott som räddades av målvakten. Bara sekunder därefter kom en ny chans till skott framför målet, men missades även denna gång.

Målen skulle senare visa sig, efter en tappad puck till en motspelare i högsta hastighet fick Grums till ett straffliknande skott som utan problem tog sig in i nätet.
Ett nytt nedsläpp gjordes därefter och efter bara 15 sekunder kunde Grums peta in ett utökande mål, med bara 5 minuter kvar av perioden stod 0-2 efter att bortalaget lyckats spela in två mål inom loppet av 15 sekunder.

Lindlöven kunde även dem spela in ett mål där comebackande Sunnefors spelade in 1-2 från vänsterkanten.
Perioden avslutades med ett ”fyra mot fyra-spel” efter utvisning från båda lagen inom de sista minuterna.

Foto: Hasse Persson

Med en otursam första period så uppstod flera tidiga lägen för hemmalaget. Redan efter 10 sekunder kunde Lindlöven spela upp pucken till bortamålet och var dessutom nära att spela sig till en kvittering, sekunder därefter fick Max Lalander ett friläge men kunde inte spela sig förbi bortamålvakten.

Dåliga nyheter såg senare ut att uppstå för Lindlöven. Efter periodens sjätte minut hittades lagets stora poängplockare Maxim Semjonov liggandes på isen, Semjonov kunde utan större hjälp ta sig till avbytarbänken men väl av isen såg storspelaren inte allt för nöjd ut.
Semjonov hittades senare mot periodens slut på nytt ute på isen.

För varje minut som gick fick Lindlöven mer bråttom att spela in ett kvitteringsmål, större tag togs och hårda tacklingar utdelades efter periodens powerbreak där klubbor flög runt hemmamålet efter en trång situation med knappa två minuter kvar på klockan.

En liten chans till kvittering fanns för hemmalaget som inom ett numerärt överläge hade två sekunder på sig att avsluta perioden med ett mål.
Ett snabbt kom efter ett nedsläpp vid bortamålet, men träffades fel och åkte in i stolpen innan periodens slutsignal tog ton.

Den höga skottsiffran från Lindlöven fortsatte även i den tredje perioden. Med sex minuter in i perioden kom flera skott från hemmalaget som trots förhoppningar på ett kvitteringsmål aldrig fick igenom någon triumf.
Även efter periodens powerbreak kom en stor chans för Lindlöven där Alexander Sunnefors fick ett friläge med mindre än halva perioden till övers, målvakten lyckades stoppa hemmaspelaren och hindrade Lindlöven att kvittera.

Sunnefors fick däremot en ny chans till kvittering och med fem minuter kvar av perioden kunde han spela in ett viktigt mål från högerkanten

Med 2-2 på poängtavlan med två minuter kvar kom time-outen från Lindlöven som spelade ”Allt eller inget” där hemmalaget bytte ut sin målvakt mot en sjätte utespelare och även om skottantalet och mållägena ökade, kunde inte Lindlöven avgöra matchen innan slutsignalen tog ton.

Forshaga jublade med stor sannolikhet hemma i Värmland efter denna slutsignal då tre poäng nu blev omöjlig att spela hem.
Matchen som spelades i Lindehov tvingades dock in till ett övertidsspel, där minimalt med skott gjordes vilket gjorde att matchen skulle avgöras i straffläggning.

Straffläggningen avverkades snabbt efter att Lindlövens målvakt Lucas Jägbring stängt målet medan hemmaduon Maxim Semjonov och Anton Toolanen spelat in varsitt mål.

Resultat Lindlöven-Grums IK
Slutresultat: 3-2 (1-2, 0-0, 1-0, 0-0, 1-0)
Publik: 340 personer via HockeyEttans sändning

Målgörare:
1-2 Alexander Sunnefors (Christoffer Anrén, Carl Sjöberg)
2-2 Alexander Sunnefors (Christoffer Anrén, Carl Sjöberg)
3-2 Maxim Semjonov

Läget i tabellen: På grund av för liten målskillnad så slutar Lindlöven sexa i tabellen, med Lindlövens +12 i målskillnad hittas Borlänge och Forshaga placeringarna ovanför med +34 respektive +24 i målskillnad.
Dalen går segrande ur serien med hela 49 poäng medan Surahammar ställer sig som tabelljumbo med 12 poäng.
Förutom Dalen, Borlänge och Forshaga så är även Mariestad och Skövde ”inkvalade” till AllEttan medan Lindlöven tar med sig Kumla, Köping, Grums, Linden, Malung och Surahammar till den kommande vårserien.

Publicerad 28 december 2020 klockan 22:04

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
16 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Foto: Jennie Einarsson

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.

11 september 2026 klockan 08:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts ...
10 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade...
8 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-21 09:05